Kultūra

2021.05.05 09:41

Mylintiems Berlyną – kino juosta apie prakeiksmu virtusią nelaimingą meilę su geriausia 2020 m. Europos aktore

LRT.lt2021.05.05 09:41

Berlyno mokyklos režisierius Christianas Petzoldas naujausiame filme „Undinė“ („Undine“, 2020) sugrįžta į savo mylimą miestą ir į šių dienų Berlyną perkelia Undinės mitą, sugrąžindamas į kino ekranus savo mūzas – aktorius Franzą Rogowskį ir Paula Beer, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Aktorė už šį vaidmenį Europos kino apdovanojimuose ir Berlyno kino festivalyje pelnė geriausios aktorės titulą. Filmas kino teatruose romantiškus jausmus žadins nuo gegužės 7 d.

Meilės laiškas Berlynui

Šių dienų Berlyne įsiplieskia gyvenimo ir mirties ribas peržengianti meilės istorija, audringa, lyg atkeliavusi iš romantizmo epochos kūrinio puslapių. Pagrindinė filmo veikėja, graži mergina vardu Undinė (P. Beer), žavi turistus pasakojimais apie Rytų ir Vakarų Berlyno architektūrą. Tarp jų – ir svajotojas Kristofas (F. Rogowski), neatsispiriantis merginos kerams ir pamilstantis Undinę. Tačiau merginos praeitį gaubia tamsi paslaptis, susijusi su jos ankstesniu romanu.

Berlyne gyvenantis režisierius meilės istoriją sukūrė savo mylimame mieste, kuris „Undinėje“ veikia kaip trečiasis pagrindinis veikėjas. Ant vandens pastatytame Berlyne įsimylėjėliai užtvindo gatves įsiplieskusia meile. Nuolat besikeičiančiame, kultūriškai turtingame mieste Undinė aistringai pasakoja apie kintančią ir išlikusią architektūrą miesto lankytojams ir į ją mylinčiomis akimis žvelgiančiam Kristofui.

Iš vandens išplaukusi istorija

Ch. Petzoldas, mėgstantis galvoti apie savo filmus tarsi trilogijas, priešpaskutiniu savo filmu „Tranzitas“ užbaigė „Meilės priespaudos režimų laikais“ ciklą. „Undinė“ pradėjo naują, mitų interpretacijų kūrybinį periodą. Daugelis išgirdęs apie undinę, pirmiausia pagalvoja apie Hanso Kristiano Andersono pasaką. Visgi, undinės mitas yra senesnis ir netgi įkvėpė garsųjį danų pasakorių sukurti savąją undinėlės versiją.

Režisierius atsigręžia į mito esmę – nelaimingą meilę, virtusia prakeiksmu. Režisierius perkelia veiksmą į mūsų dienas ir pateikia savąją versiją, kuri gali pakeisti istorijoje nusistovėjusių įvykių eigą.

Kuriant „Tranzitą“, režisieriui taip patiko dirbti su P. Beer ir F. Rogowskiu, kad aktorius jis pakvietė dalyvauti ir naujame projekte. „Jiedu atėjo iš šokio mokyklos, tad prieš save turiu du aktorius, kurie šoka dialogą. Jiems nerūpi veikėjų psichologija. Paula ir Franzas galvoja apie erdvę ir, kaip jie gali joje judėti, kiek toli jie yra vienas nuo kito“, – režisierius negailėjo komplimentų aktoriams.

„P. Beer šiame vaidmenyje apjungia trapumą, pasitikėjimą savimi ir pavojaus nuojatos virpesius. Aktorės sukurtas personažas – nevienareikšmis, laviruojantis tarp įsišaknijimo konkrečiuose faktuose ir istorijos neapibrėžtumo“, – apie aktorės vaidybą, pelniusę metų aktorės Europoje titulą, rašo britų kino žurnalas „Sight & Sound“.

Berlynu alsuojanti meilės istorija kino teatruose nuo gegužės 7 d.

Filmo „Undinė“ anonsas:

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.