Kultūra

2021.05.14 16:24

Jaunieji muzikos kūrėjai kviečiami dalyvauti nestandartiniame konkurse, kuriame klaidos neegzistuoja

LRT.lt2021.05.14 16:24

Muzikos kūrybos mokykla „Muzikalkė“ laužo bet kokius stereotipus ir kviečia 14–19 m. moksleivius dalyvauti konkurse „Paklaida“, kuriame… klaidos neegzistuoja, rašoma mokyklos pranešime žiniasklaidai.

Anot konkurso organizatorių, nesvarbu, ar groji metalą, rašai kompozicijas fleitai, o gal bandai jėgas garso instaliacijose – visų darbai yra laukiami. Svarbiausia – idėjos laisvumas ir drąsa! Tris originaliausius jaunuosius kūrėjus „Muzikalkė“ apdovanos įspūdingais prizais bei pristatys kūrinius plačiai muzikos mylėtojų auditorijai. Kalbamės su „Paklaidos“ organizatore Juta Pranulyte ir vertinimo komisijos nariu Simonu Šipavičiumi.

– „Muzikalkė“ rengia konkursą, kuriame galimybių laisvai minčiai ir improvizacijai – išties daug. Kaip sumąstėte neapibrėžti konkurso ribų? Ar komisijai nebus sudėtinga vertinti tokį įvairių krypčių kūrinių kiekį?

Juta Pranulytė: – „Muzikalkės“ misija – skatinti kūrėjus drąsiai mąstyti, kurti, eksperimentuoti. Šiuo konkursu mes siekiame suteikti galimybę pristatyti savo drąsią kūrybą įvairiausiomis formomis, įvairiausiais žanrais. Konkursas skirtas jauniesiems muzikos kūrėjams iš visų Lietuvos miestų: norime pasiekti kiekvieną mažiausią šalies kampelį ir moksleivius, kurių mintyse kirba netikėtos ir drąsios kūrybinės idėjos. Mes tikime, kad jauni žmonės turi milžinišką potencialą į muziką pažvelgti naujai. Mums nereikia formato. Mes norime neformato. Svarbiausia – nebijoti ir savęs nestabdyti!

Konkurso vertinimo komisiją sudaro skirtingi kūrėjai: akademinės muzikos kompozitorius, aranžuotojas Jievaras Jasinskis, kuris yra dirbęs su įvairiausiomis grupėmis: nuo džiazo iki alternatyviosios bei pop muzikos; taip pat vienas iš „Muzikalkės“ įkūrėjų Simonas Šipavičius, kuris pasižymi ypatingai laisvu požiūriu į muziką; atlikėjas „FUME“, turintis didelę patirtį elektroninės muzikos kūryboje; bei kompozitorius ir LMTA dėstytojas Mārtiņš Viļums.

– Ką apie tai mano vienas iš komisijos narių – Simonas Šipavičius? Simonai, ar šis žanro neapibrėžtumas – didelis pliusas konkursui? Ar turite metodiką, kaip vertinsite tokius įvairaus pobūdžio kūrinius?

Simonas Šipavičius: – Džiaugiuosi, kad komisiją sudaro keturi skirtingi kūrėjai, iš skirtingų pusių gebantys prieiti prie muzikos. Kad ir kokia forma gausime kūrinius, mes tikrai susidorosime ir rasime bendrą vardiklį. Kalbant apie vertinimo kriterijus – mąstau, kad muzika yra viena, o jos formos, kaip ji gali būti sukurta – yra labai įvairios. Pagrindinis vertinimo kriterijus bus ne ką, o kaip ir kas?

Kiekvieną atsiųstą kūrinį klausysime ir vertinsime visi kartu: kiekvienas komisijos narys apie visus konkurse dalyvaujančius kūrinius išsakysime savo nuomonę.

– Ar gali konkurse dalyvauti moksleiviai, kurti muziką išmokę savarankiškai, be formalių muzikos mokyklų?

J. Pranulytė: – Kaip ir minėjau, kūriniai gali būti įvairiausių formų ir žanrų: nuo metalo iki garso meno ar instaliacijos, nuo pop dainos iki kompozicijos fleitai. Kadangi mums svarbiausia – idėja, laukiame ir tokių dalyvių, kurie net niekada nesimokė jokioje muzikos mokykloje.

Iš savo patirties galiu pasakyti: įdomiausias idėjas paprastai atsineša žmonės, besidomintys visai kitais dalykais, nei muzika! Taip pat svarbu paminėti, kad atrinktų idėjų autoriams „Muzikalkės“ dėstytojai padės iki galo realizuoti savo viziją! Kūrėjai bus ne tik apdovanoti: mes dėsime visas pastangas, kad jų kūryba pasiektų kuo daugiau žmonių.

– Nesuyklysiu pasakydama, kad išties labai mažai rengiama tokių konkursų, kuriuose vaikai turėtų visišką improvizacijos laisvę. Kaip savais žodžiais apibūdintumėte konkurso misiją? Kodėl jis šiandien kaip niekad reikalingas?

S. Šipavičius: – Pastebiu, kad labai daug mokinių, atvykusių mokytis į muzikos mokyklas, neparagauja to kūrybinio džiaugsmo. Jie mokosi būti gerais atlikėjais, studijuoja pas puikius dėstytojus, bet jie neparagauja galimybės daryti klaidas. Kuriant reikia nebijoti klysti. Juk žinote saksofono kūrėjo istoriją – jam iš pradžių nepavyko sukonstruoti normalaus klarneto, bet užtat gimė saksofonas. Šis konkursas skatina kūrybiškumą. Tai yra svarbiausia. Kitaip tariant, jei skleidi garsą ir atrodo, kad tas garsas skleidžiasi įdomiai – dalyvauk!

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.