Kultūra

2021.05.14 22:59

Lukšos-Daumanto metai paminėti jo laiškų skaitymu: meilė tėvynei ir kova už ją jam buvo svarbiausia

Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.14 22:59

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto skaitymuose paminėta Pilietinio pasipriešinimo diena ir partizano Juozo Lukšos-Daumanto metai. Per renginį skaityti J. Lukšos-Daumanto ir jo žmonos Nijolės Bražėnaitės susirašinėjimai, pokario poezija ir svarbūs to meto dokumentai.

„Prisiminiau, kad tau tiek maža pasakiau ir taip norėjau nors trumpai minutei tave pamatyti, bet tikėjau, kad tu jutai su kokiom mintim lydžiu tave ir kaip noriu kartu su tavimi bučiuoti taip seniai matytą žemę“, – šiuo žodžius savo mylimajam, partizanų vadui J. Lukšai-Daumantui rašė žmona Nijolė Bražėnaitė-Lukšienė.

Panorama. Vakcinomis nuo COVID-19 Lietuva dalinsis su Ukraina, Moldova ir Sakartvelu (su vertimu į gestų k.)

1948-aisiais jis išvyko į Vakarus – Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio buvo paskirtas atstovu užsienyje. Pasiekęs Paryžių J. Lukša-Daumantas sutiko Nijolę Bražėnaitę – taip pat aktyvią antinacinio judėjimo dalyvę.

„Aš visai neseniai kalbėjau su Nijole, jai dabar 97 metai. Ji sakė, aš negalėjau jam įsikibti į švarką ir jį prilaikyti. Jis turėjo savo misiją, tikslą, nebūtų patenkintas savimi, jei nebūtų įvykdęs savo misijos“, – pasakoja rašytoja Laima Vincė.

J. Lukša-Daumantas į pasipriešinimo kovas įsitraukė nuo pat Lietuvos okupacijos pradžios. Per pirmąją sovietų okupaciją priklausė studentų rezistencinei grupei, buvo suimtas ir kalintas, vėliau išsivadavo. 1951-ųjų rugsėjį išduotas dvigubo agento žuvo miške į pietus nuo Kauno.

„Laiškuose yra ir visko, bet tarp eilučių pagrindinė mintis man išsiskaito, kad mes einame ginti savo šalies, savo istorijos, mes būdami vienas kitam vertybe, priežastimi, mes išlaikome valstybę, mes esame valstybė ir taip, kaip buvo laivės kovotojų laikotarpiu, taip yra dabar lygiai taip pat“, – tikina dainininkas Gabrielius Liaudanskas-Svaras.

Sudėtingu laikotarpiu rašytus partizanų vado laiškus, nepaisydama paties prašymo sunaikinti, išsaugojo N. Bražėnaitė-Lukšienė, save laukusia antrąja jo žmona po Lietuvos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.