Kultūra

2021.05.05 13:48

Sienos nėra tik sienos Europos jaunimo sostinėje – startavo gatvės meno projektas

Ugnė Mažonaitė, Žurnalas „Gatvės meno galerija“2021.05.05 13:48

Klaipėdoje balandžio 26 dieną startavo gatvės meno projektas „Aš nesu tik siena“. Klaipėdiečiai jau spėjo pastebėti šiuo metu kuriamą neofreską „Ekspedicija po neišgalvotus pasaulius“ (aut. Žygimantas Amelynas ir Tadas Šimkus, Janonio g. 3) – apie nenorėjusią užaugti svajoklę mergaitę, jodinėjančią žuvimis skraiduolėmis ir braidančią kosmoso platybėse, nors iš tiesų ji sėdėdavo mokyklos suole ar autobuse.

Kaip sako viena iš projekto organizatorių, Lijana Judeikytė, norisi aprėpti ne tik Klaipėdos senamiestį, bet ir nuo miesto centro nutolusias vietas, miegamuosius rajonus.

Atgyti ir prisijaukinti

Apleistas, neprižiūrimas vietas dažniausiai norisi apeiti, jose nesilankyti, o jei jau tai neišvengiama, būti ten kaip tik įmanoma trumpiau. Projektas „Aš nesu tik siena“ gilinsis į tokias problemas ir prisidės prie infrastruktūros gerinimo bei gražesnio miesto kūrimo.

„Dabar prioritetinė zona yra Taikos žiedas Klaipėdoje, kur yra keturios požeminės perėjos. Norėtume, kad tas niūrus ir apgriuvęs objektas taptų atvira meno galerija ir žmonės nebebijotų eiti požeminėmis perėjomis. Taip pat ir Laukininkai – miegamasis rajonas Klaipėdoje, kur yra ir Sąjūdžio parkas. Menininkas Tadas Vincaitis-Plūgas ten jau rengia projektą“, – pasakoja L. Judeikytė.

Idėjų generavimas

Nors galutinio rezultato laukiama vasaros viduryje, pasiruošimas projekto „Aš nesu tik siena“ įgyvendinimui jau įsibėgėjęs ir vyksta gana atsakingai. Klaipėda – išskirtinis miestas, todėl labai svarbu įvertinti vietovę, pastato istoriją ir kitus svarbius aspektus prieš pradedant meninį apipavidalinimą.

„Menininkams nusiuntėme kiek įmanoma daugiau informacijos apie tai, kokia tai aplinka, nes ne visi menininkai iš Klaipėdos ir nežino tų vietų. Kvietėme šiek tiek labiau įsigilinti, pasiaiškinti ir pažvelgti plačiau. Skatinome dalintis savomis idėjomis, jas išsigryninome ir jau turime labai gražių darbų“, – sako pašnekovė, šiuo metu bendraujanti su beveik penkiasdešimčia kūrėjų.

Menininkas Pijus Čeikauskas taip pat džiaugiasi dėl artėjančio festivalio: „Mano kūrybinis kelias ir pasaulio matymas didžia dalimi formavosi Klaipėdoje. Nors nesu čia gimęs, bet jaučiuosi Klaipėdos vaiku. Pasirinktos lokacijos gan artimos, bus įdomu joms įpiešti naujų linijų.“

„Toks projektas kaip „Aš nesu tik siena“ yra puiki terpė įsijausti į profesionalaus sienų dailininko kailį, bet ir tuo pačiu eksperimentuoti savame meniniame lauke. Puikus kolektyvas koordinuoja šią platformą, gana sklandžiai vyksta derinimas kūrinio ir jo sąveikos su aplinka. Atėjo pavasaris, tuoj prasidės darbai lauke – laukiu šitos diskusijos su pilkom miesto sienom“, – lūkesčiais dalinasi P. Čeikauskas.

Įtraukianti edukacija

O kaip tokias iniciatyvas vertina gyventojai? Jų balsas čia taip pat svarbus, todėl nors vieni žvelgia į tokius pokyčius atsargiau, o kitų įtikinėti apie būsimą vertę nereikia, siekiama visus išklausyti ir atrasti bendrą kompromisą. „Kiek bendraujame, galiausiai prieiname prie išvados, kad vis tik žmonės nori. Nori grožio, galimybės pasivaikščioti ir matyti vertę. Žinoma, tada dar prasideda klausimai – o kas bus nupiešta? O ar mes galėsim pamatyti prieš nupiešiant? Stengiamės, kad visiems būtų gerai“, – linksmai pasakoja projekto organizatorė.

Informacijos sklaida ir edukacija dažnai leidžia pasiekti norimų rezultatų. Lygiai taip pat ir gatvės meno sklaidai, žinomumui ir patrauklumui didinti svarbus edukacinis veiksnys. Europos jaunimo sostinėje to taip pat netrūks – klaipėdiškiai ir miesto svečių galės ne tik pasigrožėti menininkų darbais, bet ir patys išbandyti jėgas kūrybinėse dirbtuvėse.

„Edukacijoje matome labai didelę svarbą – reikia gatvės meną kelti į viešumą, apie jį kalbėti, rodyti, kad tai nėra tiesiog kažkokia pykčio ar pasipriešinimo išraiška“, – sako L. Judeikytė ir prisimena dar prieš paskelbiant karantino ribojimus su savanorių komanda turėtą edukacinį užsiėmimą, kuriame naudodamiesi trafaretais išsibrėžė eskizus, juos vėliau išpurškė ant drobių ir galiausiai galėjo parsinešti namo. Vasarą tikimasi surengti ir daugiau tokių užsiėmimų tiek jaunimui, tiek ir patiems menininkams.

„Erdvių“ platforma neapsiribos vien „Aš nesu tik siena“ projektu, čia taip pat bus rengiamas festivalis „Art gates“. Laukia simpoziumas, įdomios ir įtraukiančios veiklos kartu su užsienio menininkais, kurie moderuos, vertins, duos patarimų jauniems žmonėms, kurie šioje srityje žengia pirmuosius žingsnius.

Organizatorių žvilgsnis

O ką gatvės menas reiškia mūsų pašnekovei Lijanai? „Tai kaip manija. Einu Klaipėdoje per miestą ir fotografuoju, nes, atrodo, matau, kad čia galėtų kažkas būti. Kartais atrodo, žiūri, ir kažką sau pritaikai. Manau, čia yra didžiausia gatvės meno duotybė, kad jis sukelia jausmus. Vieniems blogus, kitiems gerus, tretiems nostalgiją. Nesvarbu kokius, svarbu, kad kelia. Apie tai ir reikia kalbėti.“

Daugiau apie gatvės meną Lietuvoje ir pasaulyje skaitykite elektroniniame žurnale „Gatvės meno galerija“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.