Kultūra

2016.06.14 17:06

Vilniuje galima bus išvysti T. Guerros darbų parodą

LRT.lt 2016.06.14 17:06

Vilniuje bus atidaryta žymaus italų menininko Tonino Guerra darbų paroda „Grožis – savaime malda“.

Poetas, scenaristas ir rašytojas per savo ilgą karjerą bendradarbiavo su didžiaisiais italų kino meistrais, tarp kurių Federico Fellini ir Michelangelo Antonioni. Jis įvairiapusis menininkas, darbavęsis tapybos, keramikos, peizažo architektūros srityse ir aprėpęs kone visą meninės raiškos lauką: kūrė fontanus, scenografijas, instaliacijas, sodus, interjerus. Kiekviename šių kūrinių atsiskleidžia pirmapradiška jo poetinės sielos gelmė. Neniekino ir reklamos – čia taip pat pelnyta įvairių pripažinimų ir apdovanojimų, rašoma pranešime spaudai. 

T. Guerros kūrybinis kelias įvertintas premija „De Sica“ ir  Europos kino „Oskaru“, kurį Europos Kino Akademija jam skyrė 2002 m. gruodžio mėn. Tais pačiais 2002 m. Italijos prezidentas menininkui suteikė Didžiojo Kryžiaus  kavalieriaus ordiną už nuopelnus Italijai.

2004 m. Strasbūre T. Guerra apdovanojamas kaip geriausias Europos scenaristas. Urbino universitetas, kuriame 1945 m. T. Guerra išėjo pedagogikos mokslus, 2005 m. jam suteikė filologijos mokslų garbės daktaro vardą – anksčiau tą jau buvo padarę Bordo universitetas Prancūzijoje ir Maskvos bei Peterburgo universitetai Rusijoje. Pastarojoje šalyje jam suteiktas ir Meno akademijos garbės akademiko vardas, o taip pat ir aukščiausio valstybinio Rusijos ordino kavalieriaus vardas.

2010 m. Urbino dailės akademija skiria menininkui garbingą „Il sogno di Piero“ premiją, o gegužės 7 d. Romoje jam įteikiamas Donatello Dovydo apdovanojimas už viso gyvenimo nuopelnus.

Būtent tais metais kūrėjas sutinka savo 90-metį, ir ši sukaktis tiek Italijoje, tiek Rusijoje paminima daugybe renginių.

Amerikos scenaristų asociacija „Writers Guild of America West“ 2011 m. vasario 5 d. jam suteikė apdovanojimą „Jean Renoir Award“, skiriamą už gyvenimo nuopelnus.

Parodoje „Grožis – savaime malda“ bus galima išvysti dalį T. Guerra akvarelių, iliustracijų, senųjų ranka tapytų gobelenų ir kitokių darbų, o taip pat keletą filmų – interviu su menininku.

Parodą rengia Italų kultūros institutas, Italijos ambasada Lietuvoje, Tonino Guerra kultūros asociacija (Italija) ir Lietuvos Teatro, muzikos ir kino muziejus.

Atidarymas – gegužės 15 d. trečiadienį 17 val. Lietuvos Teatro, muzikos ir kino muziejuje. Parodą bus galima aplankyti iki rugsėjo 30 d.