Kultūra

2016.06.27 07:21

Austrijos menininkai pristato dviejų kartų požiūrį į šiuolaikinį meną

Marija Rudzevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.06.27 07:21

Vienas garsiausių Europoje šiuolaikinio meno atstovų ir gerai žinomas pasaulyje Austrijos menininkas Heimas Zobernigas drauge su buvusia mokine Julia Haller į Lietuvą atvežė pripažintus tapybos darbus. Menininkus bendrai parodai subūrė kuratorius Ameras Abbasas iš Vienos. Galerijoje surengęs ne vieną parodą šį kartą jis nutarė sujungti dvi šiuolaikinio meno kartas – parodyti menininkų kūrybos panašumus ir skirtumus.

„Šiai parodai pasirinkau darbus, kurie yra konceptualūs, vienspalviai, abstraktūs. Čia kalbu apie Heimo Zobernigo kūrybą. O Julijos Haller darbai – tai labiau konstrukcinė tapybos idėja. Čia nėra drobės, tik kitos medžiagos. Tarsi kažkas paliekama viduje – paimta ir įdėta. Taip, kaip yra naudojama šiuolaikiniame jaunimo mene. Taigi skirtumai – meno apibūdinimas. Pavyzdžiui, H. Cobernigas visuomet sako, kad šie jo darbai neįvardijami, o J. Haller dažnai naudoja vieną pavadinimą daugybei darbų“, – aiškina parodos kuratorius Ameras Abbasas.              

H. Zobernigas yra surengęs daugybę personalinių parodų Venecijos bienalėje, Niujorke, Madride, Paryžiuje. Jis sako, kad jo darbai turi istoriją, o kūryba paremta abstrakčios spalvos, vienspalviškumo, kraštų ir plokščio paviršiaus sąsaja, sprendimai mene paremti tyrinėjimais.

„Pabandžiau sudėti kartu savo vienspalvės tapybos istoriją. Tai tarsi maža retrospektyva balto ir juodo vienspalviškumo, pradėto kurti antroje devinto dešimtmečio pusėje, – pasakoja tapytojas. –Tai kalba apie mažą kovą tarp menininkų ir kritikų ar teoretikų – tų, kurių rankose galia apibrėžti meną, pasakyti, kas yra geras menas.“

J. Haller – buvusi H. Zobernigo mokinė Vienos meno akademijoje. Tapytojai įdomu kurti situacijas, kuriose meno kūriniai gali būti suvokiami ir kaip savarankiški, ir kaip vienas kitą papildantys.

„Tai skirtingi juodos ir baltos spalvos sluoksniai, skirtingos medžiagos viename paveiksle, – sako J. Haller. – Auditorijai aš patarčiau čia tiesiog apsidairyti, pamatyti, pasimėgauti tuo ir apgalvoti.“

Garsūs Austrijos menininkai Lietuvoje viešėjo vos pora dienų. Tačiau jų darbus galerijoje „Vartai“ apžiūrėti kviečiama iki liepos mėnesio pabaigos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.