Kultūra

2021.04.21 22:52

Kūdrų parke – laikina paroda po atviru dangumi: menininkai teigia – Vilnius vis dar bijo modernaus meno objektų

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.04.21 22:52

Vilniaus Kūdrų parke laikinai įkurta 10 skulptūrinių objektų. Jų autoriai sako pastebintys, kad sostinėje vis dar vengiama statyti šiuolaikinio meno objektus. Savivaldybė pripažįsta, kad programai „Kuriu Vilnių“ bene daugiausia darbų pateikia sienų tapytojai, tačiau žinomi konceptualaus meno kūrėjai esą patys galėtų būti aktyvesni.

Galerija „AV17“ atrinko dešimties menininkų skulptūras ir iki rugpjūčio eksponuos jas Vilniaus senamiestyje, Kūdrų parke. Objektai parinkti kaip karantino nežinomybės ir laukimo nuotaikų atspindys.

Šia paroda galerija tęsia šiuolaikinės skulptūros populiarinimo renginių ciklą.

„Buvo, kad ir geležinkelio stotyje, ir Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre praeivius ir lankytojus pasitinka šiuolaikinės instaliacijos. Tai ir čia kviečiame pažinčiai su šiuolaikiniu menu, gal ką ir toliau sudomins lankyti muziejus, galerijas“, – LRT TELEVIZIJAI sako galerijos „AV17“ vadovė Kristina Mizgirdytė.

Panorama. Mindaugo Kavaliausko fotografijose – lėktuvų stebėtojai (su vertimu į gestų k.)

Meno kūriniais viešąsias erdves pildo ir Vilniaus savivaldybė. Šiemet programos „Kuriu Vilnių“ ekspertai atrinko 12 projektų. Už pusę milijono eurų sukurti darbai liks mieste. Iki šiol sostinėje buvo nuspalvinti garažai, patiltės, namų sienos.

„Šiemet atrinkti finansuoti projektai pasiskirstė per visą miestą – turime ir daugiabučių rajonuose: ir Lazdynuose, ir Antakalnyje, ir Naujininkuose, ir Naujamiestyje. Tikrai nėra koncentracijos kažkur Senamiestyje ir aplink“, – aiškina Vilniaus vyriausiojo architekto vyresnioji patarėja Rūta Matonienė.

Konceptualaus meno kūrėjai pastebi, kad Vilnius vis dar baiminasi drąsesnių sprendimų. Jų teigimu, diskusijas keliantys kūriniai būtini šiuolaikiniam miestui.

„Kuo tų nuomonių daugiau, tuo ir į situaciją galima pasižiūrėti plačiau ir diskusija įdomesnė“, – teigia menininkas Rimantas Milkintas.

„Šita paroda tokia, gal duos truputį įsivaizdavimą, kas galėtų būti pastatyta mieste, nes kažkaip nedrąsiai labai tie savivaldybės projektai tokie, kur piešiniai atsiranda ant sienų. Tokie labai nedrąsūs atrodo žingsniai“, – pritaria menininkas Jonas Aničas.

Vilniaus savivaldybė teigia, kad konceptualaus meno kūrėjai galėtų aktyviau teikti projektus konkursui. Sostinės erdvėse yra ir Rimanto Milkinto, ir Vlado Urbanavičiaus kūrinių. Šiemet turėtų atsirasti Petro Repšio, Andriaus Labašausko skulptūros, tačiau ar finansuojamų meno objektų santykis tinkamas, bus sprendžiama kitąmet.

„Prasidėjus penktiems metams reikės tikrai įsivertinti rezultatus, ar viskas vyksta taip, kaip programos kūrimo momentui buvo įsivaizduota, ar mes pasiekėme tuos tikslus, kuriuos užsibrėžėme, ar pakankama įvairovė, kokybė“, – tikina R. Matonienė.

Vilniaus savivaldybė siekia, kad nauji kūriniai atgaivintų viešąsias erdves iki sostinės 700 metų jubiliejaus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt