Kultūra

2021.05.07 11:35

Pristatyta programa „Neringa – Lietuvos kultūros sostinė 2021“: vietoje patoso – nėrimas gilyn

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2021.05.07 11:35

Penktadienį Nacionalinėje dailės galerijoje įvyko projekto „Neringa – Lietuvos kultūros sostinė 2021“ pristatymas. „Norime pakviesti pamatyti Neringą ne tik kaip kurortinę vietą. Kalbama apie nerimą dėl Neringos būklės, augant vartotojiškumui, ir apie nėrimą gilyn į save“, – sakė Agnija Šeiko, atidarymo renginio režisierė. 

Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis teigė, kad jaudulys baigsis tik perdavus titulą kitiems, o jo pareiga pakviesti aplankyti kultūros renginius, nes jie papuoštų bet kurį miestą.

Neringos savivaldybės vicemeras, projekto „Neringa – Lietuvos kultūros sostinė“ vadovas Narūnas Lendraitis teigė, kad Neringa – vieta, kur kūrybinio įkvėpimo sėmėsi ir mąstytojai, ir rašytojai, ir dailininkai. „Tai nėra šventė, festivalis – tai projektas, per kurį turi įvykti pokytis vietos bendruomenėje, turime pritraukti naujų meno žaidėjų, tai ir vyksta“, – teigė N. Lendraitis.

Kiekviena programa kuriama ne tik profesionalių kūrėjų, bet ir su vietos bendruomenės nariais. Keturias programos dalis – „UNESCO ir pasaulis“, „Bendruomenė ir kraštovaizdis“, „Kūrybinės rezidencijos“, „Paveldas ir istorija“ – jungia vienas papildomas elementas – išmanioji kultūra.

Lietuvos kultūros sostinės metais Neringa ketina pristatyti plačią specialiųjų projektų ir auditorijos pamėgtų tradicinių renginių programą, kurią papildys naujos kūrybinės iniciatyvos – iš viso daugiau kaip 100 įvykių, žadančių įvairių kultūrinių patirčių. Šeštadienį nuo Baltojo tilto pajudės baidarininkų komanda, jie neš žinutę iš Vilniaus į Neringą, tai – 400 kilometrų kelionė, kurioje dalyvaus 12 savanorių.

Lietuvos nacionalinės filharmonijos vadovė Rūta Prusevičienė teigė, kad Neringoje reziduos jau 23-iasis Kuršių nerijos festivalis. Anot jos, Kuršių nerijoje įsišaknijo jau ir jaunoji muzikų karta – „Musica humana“. Kuriamas Neringai dedikuotas triptikas-opera, jį sugalvojo prof. Robertas Beinaris. Libretą šiai operai parašė neringiškė Gintarė Dikšienė, muziką sukūrė net trys kompozitoriai. Pandemija kai kuriuos žymiausius operos atlikėjus sugrąžino į Lietuvą, pastebi R. Prusevičienė.

Neringoje – Lietuvos kultūros sostinėje kitąmet bus minima Nidos sielos maestro Vytauto Kernagio 70-ųjų gimimo metų sukaktis. Su specialia Vytauto Kernagio dainų koncertine programa ketinama pabaigti kultūros sostinės metus ir simbolinį gintarinį medį perduoti būsimai sostinei.

Projekto „Grynumas“ bendraautoris Andrius Mamontovas pasakojo, kad „Kuršių nerijoje viskas atrodo labai gryna – ideali gamta. Nors daug kas sukurta žmogaus rankomis, ten aplanko grynumo jausmas, ir mes patys ten išsigryniname.“

Instaliaciją pušyne jie kurs su Vaitkute ir tai bus kūrinys apie trapumą. Instaliaciją sudarys vizualinė ir garsinė dalys. Tylos slėnyje įvyks ir A. Mamontovo koncertas, stipriai įkvėptas dailininko apsilankymų Nidoje. Neringoje įrašyti gamtos garsai bus įtraukti į šį koncertą.

Šeiko šokio teatro vadovė Agnija Šeiko režisuoja atidarymo renginį „Laikas nė(e)rimui“. „Norime pakviesti pamatyti Neringą ne tik kaip kurortinę vietą. Kalbama apie nerimą dėl Neringos būklės, augant vartotojiškumui, ir apie nėrimą gilyn į save“, – sakė A. Šeiko.

Spektaklyje-kelionėje bus kviečiami dalyvauti ir žiūrovai. „Atsisakome didelio garso ir šviesų, su šokėjais ir atlikėjais keliaujantys dalyviai bus kviečiami užsidėti ausines“, – pasakojo A. Šeiko. „Norime, kad atidarymas išvengtų patosiškumo“, – teigė ji.

Operos solistė Lauryna Bendžiūnaitė pristatė G. F. Händelio barokinę operą „Acis ir Galatėja“, ji teigė gimusi ir užaugusi Nidoje. Pirmą kartą Neringoje bus atliekama barokinė opera. Pastatymui vadovaus dirigentas Trevoras Pinnockas, operos režisierius Fredericas Wake`as Walkeris. Solistai: Maximilianas Schmittas (Acis), į gimtąją Neringą sugrįšianti pasaulinio pripažinimo sulaukusi solistė L. Bendžiūnaitė (Galatėja) ir kiti.

Pasak N. Lendraičio, kiekvieno projekto organizatorius turėjo užduotį paruošti planą A ir planą B dėl koronaviruso aplinkybių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.