Kultūra

2021.05.11 23:57

Valentino Antanavičiaus parodoje – visuomenės atspindžiai ir koronaviruso įtaka

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.11 23:57

Vilniuje, Dailininkų sąjungos parodų salėje Vokiečių gatvėje, eksponuojama Valentino Antanavičiaus personalinė kūrybos paroda „Pasiskraidymai“, skirta jo 85-mečiui.

V. Antanavičius nuo septintojo dešimtmečio vidurio ėmė kurti asambliažus. Jo paties žodžiais sakant, meną iš senų žaislų ir įvairiausių kitų daiktų. Tradicinio, sovietmečiu privalomo socrealistinio paveikslo atžvilgiu tai buvo nustatytos tvarkos griovimas, todėl jis sovietmečiu liejo akvareles.

Menininkas tapybos darbu sėmė eksponuoti tik nepriklausomybės laikais. Dabar, vėlyvojoje kūryboje V. Antanavičius kuria išskirtinai tik asambliažus, vaizduoja ne tik Lietuvos ideologines, politines realijas. Parodoje galima išvysti jo seniau sukurtus darbus. Taip pat kelerių metų senumo kūrinį – Donaldo Trumpo sapną.

„Dabar tik tuo užsiimu, visi nuėjo į šoną, nes energijos nedaug, sveikatos irgi nedaug, bet, matot, tos šiukšlės padiktuoja, randu kokią tai detalę ir vėliau ji apauga kažkokia mintimi“, – tikina autorius. Anot jo, tai padeda jam išvengti pasikartojimo kūryboje.

V. Antanavičius pasakoja kasdien einantis dirbti į savo dirbtuvę Senamiestyje, kurią juokais vadina dideliu šiukšlynu, nes vis kaupia daiktus, kurių galbūt prireiks kuriamiems asambliažams. Kiekvienas jo darbas, jame panaudoti daiktai, turi savąsias istorijas.

„Pavyzdžiui, vaikiška kepurė, čia gal mergaitės, o kadangi atrodo lyg ir žuvis, tai pavadinimas kūrinio „Katžuvė“, – aiškina autorius.

Naujausias darbas parodoje pavadintas „Koronovirusas“. Dailininkas sako, kad visuomet buvo įdomu kurti apie tai, kas vyksta esamuoju metu, reaguoti į pasaulio realijas.

„Dabar saugesnis jaučiuosi po skiepų, bet kadangi eina per visus keistas toks šiuolaikinis maras, jaučiu nerimą“, – pasakoja menininkas.

Paroda Dailininkų sąjungos galerijoje Vilniuje, Vokiečių gatvėje veiks iki birželio pradžios.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.