Kultūra

2021.05.05 23:04

Vilniui neįtikęs Smetonos paminklas gali iškilti Palangoje? Ministerija ir kūrinio autorius tokiam sprendimui neprieštarauja

Jovita Gaižauskaitė, Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.05 23:04

Palanga nori įamžinti prezidento Antano Smetonos atminimą. Ketino statyti paminklą pati, bet kol Vilniuje dar vyksta diskusijos dėl paminklo statybos, atsirado proga kurorte įgyvendinti pernai konkursą laimėjusių autorių projektą. Palangoje A. Smetona praleisdavo nemažai laiko: mokėsi, atostogaudavo ir dirbdavo.

Palangos kurorto muziejuje – unikalios fotografijos, kaip prezidentas A. Smetona leisdavo čia laiką – mokėsi progimnazijoje, o vėliau ilsėdavosi.

„Jis buvo įkūręs lietuviškos spaudos skaitovų būrelį ir, pasak rašytojo Vaižganto, tuo metu formavosi A. Smetonos – sąmoningo ir susipratusio lietuvio – asmenybė“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja Palangos kurorto muziejaus direktorė Virginija Paluckienė.

Sostinė nenori, Palanga – mielai ima: kurortas siūlosi priglausti paminklą Antanui Smetonai

Tapęs prezidentu A. Smetona mėnesį ar pusantro Palangoje praleisdavo atostogaudamas. Tai būdavo didžiulė šventė: prezidentas atvykdavo traukiniu iki Kretingos, o Palanga pasitikdavo vėliavomis, vainikais, gėlėmis, duona ir druska.

„Jo atostogos vykdavo pagal labai griežtą grafiką: po pusryčių kasdien, 10 val. eidavo su palyda į paplūdimį degintis, maudytis, skaityti lietuviška spaudą. Po to grįždavo, papietaudavo, po pietų būdavo skiriamas laikas pasivaikščiojimams parke, interesantų priėmimui, vakarieniaudavo 19 val. ir kiekvieną dieną palydėdavo saulę ant jūros tilto“, – sako V. Paluckienė.

Palanga jau seniai norėjo įamžinti A. Smetoną, tam parinko skverą Birutės alėjoje, greta „Baltosios vilos“, kurioje prezidentas ir ilsėdavosi. Paminklo konkurso paskelbto dar nebuvo, bet sostinei sudvejojus dėl jau laimėjusio projekto įgyvendinimo, jį pastatyti nori Palanga. Tuo labiau, kad Palanga šiemet mini grąžinimo Lietuvai 100-metį, o prie šito prisidėjo tuometis vadovas.

„2021-ieji metai Palangai yra unikalūs, kai A. Smetona kartu su gerbiamu Jamesu Youngu Simpsonu grąžino Lietuvai Palangą. Prezidentas A .Smetona paliko čia didžiulį pėdsaką, būtent čia veždavosi įvairius svečius, dirbdavo ir gyvendavo „Baltojoje viloje“, kuri šalia“, – teigia Palangos meras Šarūnas Vaitkus.

Pasak kultūros ministro Simono Kairio, svarbiausia bus autorių nuomonė, o ministerija paminklui Palangoje kliūčių nemato.

„Jie padarė svarbiausią dalyką – išreiškė norą, nuomonę, o savivalda jeigu nori, tada ji ir gali. Tai buvo autorinis darbas, skirtas konkrečiai būtent Vilniui ir konkrečiai vietai“, – priduria ministras.

Pasak Palangos mero, autorius idėjai pritaria, tik paprašė atvesti vandenį ir elektrą. Tokiam A. Smetonos atminimo įamžinimui šiemet Vyriausybė numačiusi 250 tūkstančių eurų. Nepanaudojus lėšų, jos grįš į biudžetą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.