Kultūra

2021.05.12 12:51

Rusijoje į spektaklį įsiveržę nacionalistai Ivaškevičių išvadino rusofobu, dramaturgas teigia – labai pažįstami žodžiai

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2021.05.12 12:51

„Gegužės 9-ąją rusų šovinistų grupelė įsiveržė į Maskvos Majakovskio teatrą, kur buvo beprasidedąs spektaklis „Rusiškas romanas“ ir bandė dalinti žiūrovams štai tokias skrajutes su mano atvaizdu“, – trečiadienį savo feisbuke rašė dramaturgas Marius Ivaškevičius. „Turėjau gana daug išpuolių Lietuvoje ir jie labai panašūs savo minčių sklaida. Šįsyk įžeidžiau Antrojo pasaulinio karo veteranų jausmus. Labai pažįstami žodžiai“, – LRT.lt teigė M. Ivaškevičius.

„Žinotų vargšiukai, kokie jie neoriginalūs ir kiek panašių išpuolių esu turėjęs iš jų minties ir požiūrio pusbrolių. Nacionalizmas neturi tautybės. Tai universalūs rėmeliai smegenims, suspaudžiantys jas į riešuto dydį ir paliekantys tik komfortišką tunelinį akiratį“, – teigiama M. Ivaškevičiaus įraše.

Pats M. Ivaškevičius spektaklio nestebėjo, tačiau iš žiūrovų sužinojo, kad Zacharo Prilepino gvardija pasivadinę žmonės iš pradžių stovėjo prie teatro su plakatais, vėliau salėje dalijo skrajutes. „Viena vertus, idiotizmas didėja ir auga – nėra labai gerai, bet įdomiau gyventi. Kiek skaičiau feisbuke, iš rusų teatralų jaučiu didelį palaikymą, tuos veikėjus jie vadina fašistais, idiotais. Tad ir nemalonu, ir malonu“, – LRT.lt tvirtino M. Ivaškevičius.

Gegužės 9-ąją rusų šovinistų grupelė įsiveržė į Maskvos Majakovskio teatrą, kur buvo beprasidedąs spektaklis "Rusiškas...

Posted by Marius Ivaskevicius on 2021 m. gegužės 12 d., trečiadienis

Skrajučių viršelyje rašoma: „Šlykštūs rusofobai, nešdinkitės nuo Rusijos teatro scenos“. Toliau skrajutėse rašoma: „Šiandien, Gegužės 9-ąją, šventą Pergalės dieną, Majakovskio teatras, vienas pagrindinių mūsų šalies teatrų, užsiima Didžiojo Tėvynės karo veteranų ir visų Rusijos piliečių įžeidinėjimu. [...] Vis dėlto būtent Gegužės 9-ąją Majakovskio teatras savo scenoje rodo pjesę, kurios autorius – lietuvių propagandistas Marius Ivaškevičius [...]. Europos žiniasklaidoje šitas tipas nuolat skleidžia pačią tikriausią rusofobiją.“

LRT.lt primena, kad Rusijai sekmadienį švenčiant 76-ąsias pergalės prieš nacistinę Vokietiją metines, prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, jog šalis tvirtai gins nacionalinius interesus ir pasmerkė esą sugrįžtančią „rusofobiją“. Baltijos šalys laikosi pozicijos, kad 1945 m. Antrasis pasaulinis karas sąjungininkams nugalėjus nacistinę Vokietiją nesibaigė, nes Sovietų Sąjunga okupavo Baltijos šalis. Per penkis dešimtmečius trukusią okupaciją šimtai tūkstančių žmonių patyrė komunistinio režimo represijas.

Anot M. Ivaškevičiaus, Z. Prilepinas pastaraisiais metais labai suradikalėjo: „Važiavo į Donbasą, dabar jis dirba teatre, kuris yra prasto lygio, daug kas kalba, kad ir pavydas čia suveikė ir dar tai yra jo rinkiminės kampanijos dalis – planuoja balotiruotis į kažkokį postą.“

M. Ivaškevičus nemano, kad Z. Prilepino gvardija pasivadinusieji matė spektaklį: „Iš jų feisbukinio puslapio tampa aišku – jiems užkliuvo mano figūra. Jie toliau cituoja mano vieną straipsnį, kur rašau, kad Sovietų Sąjungos nusikaltimai prilygta nacistiniams nusikaltimams.“

„Turėjau gana daug išpuolių Lietuvoje ir jie labai panašūs savo minčių sklaida. Priešingos stovyklos, bet vienoda leksika ir kaltinimai. Šįsyk įžeidžiau Antrojo pasaulinio karo veteranų jausmus. Labai pažįstami žodžiai“, – tikina M. Ivaškevičius.

LRT.lt primena, kad garsiausias Kremliaus kritikas Rusijoje Aleksejus Navalnas buvo nuteistas dėl jam pareikštų kaltinimų apšmeižus vieną Antrojo pasaulinio karo veteraną.

Anot M. Ivaškevičiaus, „žinoma, šalių nacionalizmai turi ir skirtumų. Rusijoje yra šovinizmo atspalvis, mūsų – lokalus, nepavojingas kaimynams – tik mums patiems.“

M. Ivaškevičiaus rusų kalba sukurta pjesė „Rusiškas romanas“ 2017 m. pelnė svarbiausią Rusijos teatro apdovanojimą „Auksinė kaukė“ kaip geriausias tų metų Rusijoje suvaidintas dramaturgijos kūrinys (Maskvos Vladimiro Majakovskio teatras, rež. Mindaugas Karbauskis).

Pjesė pasakoja apie rusų ir pasaulio literatūros klasiko Levo Tolstojaus (1828–1910) gausios šeimos peripetijas ir rašytojo paskutinius gyvenimo mėnesius. Dramos centre – klasiko žmona Sofija Andrejevna, jos dramatiškas likimas, tapus pasaulinio masto genijaus žmona.

L. Tolstojaus žmonos personaže įžvelgti ir pateikti rašytojo kūrinių moteriškų personažų (visų pirma – Anos Kareninos) bruožai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.