Kultūra

2021.05.04 23:38

Galerijoje „Arka“ atidaryta tapytojo Stasiulevičiaus paroda: 65 metai kūrybos apie Vilnių ir ne tik

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.04 23:38

Vilniuje, Dailininkų sąjungos galerijoje „Arka“, atidaryta tapytojo Aloyzo Stasiulevičiaus paroda, skirta jo kūrybos sukakčiai. Per 65 kūrybos metus A. Stasiulevičius kūrė darbus įvairiomis temomis, tačiau jo kūrybos dominantė – Vilnius, jo praeities ir dabarties apdainavimas.

Paroda pavadinta „Stasiulevičius 65“ ir nurodo tapytojo kūrybos trukmę. A. Stasiulevičius kaip tapytojas gimė 1956-aisiais, baigęs Vilniaus dailės institutą ir nutapęs pirmąją savo drobę „1536 m. valstiečių sukilimas Žemaitijoje“, kuri dabar saugoma Žemaičių muziejuje „Alka“ Telšiuose.

Paroda eksponuojama visose „Arkos“ galerijos erdvėse, o jos pagrindą sudaro darbai iš autoriaus kolekcijos ir Kėdainių krašto muziejaus rinkinio. Eksponuojami paveikslai iš svarbiausių dailininko tapybos ciklų. Parodos chronologiją pradeda 1966-aisiais nutapytas „Šv. Kristoforas“.

Panorama. Speciali laida, skirta paminėti oficialaus gestų kalbos pripažinimo Lietuvoje metines

65-erius metus kuriantis A. Stasiulevičius sako, kad metai kūrybai neturi jokios reikšmės, jis tapo ir dabar – į kasdienį tapymą žiūri kaip į labai rimtą darbą.

„Kūrybai metai neturi jokios reikšmės, iš tikrųjų, mes gyvename sudėtingą laiką, daug liūdesio, daug žmonių prarado darbą, serga. Juo labiau, būtent tada reikalingas menininkas. Mano paroda yra iš tikrųjų vilties paroda, ji yra ne tik Vilnius, bet ir koks Vilnius, ir istorija, ir praeitis, ir meniškumas“, – LRT TELEVIZIJAI sako jis.

A. Stasiulevičius yra vienas ištikimiausių Vilniaus menininkų, visą gyvenimą kūręs Vilnių, apie Vilnių.

„Mano tėvas buvo vargonininkas, giedodavo giesmę Petro Vaičiūno: „Mes be Vilniaus nenurimsim“. Man labai liko tai (atmintyje – LRT.lt). Šiuo atveju šiandien galiu pasakyti, kad aš be Vilniaus nenurimsiu“, – dėsto jis.

Pasak parodos kuratorės vienu metu Lietuvoje vyksta dvi A. Stasiulevičiaus parodos: viena čia, „Arkos“ galerijoje, kita – Plungėje, Žemaičių muziejuje

„Atspindėti visi laikotarpiai, taip pat eksponuojami A. Stasiulevičiaus piešiniai, kadangi jis daug piešė Vilnių, darė studijas pieštuku, ilgas kūrybinis procesas, kad sukurtų darbą, nuo piešinio, nuo natūros studijų, kompozicijos kūrimo, tada eskizo ant drobės, o tada – pats darbas. Tad šiuose piešiniuose galima pamatyti jau dingusį Vilnių“, – supažindina parodos kuratorė Aušra Poškutė.

Parodoje galima pasižiūrėti ir keletą filmų apie tapytoją, tarp jų jo dukros Onos kurtas trumpametražis filmas apie vieno paveikslo gimimą. Paroda veiks iki gegužės pabaigos, o jai pasibaigus, po poros dienų, birželio 2-ąją A. Stasiulevičius minės kitą sukaktį – 90 metų jubiliejų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt