Kultūra

2016.06.09 23:58

Vilniuje atidaryta tarptautinė meno mugė „ArtVilnius‘16“

LRT.lt 2016.06.09 23:58

Birželio 9 d.  „Litexpo“ Lietuvos parodų ir kongresų centre atidaryta tarptautinė meno mugė „ArtVilnius‘16“, kurioje dešimtys galerijų, pristato šimtus meno kūrinių iš viso pasaulio. Mugės atidarymo ceremonijoje buvo apdovanoti ir geriausi menininkai bei galerijos.

Oficialaus atidarymo metu „ArtVilnius‘16“ vadovė Diana Stomienė džiaugėsi, kad šiemet meno mugėje pristatoma 60 galerijų iš 12 šalių bei paruošta gausi papildoma programa, rašoma organizatorių pranešime žiniasklaidai.

„Šiemet mugės viešnia yra Lenkija, į Vilnių atvyko 10 šios šalies galerijų ir dvi institucijos – MOCAK šiuolaikinio meno muziejus ir Laznia šiuolaikinio meno centras. Dėkoju Lenkijos institutui Lietuvoje ir Adomo Mickevičiaus institutui Lenkijoje, kurių pagalba labai prisidėjo, kad turime tokių įdomių ir intriguojančių kūrinių“, – kalbėjo D. Stomienė.

„ArtVilnius‘16“ atidarymo metu buvo įteikti penki apdovanojimai. Visus nugalėtojus išrinko vertinimo komisija – menotyrininkai Ernestas Parulskis ir Virginijus Kinčinaitis bei menininkas, tyrėjas, Vilniaus dailės akademijos prorektorius Julijonas Urbonas.

Meno mugės mecenatas advokatų kontora „Cobalt“ apdovanojo geriausią „ArtVilnius‘16“ jaunąją menininkę (iki 35 m.) ir įsteigė jai 1000 eurų prizą. Šis apdovanojimas atiteko Beatričei Mockevičiūtei, kurią pristatė Vilniaus dailės akademijos (VDA) galerija „5 Malūnai“. Pasak vertinimo komisijos nario J. Urbono, neužtenka žiūrėti į šį kūrinį, būtina pakalbinti ir jo autorę, kad jis atsiskleistų.

B. Mockevičiūtės kūryba, M. Žičiaus nuotr.

Dar viena VDA galerija „Artifex“ džiaugėsi įvertinimu, nes geriausia „ArtVilnius‘16“ skulptūra/instaliacija tapo Severijos Inčirauskaitės-Kriaunevičienės kūrinys „[Nu]žudyti dėl taikos“. Šiame kūrinyje atsiskleidžia stiprus kontrastas tarp taikos ir karo.

Kūrėja iš Lenkijos Zuzanna Janin buvo pripažinta geriausia „ArtVilnius‘16“ menininke, jos kūrinius pristatė galerija „local_30“ iš Varšuvos. Vertinimo komisijos narys E. Parulskis kalbėdamas apie menininkės sukurtą droną iš automobilio „Volvo 240”, teigė, kad jame susijungiantis lokalumas ir globalumas tampa organišku pranešimu.

Z. Janin kūrinys, M. Žičiaus nuotr.

Geriausia „ArtVilnius‘16“ užsienio galerija tapo „Y galerija“ iš Baltarusijos (Minskas), šį apdovanojimą galerija gauna jau antrą kartą. Vertinimo komisijos nariai pabrėžė, kad lokalūs pasakojimai galerijos ekspozicijoje per tam tikras priemones pavirto globaliais.

Jauna architektūros galerija „Nulinis laipsnis“ buvo paskelbta geriausia Lietuvos galerija. Komisija šį sprendimą priėmė vienbalsiai. Šioje galerijoje architektūra pristatoma kaip kūrybinė išraiškos priemonė.

Dar du apdovanojimai bus paskelbti birželio 12 d., paskutinę meno mugės dieną. Žiūrovai visą mugės laiką galės balsuoti ir išrinkti, kam atiteks publikos prizai, jie balsuos už geriausią galeriją ir geriausią menininką.