Kultūra

2021.05.16 23:30

Airių režisierę kūrybai įkvėpė Kaunas – filmu nori atskleisti miesto istoriją

Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.16 23:30

Iš užmaršties prikeliamos Kauno istorijos prabils animaciniame filme „Klostės“. Žinomą airių menininkę ir režisierę įkvėpė Kauno modernizmo architektūra, istorijos pasakojamos be žodžių, šokėjų ir aktorių judesiais. Sustabdyto kadro animacijai į mieste filmuojamas scenas pakviesti ir keli šimtai savanorių.

Sveikatos mokslų universiteto Anatomijos muziejus viena iš vietų, kurioje vyksta filmavimo darbai. Čia bandoma atskleisti istoriją apie dingusius lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno kūnus.

Anot kūrėjų, filmo pavadinimas – „Klostės“ – metafora, kad laikas ir įvykiai klostosi tarsi audeklas. Kartu tai ir tarpukario modernizmo architektūroje besikartojantys elementai.

Žinios. SAM atsargiai vertina Estijos gydymo įstaigų planuojamą privalomą skiepijimą

„Man Kauno istorija tarsi medžiagos klostes. Iš pradžių lyg ir matai vieną pusę, bet viduje, tarp klosčių – daugybė paslėptų istorijų apie architektūrą, tarpukario pastatus, apie tai kas juos statė, kas juose dirbo, gyveno. Pasakojame apie Suhigarą, kaip jis gelbėjo žmones, apie operos solistę Galaunienę, jos balso įrašų nėra išlikę, bet atmintį mena namai, kuriuose dėl geresnės akustikos pažemintos grindys“, – kalbėjo filmo režisierė Aideen Barry.

Filmo režisierė, vizualiųjų menų kūrėja iš Airijos sako apie Kauną iki šio darbo nebuvo daug girdėjusi. Kvietimo imtis filmo apie miesto modernizmo architektūrą ji sulaukė iš „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022-ieji“ organizatorių.

„Man čia atvykus atvipo žandikaulis, negalėjau patikėti, koks tai puikus miestas. Kaip jis išgyveno tokią istoriją ir vis dar atrodo toks gražus“, – teigė režisierė.

45 minučių filmas, kuriamas naudojant sustabdyto kadro animacijos techniką, judesio įspūdį kuria tūkstančiai nuotraukų. Filmas bus nespalvotas ir nebylus. Istorijos perteikiamos šokėjų ir aktorių vaidyba, jų kūno judesiais.

„Noriu kad filmas apkeliautų pasaulį, dažnai kalba gali būti kliūtis, bet vaizdinė kalba universali, todėl jame pasakojamą Jūsų miesto istoriją galės suprasti skirtingų šalių žiūrovai“, – sakė A. Barry.

Filme vaidina apie pusšimtį aktorių ir šokėjų. Filmavimuose dalyvauja ir keli šimtai savanorių kauniečių. Ištraukas bus galima pamatyti sausį, pradedant Kauno Europos kultūros sostinės metus. Premjera planuojama kitų metų birželį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.