Kultūra

2021.04.28 19:13

Atsiveriantys kino teatrai viliasi grąžinti jų lankymo ritualą: pradžia bus nuostolinga, tačiau pradėti dirbti – būtina

Austėja Kuskienė, LRT KLASIKOS laida „Pilno metro“, Darius Matas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.04.28 19:13

Nuo balandžio 19-osios leidžiama kino teatrų veikla, tačiau ilgą laiką neveikusiems kino teatrams ne taip lengva greitai atverti duris. Kaip LRT KLASIKAI ir LRT RADIJUI teigia šalyje veikiančių kino teatrų vadovai, kino teatro veiklos atnaujinimas nėra paprastas dalykas: reikia sutvarkyti techninę bazę, sukviesti darbo kolektyvą, nuspręsti, kuriais filmais bus pritraukta drąsiausia auditorija, dėlioti premjerų ir lietuviškos produkcijos tinklelį, atlikti daug kitų parengiamųjų darbų.

Pusmečiui sustojęs gyvenimas dėl visą pasaulį paralyžiavusios pandemijos. Skamba, rodos, lyg iš fantastinio kino filmo anonso.


Lietuvos kino teatrų vadovai tvirtina, kad šis laikotarpis toli gražu nebuvo lengvas, kaip ir nėra lengvas šiuo metu vykstantis kino teatrų veiklos atnaujinimo procesas.

Kino teatras – ne elektros lemputė

Dalis šalies kino teatrų veiklą pradeda jau trečiadienį, o kiti lankytojų lauks nuo ketvirtadienio arba penktadienio. Pagal Vyriausybės sprendimą vienoje patalpoje turėtų būti ne daugiau nei 150 lankytojų ir jie negalės užimti daugiau kaip trečdalio visų vietų salėje.


„Kino teatras yra namas, o ne elektros lemputė – taip paprastai neįsuksi“, – apie iššūkius ir delsimą atnaujinti kino teatrų veiklą pirmasis LRT KLASIKAI pasisako kino teatrų „Forum Cinemas“ vadovas Gintaras Plytnikas. Anot jo, tą kino namą reikia tinkamai parengti iš techninės pusės, taip pat svarbu užtikrinti saugumo reikalavimus.

Kino teatras yra namas, o ne elektros lemputė – taip paprastai neįsuksi.

Dar viena priežastis, kodėl kino teatrai nesuskubo atsidaryti iškart po Vyriausybės leidimo, pasak G. Plytniko, yra darbuotojų klausimas. „Reikėjo patikrinti, ar tikrai visi dar nori dirbti po pusės metų pertraukos“, – juokiasi jis.

Tačiau pagrindinis iššūkis, anot pašnekovo, buvo surinkti tinkamą programą, kuri būtų patraukli žiūrovui. „Tiesą sakant, nuo signalo „startas“ mes čia žaibo greičiu susisukome per tas dvi savaites, – tikina kino teatrų „Forum Cinemas“ vadovas. – Visavertiškai greičiau atsidaryti būtų tiesiog neįmanoma dėl mano jau anksčiau išvardytų priežasčių.“

Kada labai blogai, pradeda imti juokas

„Multikino“ rinkodaros vadovas Raimundas Bilinskas tikina, kad jo vadovaujamas kino teatras sostinėje duris atvers šį penktadienį. Anot jo, Vyriausybės teigiamas sprendimas juos užklupo kiek nepasirengusius.

„Nesitikėjome, kad veiklą galėsime atnaujinti jau balandžio pabaigoje. Tobulinome savo bilietų pardavimo sistemą, tad toks leidimas atsidaryti visų pirma mums kėlė techninių klausimų – ar spės mūsų IT skyrius susitvarkyti. Dabar jau žinome, kad viską spėjame, ir atsidarysime jau šį penktadienį“, – sako R. Bilinskas.

Man atrodo, mes jau buvome priartėję prie būtent tos stadijos, kada pusę metų neveikėme, išsekome visapusiškai, tai jau ir juokas imti galėjo.

Kino teatro „Pasaka“ vadovė Andrė Balžekienė LRT RADIJUI sako, kad pusmetis, kai buvo nutraukta veikla, išsekino tiek finansiškai, tiek ir emociškai. Tačiau „Pasakos“ vadovė nestokoja optimizmo ir teigia, kad tokia situacija verčia ne verkti, o juoktis.

„Kartais, kai būna jau taip blogai, pradeda imti juokas, – sako A. Balžekienė. – Tai man atrodo, mes jau buvome priartėję prie būtent tos stadijos, kada pusę metų neveikėme, išsekome visapusiškai, tai jau ir juokas imti galėjo.“

„New normal“ diktuoja ženklius pokyčius

„Multikino“ rinkodaros vadovas pabrėžia, kad tiek pusmetis neveikimo, tiek ir dabartinis atsidarymas reikš tą patį – finansinį nuostolį. Tačiau, anot jo, veiklą būtina atnaujinti vien dėl to, kad žmonės vėl prisimintų ritualą eiti į kino teatrą.

Pradžia visada būna labai skaudi, tačiau tikimės, kad vasarą jau įsivažiuosime ir bus lengviau.

„Atsidaryti reikia, reikia pradėti gyventi, reikia rodyti, nes žmonėms reikia priprasti prie to, kad mes jau vėl veikiame. Tam reikės laiko. Pradžia visada būna labai skaudi, tačiau tikimės, kad vasarą jau įsivažiuosime ir bus lengviau“, – viliasi R. Bilinskas.

A. Balžekienė pastebi, kad tiek versle, tiek ir visuomeniniame gyvenime įsigali vadinamasis „new normal“ (naujasis standartas, tvarka – red. past.). Pasak jos, ši nauja tvarka neaplenkia ir kino teatrų veiklos.

Mes jau esant +6 °C einame į lauko kavines ar esant sniegui žaidžiame tenisą. Ir taip vyksta. Tai čia panašiai yra ir su kino teatrais.

„Mes jau esant +6 °C einame į lauko kavines ar esant sniegui žaidžiame tenisą, – juokiasi ji. – Ir taip vyksta. Tai čia panašiai yra ir su kino teatrais. Anksčiau parduoti 100 bilietų per visą savaitgalį būtų tragiškai mažai, o dabar tokiu rezultatu yra džiaugiamasi ir plojama rankomis.“

Sutrikimą keičia viltis

Kino teatro „Pasaka“ vadovė tikisi, kad po antrojo karantino lankytojai į kino sales grįš greičiau, nei grįžo po pirmojo karantino pavasarį. Pasak jos, to tikėtis leidžia ir visai kita kino repertuarų situacija. A. Balžekienė tikina, kad šiuo metu sudaromi repertuarai nestokoja tikrai gerų ir kokybiškų tiek užsienio, tiek ir lietuviškų filmų.

Tiesiog mes esame truputį sutrikę, toliau eksperimentuojame, tačiau tikimės, kad tas kino teatrų atsivėrimas visus nustebins gerąja prasme.

Kino teatro „Skalvija“ vadovė Vilma Levickaitė sako, kad kino teatrų vadovai yra sutrikę, tačiau viliasi, kad lankymosi kine kultūra iš Lietuvos nedings. „Mes visada ypatingą dėmesį skirdavome senjorams. Jiems turėdavome seansus ir „Kino pavasario“ repertuare. Ir štai dabar buvo daug apmąstymų, kad ta žmonių grupė yra labiausiai saugoma dėl didesnės užsikrėtimo COVID-19 virusu galimybės.

Tačiau, kita vertus, ta žmonių grupė šiuo metu yra ir labiausiai paskiepyta. Tad štai kaip vyksta tas mąstymas kino teatruose, galvojant apie auditorijas, apie seansų planavimą, apie filmų parinkimą ir rodymą. Toliau eksperimentuojame, tačiau tikimės, kad tas kino teatrų atsivėrimas visus nustebins gerąja prasme“, – LRT KLASIKAI sako kino teatro „Skalvija“ vadovė V. Levickaitė.

Išsamių diskusijų apie atnaujinamą kino teatrų veiklą klausykitės LRT RKLASIKOS ir LRT RADIJO laidų įrašuose.

Parengė Vismantas Žuklevičius.Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt