Kultūra

2021.05.15 23:02

Profesionalaus meno nori ir regionai, bet jis – dar per brangus

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.15 23:02

Tikintis, kad vasarą bus galima rengti daugiau koncertų ir spektaklių, Nacionalinis operos ir baleto teatras mažesnių rajonų kultūros centrams siūlo bendradarbiauti. Regionų kultūros darbuotojai teigia norintys originalių meno projektų – esą ir atokiau gyvenantys žmonės puikiai atskiria profesionalų meną nuo surogatinio.

Regionų kultūros centrai reikalauja, kad atskirties mažinimą tarp didžiųjų miestų ir likusios Lietuvos deklaruojantys kultūros politikai imtųsi realių pokyčių. Nacionalinis operos ir baleto teatras vienas pirmųjų pasiūlė į mažesnius miestus atvežti keliaujančią operą sunkvežimyje.

„Kultūros centras neturi orkestro duobės, tai viso orkestro mes neatvešime. Sutalpinti orkestrą, dekoracijas ir solistus scenoje irgi yra neįmanoma, reiškia reikia kurti visiškai alternatyvų repertuarą“, – nurodo Nacionalinio operos ir baleto teatro vadovo pavaduotoja Jurgita Skiotytė-Norvaišienė.

Žinios. Palengvėjimas taršių bendrovių kaimynams: nuo šiol už įmonės teritorijų negalės sklisti jokia tarša

Pasak kultūros centrų atstovų, mažam miesteliui net ir opera sunkvežimyje dažnai per brangu.

„Regionai, ypač mažesni, neturi galimybės įpirkti paslaugos. Deja, mes nesuradome galimybės finansuoti projekto atvykimo“, – apgailestauja Zarasų kultūros centro direktorius Aurimas Gudas.

Kultūros ministerija pripažįsta, kad išskirtiniai meno renginiai rajonuose vis dar retenybė ir siūlo aktyviau naudotis finansavimu per regionines kultūros tarybas. Kultūros centrai atkerta, kad teatrus sunku įkalbinti pritaikyti spektaklius jų scenoms.

„Reikia mažesnių pastatymų, mažesnių koncertinių programų, kurios būtų mums ir įperkamos ir eitų po teatro vėliava“, – pastebi Anykščių kultūros centro vadovė Dijana Petrokaitė.

Nacionalinio operos ir baleto teatro vadovas sako, kad idėjų laukia ir iš rajonų.

„Tai, kad mes turime geriausią sceną, nebūtinai reiškia, kad Anykščiuose negali vykti spektaklis, kuris bus apdovanotas Auksiniu scenos kryžiumi. Kurį mes sukursime tarkime su Šiaulių kameriniu orkestru, vietiniu choru ir LNOBT solistais“, – teigia Nacionalinio operos ir baleto teatro vadovas Jonas Sakalauskas.

Nacionalinis kultūros centras įvertino visas sales rajonuose – dydį, technines galimybes ir susistemintą informaciją teigia pateiksiąs profesionalaus meno įstaigoms.

Kultūros centrai pripažįsta, kad tokie tradiciniai renginiai, kaip miesto šventės, paseno morališkai ir norėtų labiau specializuotų festivalių, kurie galėtų pritraukti lankytojų iš visos Lietuvos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.