Kultūra

2021.04.28 12:20

Lietuvos sostinės jubiliejaus belaukiant: svarbu, kad prasmė neliktų paraštėse

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2021.04.28 12:20

Trečiadienį Kultūros komiteto posėdyje Kotryna Žukauskaitė iš „Go Vilnius“, Lietuvos sostinės jubiliejaus kuratorė, priminė, kad prieš 700 metų kunigaikštis Gediminas paminėjo laiškuose Vilnių. Kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis atkreipė dėmesį, kad jubiliejaus minėjimo renginių programoje „dalyvauja įvaizdžio formuotojai, įtakdariai, svarbu, kad išliktų gelmė, programa nenuslystų paviršiumi. Čia ne tas atvejis, kad norim šventę švęsti“.

Siekiama sukurti patyriminę programą, idėjas jai gali siūlyti ir pavieniai piliečiai, planuojama, kad programa turėtų apimti įvairias amžiaus grupes, o jos veiklos turėtų būti unikalios.

Nors gimtadienis bus minimas 2023 metais, pirmosios veiklos jau įgyvendintos – turinio projektas „Istorinis Vilniaus meniu“, konferencija „Vilniaus mitų griovėjai“, transliuota per LRT, surengtas konkursas moksleiviams „Ateities Vilnius“. Šiais metais bus tęsiamas jau pradėtas projektas „7 kelionės kryptimi Vilnius 700“, vasarą planuojamas alternatyvus gimtadienis per Šv. Kristoforo dieną – ugdoma nauja tradicija, planuojami gastronominis ir tautinių bendruomenių projektai.

Iš gautų 94 paraiškų Idėjų konkurse laimėjo 7 idėjos. Lietuvos nacionalinis muziejus pasiūlė „Paviljoną: Vilnius prieš 200 metų“, „Menų fabrikas“ pasiūlė „Kartą Vilniuje“, „Meno genas“ pasiūlė įvietintas muzikines kompozicijas viešosiose erdvėse, MO muziejus ir Donato Ulvydo filmas leis patirti „Vilniaus pokerio“ tematiką, galerija „Meno niša“ pasiūlė Tarptautinį Vilniaus performansų festivalį-bienalę, Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras siūlo daugialypį projektą „Opera. Connect: Vilnius – operos miestas“.

Toliau renkamos idėjos bus gabenamos mecenatams. Tarptautinio lygio projektai bus ne tik atsivežami, bet ir eksportuojami.

„Go Vilnius“ jau yra pristatęs biudžeto poreikio planą Vilniaus savivaldybei, Kultūros ministerijai. Svarstoma, ir koks būtų tinkamiausias mechanizmas. 2021 metais projektai finansuojami iš savivaldybės ir mecenatų.

Prezidento vyr. patarėja Jolanta Karpavičienė patvirtino, kad sistemiškai keičiamasi informacija tarp savivaldybės ir nacionalinių institucijų. „Kunigaikštis Gediminas buvo vizionierius, svarbu pabrėžti jo idėjas. Raginu įtraukti akademines bendruomenes į šventę“, – teigia J. Karpavičienė.

Kultūros komiteto pirmininkas V. Juozapaitis antrino, kad „buvo paminėti įvaizdžio formuotojai, įtakdariai, svarbu, kad išliktų gelmė, programa nenuslystų paviršiumi. Čia ne tas atvejis, kad norim šventę švęsti. Svarbu, kad akademinis pradas dominuotų, šventė, kai didžiuojamės, o ne animavimo kelias, kai viskas paverčiama linksmybėmis, o prasmė lieka paraštėse.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt