Kultūra

2016.06.27 11:59

Tarptautinio architektūros festivalio Škotijoje Miestų parodoje – Vilniaus paviljonas

LRT.lt2016.06.27 11:59

Praėjusią savaitę Edinburge (Škotija) atidaryta Miestų paviljonų paroda „Pop-up Cities Expo“, kurioje – ir Lietuvos architektų sąjungos parengtas Vilniaus miesto paviljonas, rašoma pranešime spaudai.

Pačiame Edinburgo miesto centre esančioje Mound aikštėje savo paviljonus įrengė 5 festivalio organizatorių pakviesti miestai. Be Vilniaus, ateities vizijas čia pristato Edinburgas, Dandis, Bergenas ir Roterdamas. Atvira lauko ekspozicija veiks iki liepos 17 d.

Festivalį organizuojantis Karališkasis Škotijos architektų institutas pakvietė Lietuvos architektų sąjungą (LAS) pristatyti Vilniaus miesto paviljoną, kurio projektas buvo parinktas iš pateiktų 13 darbų. Juo tapo paskelbtas architekčių Aušros Siaurusaitytės-Nekrošienės ir Eglės Biretienės projektas „Vilnius dialogue“, kurio pagrindinė idėja – pateikti vilniečių ir miesto svečių nuomonę apie ryškiausius architektūros kūrinius mieste, miesto plėtrą.

„Šiandien visuomenė vis labiau domisi ir nori dalyvauti miesto kūrimo procese. Toli gražu ne visada sprendiniai, sukurti remiantis miesto valdžios, investuotojų ir architektų idėjomis, būna patrauklūs miesto naudotojams. Tyrimo metu pabandėme išsiaiškinti, kaip miestiečiai, miesto svečiai vertina Vilniaus architektūrinę aplinką, kas daro miestą patrauklų jų akyse, ko Vilniui labiausiai trūksta“, – sako A. Siaurusaitytė-Nekrošienė.

Tyrimo metu apklaususios apie 250 įvairių profesijų, išsilavinimo ir amžiaus (nuo 4 iki 84 metų) žmonių, architektės teigia sulaukusios kiek netikėtų rezultatų.

„Kai kurie architektų bendruomenės įvertinti pastatai plačiajai visuomenei nei įdomūs, nei jos pastebimi. Tikriausiai daugiausia kritikos sulaukė „stiklinėmis dėžutėmis“ pakrikštyti savito, vilnietiško charakterio stokojantys pastatai. O labiausiai miestiečiai džiaugiasi ir nori viešųjų erdvių mieste“, – sako E. Biretienė.

Paviljone – baltame kube – ant sienų eksponuojami apie 40 apklausoje aptartų Vilniaus pastatų ir vietų nuotraukos. Tarp jų: „Rupert“ meno ir edukacijos centras, „Swedbank“ būstinė („Ambraso architektų biuras“), VU biblioteka („Paleko ARCH studija“), LR Prokuratūra („KLAP“), Šiuolaikinis meno centras (arch. V. E. Čekanauskas), Nacionalinė dailės galerija (arch. G. Baravykas, V. Vielius, rekonstr. A. Bučas, D. Čaplinskas, G. Kuginys), verslo centras „K29“ („PLH Arkitekter“, "Archinova"), pieva prie Baltojo tilto, Bernardinų sodas.

Greta patalpintos pastatus vertinusių žmonių nuotraukos ir komentarai, kuriuos savo vizija, žinia, ženklu gali papildyti ir paviljono lankytojai, paversdami ekspoziciją žaidimų aikštele.

Iš plastiko vamzdžių ir vazonėlių su augalais sukonstruotas Roterdamo paviljonas pristato lietaus vandens panaudojimo koncepciją, medinių lentų, origamiškas Edinburgo paviljonas atsigręžė į miesto istoriją ir vertybes, iš 12 000 medinių bruselių sukaltas ažūrinis Bergeno paviljonas pateikė medžio, kaip statybinės medžiagos Bergene, istoriją ir atgimimą.

Šalia Vilniaus paviljono pastatytame garsaus Japonijos architekto K. Kumos suprojektuotame kube, apdailintame neobliuotų rąstų tąšeliais, Dandžio miestas pasakoja apie ateities projektus.

„Visi penki paviljonai labai skirtingi. Tai pasakytina ir apie statinius – skiriasi jų medžiagiškumas, spalva, forma. Džiugu, kad ekspozicija reprezentuoja tokią įvairovę. Šie penki paviljonai – tai juos pristatančių miestų optimizmo, ryžto, energijos ir kūrybiškumo, o kartu – ir europietiško bendrumo paraiškos“, – pastebėjo Architektūros festivalio kuratorius, architektas, Karališkojo Škotijos architektų instituto tarybos narys Nylas Baksteris.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.