Kultūra

2021.05.10 14:38

Dvidešimtmetį mini „Lietuvos spaudos fotografija“: parodoje – kvietimas pažvelgti į save iš naujo ir kitaip

Simona Stanapėdytė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.05.10 14:38

Šiemet sukanka dvidešimt metų, kai gimė idėja rengti konkursą pavadinimu „Lietuvos spaudos fotografija“. Kviečiame pasidairyti po parodą virtualiai ir aplankyti ją gyvai Vilniaus rotušėje.

„Lietuvos spaudos fotografija“ – konkursas tokiu pavadinimu jau dvidešimtmetį vienija spaudos fotografus ir fotografuojančius žurnalistus, kurie kasdien fiksuoja ir įamžina reikšmingus įvykius.

„Lietuvos spaudos fotografijai“ – 20 metų: svarbiausi laikmečio įvykiai Vilniaus Rotušėje vykstančioje parodoje

„Pasauliniame kontekste 20 metų fotografijos konkursui yra labai nedaug, bet mūsų šalis nepriklausoma tik 30 metų. Šis konkursas yra tikrai svarbus įvykis – 20 metų fotografai ir žiniasklaida galėjo stebėti savo šalies raidą vaizduose“, – teigia Žurnalistų sąjungos Spaudos fotografų skyriaus pirmininkė Evgenia Levin.

„Kasmet skirtingi fotografai, skirtingos temos, apie kurias kalbama vaizdu, skirtingi žmonės. Į šias parodas, į metraščius žvelgiant retrospektyviai, jos atspindi šalies emocinę būseną“, – kalbėjo Spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis.

Mintis susiburti į bendraminčių klubą Lietuvos fotografams kilo 1996-ais metais, o 2001-ais metais sumanyta iki šių dienų gyvuojanti tradicija rengti nacionalinį konkursą ir parodą. 2002-ais metais įvyko pirmas nacionalinis konkursas ir paroda, išleistas konkurso nuotraukų leidinys.

2001 metais „Paršelio rojuje“ buvo atidaryta pirmoji paroda. „Tą kartą buvo lemiamas sprendimas pereiti į rimtesnį formatą“, – prisimena J. Staselis.

Iš kelių tūkstančių tarptautinei komisijai pateiktų darbų kasmet atrenkama pusantro šimto geriausių, „Auksinio kadro“ apdovanojimo vertų fotografijų. Keičiasi kartos, fotografai ir pati fotografija. Tačiau dešimtyje konkursinių temų kasmet galima išvysti fotoaparatu sustabdytų unikalių gyvenimo akimirkų.

„Svarbus kokybės, kolegų pasitikėjimo vystymas. Kadangi komisija yra tarptautinė, nuolat kolegos iš užsienio būdavo nustebę dėl Lietuvos spaudos fotografijos kokybės ir išskirtinumo. Mes neišsiskirdavome aštrių naujienų fotografija, bet mes išsiskirdavome tuo artimu priėjimu ir buvimu šalia žmogaus“, – sakė J. Staselis.

E. Levin teigimu, svarbus yra bendrai visas projektas „Lietuvos spaudos fotografija“: „Turiu omenyje ir konkursą, ir parodą ir po jos išleidžiamą leidinį, tas leidinys yra istorinis dokumentas, jis dokumentuoja metus, kaip mes juos matome iš savo perspektyvos, iš savo istorinio taško, iš to laiko požiūrio.“

Išvysti fotografijas, kurių dar nematėte žiniasklaidoje, galima Vilniaus rotušėje. Organizatoriai žada, kad jos jus privers sustoti, prisiminti, išgyventi ir apmąstyti praėjusius metus, į Lietuvos fotografų kūrybą galima pažvelgti kaip į pašnekesį su autoriais ir su pačiu savimi.

„Aš manau, kad ir po dvidešimties metų, ar tai būtų pirmasis kartas, ar 20-asis kartas, kviesčiau apsilankyti parodoje, nes ji leidžia mums kaip visuomenei ir šaliai pažvelgti į save iš naujo ir kitaip“, – tvirtino J. Staselis.

Dvidešimtoje „Lietuvos spaudos fotografijos“ parodoje rotušėje iki šio mėnesio pabaigos lankytojų lauks sustabdytos praėjusių metų akimirkos ir suvokimas, kad 2020 metai nebuvo tik kovos laikas, tai buvo ir pergalių metai. Vėliau parodą galės išvysti ir kitų Lietuvos miestų ir miestelių gyventojai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.