Kultūra

2021.05.10 08:27

Per dviračio avariją žuvo žymus vokiečių ir amerikiečių architektas Helmutas Jahnas

BNS2021.05.10 08:27

Vokietijoje gimęs amerikiečių architektas Helmutas Jahnas, garsėjęs postmodernistiniais plieno ir stiklo statiniais, žuvo per avariją Ilinojuje važiuodamas dviračiu, sekmadienį pranešė policija.

Jam buvo 81 metai.

H. Jahnas žuvo šeštadienio popietę Kampton Hilse, apie 100 km į vakarus nuo Čikagos, „nesustojęs prie „Stop“ ženklo“ sankryžoje, nurodė policija.

Dvi transporto priemonės, susidūrusios su vyro vairuojamu dviračiu, važiavo priešingomis kryptimis, sakė pareigūnai. Pasak policijos, H. Jahnas žuvo įvykio vietoje, o vienas vairuotojas buvo nugabentas į ligoninę dėl nesunkių sužalojimų.

1965 metais baigęs mokslus Miunchene, H. Jahnas persikėlė į Čikagą studijuoti Ilinojaus technologijų institute, siejamame su vienu ryškiausių modernizmo architektų Ludwigu Miesu van der Rohe.

H. Jahnas išgarsėjo 8–9 dešimtmečiais savo pastatais Čikagoje, įskaitant prieštaringai vertinamą Thompsono centrą, kur veikia daugybės vyriausybinių agentūrų biurai, ir „United Airlines“ terminalą O'Hare'o tarptautiniame oro uoste.

Jis taip pat dalyvavo kuriant Federalinio tyrimų biuro (FTB) būstinę Vašingtone, vėliau suprojektavo Miuncheno oro uosto centrą ir Berlyno „Sony“ centrą.

„Jahnas buvo vienas išradingiausių Čikagos architektų, kurio poveikis miestui... niekada nebus užmirštas“, – socialiniame tinkle „Twitter“ sakė Čikagos merė Lori Lightfoot.

„Jo architektūrinis pėdsakas bus jaučiamas ir matomas visame pasaulyje ateinančioms kartoms“, – pridūrė ji.

Blairas Kaminas, buvęs „Chicago Tribune“ architektūros kritikas, sekmadienį šiam laikraščiui sakė, kad H. Jahnas buvo „veržli architektūros žvaigždė“.

„Jo architektūra visada buvo išskirtinė. Laikui bėgant jis buvo laikomas mažiau „Flešo Gordono“ personažu ir labiau modernistiniu meistru“, – sakė B. Kaminas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.