Kultūra

2021.05.03 18:54

Karolina Bieliauskaitė. Daugybe apdovanojimų įvertintame seriale – ne iš piršto laužta turtingos šeimos istorija

Karolina Bieliauskaitė, LRT KLASIKOS laida „Pilno metro“, LRT.lt2021.05.03 18:54

Pačioje pirmoje serialo serijoje atsiduriame aptemdytame, tirštos tylos kupiname kambaryje ir sekame neaiškaus žmogaus šešėlį. Užsidegus šviesai matome senyvą, tarsi ligos kamuojamą žmogų. Vaizdą pakeičia šurmuliuojančios Niurjoko gatvės ir prabangioje mašinoje su vairuotoju lekiantis kostiumuotas vidutinio amžiaus vyras, negrabiai repuojantis vieną iš populiariosios kultūros himnų Didžiajam Obuoliui.

Taip pradėjome pažintį su viena įtakingiausių pasaulio šeimų – Rojais. Loganas Rojus ir keturi jo vaikai valdo vieną iš didžiausių medijos ir pramogų konglomeratų pasaulyje. Namų kino platforma milžinė HBO 2018-ais metais pristatė serialą „Succession“, arba, kaip jį verčia į lietuvių kalbą, „Palikimas“. Daugybę apdovanojimų, tarp kurių ne vienas „Emmy“, „Auksinys gaublys“, „BAFTA“, pelnęs serialas seka Rojų šeimos gyvenimą ir verslo valdymo peripetijas, senstant šeimos galvai – tėvui Loganui Rojui ir ieškant pamainos kompanijai valdyti.


Dėl pandemijos sustojus kino darbams, ne išimtis buvo ir serialas „Palikimas“. Tiesa, visai neseniai trečiojo serialo sezono filmavimo darbai atnaujinti, laikantis visų įmanomų saugumo priemonių. Serialo išsiilgę gerbėjai tikisi, kad mylimus veikėjus pavyks išvysti jau šių metų rudenį. O jeigu kokiu nors būdu ši apžvalga jus pasiekia Niujorke, tai perspėju, kad turite galimybę nusifilmuoti masinėse serialo scenose – sekite aktorių atrankos puslapius Niujorke. Galbūt jus išvysime šalia įtakingosios šeimos?

Visai neseniai pramogų pasaulį sudrebinusi aktoriaus Armie Hammerio šeimos istorija, nušviesta naujausiame žurnalo „Vanity Fair“ numeryje, atskleidžia, kad tokios, kaip seriale rodomos Loganų šeimos, dinastijos nėra laužtos iš piršto – publikacijoje rašoma, jog aktoriaus dėdė pradėjo žiūrėti serialą „Succession“ ir jį tiesiog išjungė, nes suprato, kad tai yra apie jo šeimą.

Jesse Armstrongo kuriamas serialas puikiai nušviečia turtingos šeimos gyvenimą ir vaikus, siekiančius perimti jų tėčio valdomą kompaniją. Pagalvojus apie turtingas dinastijas ant liežuvio galo turbūt sukasi ne viena žymi pavardė. Tad pradėkime pažintį iš arčiau.

Briano Coxo vaidinamas Loganas Rojus – verslininkas, įkūręs ir valdantis „Waystar Royco“, tai medijos konglomeratas, kuriam priklauso televizijos kanalas, filmų bei muzikos studijos, skaitmeninės kontroliuojančiosios bendrovės, kruizinių laivų įmonės, turbūt apžvalgos neužtektų viskam išvardyti. Visi mano, kad vadovo kabinetą Loganas Rojus per savo 80-ąjį gimtadienį užleis savo sūnui, aktoriaus Jeremy Strongo įkūnijamam Kendalui, džiaugsmingai repavusiam pirmoje serijoje. Tačiau jau pirmos serijos pabaigoje suprantame, kad Loganas Rojus taip lengvai šios kėdės nepaliks. Kyla didžiulis sąmyšis, juk nėra aiškaus įpėdinio. O kas juo galėtų būti?

Kendalas Rojus – seriale rodomas lyg aiškiausias lyderis, galėsiantis perimti kompanijos vairą: jis ilgus metus dirbo įmonėje, yra įsigilinęs į visą valdymo strategiją ir nori skaitmenizuoti medijos projektus. Tiesa, svarbus faktas – Kendalas yra narkomanas, kasdien besigrumiantis su savo priklausomybėmis.

Kita puiki kandidatūra – jaunėlis Romanas Rojus, kurį įkūnija aktorius Kieranas Culkinas. Norintys pasijausti seni galės leistis į prisiminimus, stebėdami Romaną Rojų, matydami, kaip užaugo pusbrolis Fuleris iš kultinio filmo „Vienas namuose“, taip mėgęs gaiviuosius gėrimus. K. Culkino personažas Romanas Rojus – neadekvatus ir savo poreikių žiūrintis tinginys.

Nestokojanti logikos ir tvirto stuburo atrodo vienintelė dukra Šiva Roj, vaidinama Sarah`os Snook. Ji nesikiša į kompanijos reikalus, o yra viešųjų ryšių profesionalė, konsultuojanti aukščiausio rango politikus. Tiesa, ji susižadėjusi su visišku keistuoliu Tomu, kuris seriale atrodo lyg visiška Šivos priešingybė, todėl savo romantinius neišsipildymus Šiva kompensuoja meilužio glėbyje.

Vienintelis personažas, kuris, žiūrint serialą, atrodo toliausiai nuo vadovo kėdės viename Niujorko dangoraižių, yra vyriausioji Rojų atžala Konoras. Naujajame Meksike gyvenantis ir gamtos apsuptas Konoras gimtadienio proga tėvui padovanoja naminio raugo duonai išsikepti. Tad žiūrovui iškart atrodo, kad Konoro personažas automatiškai iškrenta iš žaidimo „Kas perims vadovo kėdę?“. Taip pat susipažįstame ir su nerangiu kvaileliu, neseniai prisišliejusiu prie šeimos – pusbroliu Gregu, kurį kuruoja keistuolis Šivos vyras Tomas.

Tarp serialo gerbėjų lyg pokštas keliamas klausimas – visgi kas norėtų leisti laiką su tokiais žmonėmis? Tačiau gerbėjai pripažįsta – pradėjęs žiūrėti, įsipini į šeimos intrigų voratinklį, iš kurio sunku ištrūkti. Kiekvieną seriją žiūrovai priverčiami jaustis lyg važinėtų linksmaisiais kalneliais: serijos pradžioje gailestį dėl šeimos apgavystės keliantis personažas jos pabaigoje gali būti tuo, kuris atneša užnuodytą obuolį ir taip pakabina ilgus metus statytos kompanijos likimą ant plauko. Kendalas ir Romanas kariauja tarpusavyje, bandydami ne tik užsitikrinti kompanijos vairą savo rankose, bet ir laimėti tėvo pripažinimą. Būtent tėviškos meilės alkis yra viena ryškiausių serialo linijų, vilnijančių abu sezonus.

Serialas šiuo pandeminiu laikotarpiu leidžia pakeliauti ir po niekada nemiegantį Niujorką – lankomės prabangiais interjerais alsuojančiuose Aukštutinio Ist Saido butuose, drauge su turtingos šeimos nariais keliaujame prabangiomis mašinomis, privačiais lėktuvais bei sraigtasparniais.

Viena iš kritikų įvardijamų serialo stiprybių – spalvingi ir unikalūs personažai apnuoginami be jų idealizavimo. Matome jų nuopuolius, apatiją, bandymą stotis ir negalėjimą išlipti iš duobės. Tad jeigu galvojate, kad tik jūsų šeimoje yra pinklių ir intrigų, kviečiu pažvelgti į Rojų šeimos portretą ir lyg realybės šou pažiūrėti į vienos įtakingiausių pasaulio šeimų veidrodį.

Kino komunikacijos specialistės Karolinos Bieliauskaitės apžvalga skambėjo LRT KLASIKOS laidoje „Pilno metro“.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.