Kultūra

2021.05.13 10:29

Atidaroma Smuglevičiui skirta paroda – apie aukštintą ir kritikuotą, primirštą ir vėl atrandamą lietuvių dailės tėvą

Mindaugas Klusas, LRT.lt2021.05.13 10:29

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus (LNDM) žvėrelių globėjų apmaudui šiandien ketina nušauti du zuikius: pagaliau ištesės seniai lankytojams duotą pažadą ir atskleis, kaip galėtų būti atnaujinta Vilniaus paveikslų galerija. Joje gegužės 13-ąją atidaroma ilgai laukta paroda „Pranciškus Smuglevičius. Nuo antikinės Romos iki Vilniaus universiteto“.

Profesionaliosios dailės pradininko Lietuvoje P. Smuglevičiaus 275-ųjų metinių iškilmes pernai rudenį sutrikdė COVID-19 pandemija, todėl parodos atidarymas buvo perkeltas į gegužę.

Vilniaus paveikslų galerijoje atidaroma Smuglevičiui skirta paroda: įsitikinimus drąsiai reiškė savo kūriniais

Kokia šios klasicizmo laikotarpio figūros reikšmė Lietuvai, kuo čia dėta Roma, ir kuo – Vilniaus universitetas (VU), kaip bus atnaujinama nuolatinė galerijos ekspozicija LRT.lt pasakoja LNDM direktorius Arūnas Gelūnas, parodos kuratorė menotyrininkė Dalia Tarandaitė ir ekspozicijos architektai Vytautas Biekša ir Eglė Matulaitytė.

Švietėjiško klasicizmo atstovas P. Smuglevičius užima ypatingą vietą Lietuvos dailės istorijoje. 18 a. pabaigoje–19 a. pradžioje jis buvo vienas populiariausių ir labiausiai vertinamų vietinės kilmės dailininkų, savo išsilavinimu ir profesiniu pasirengimu lenkęs daugelį amžininkų.

Aukštinamas ir kritikuojamas, primirštas ir vėl atrandamas kaip kūrėjas, jis buvo aktyvus ir pažangus pilietis, įsitikinimus drąsiai reiškęs savo kūriniais. Jais siekė formuoti tautiečių savimonę, politines nuostatas, kelti tautos kultūrą, estetiškai ją auklėti.

P. Smuglevičius vadovavo VU Piešimo ir tapybos katedrai, išugdė pirmą vietinių dailininkų kartą, reikšmingai prisidėjo prie dailės žanrų plėtotės. Su auklėtiniais kūrė ne tik portretus ir altorių paveikslus, bet ir antikines, istorines, buitines kompozicijas, peizažus.

Parodos atidarymas vyks gegužės 13-ąją 16 val. transliuojant gyvai LNDM feisbuko paskyroje. Paroda veiks iki spalio 6 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.