Kultūra

2021.04.20 23:25

Parodose pristatomas sakralusis Vilnius – leis keliauti ne tik erdvėje, bet ir laike

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.04.20 23:25

Vilniuje, dviejuose muziejuose – Paveikslų galerijoje ir Bažnytinio paveldo muziejuje, atidaryta paroda, pasakojanti apie sakralų Vilnių, piligrimystės istoriją.

Vilniaus paveikslų galerijos parodos „Sakralusis Vilnius: piligrimų kelias nuo Aušros vartų iki Kalvarijų“ ekspozicijoje susitelkta į piligrimų kelyje buvusių šventovių ir koplyčių ikonografiją, o Bažnytinio paveldo muziejaus ekspozicijoje žiūrovas kviečiamas apžiūrėti kūrinius, susijusius su šiomis šventovėmis ir koplyčiomis. Ši paroda viena iš Nacionalinio dailės muziejaus rengiamo parodų ciklo, skirto Vilniui, dalių, atskleidžianti nepažintą sakralųjį miesto pasaulį.

„Šį kartą pasirinkome piligrimystės į Vilnių, per Vilnių, Vilniaus Kalvarijas, kryžiaus stočių naratyvą“, – pasakoja parodos kuratorė Rasa Adomaitienė.

Panorama. EVA pareiškė, kad itin reti kraujo krešulių atvejai gali būti laikomi „Johnson & Johnson“ COVID-19 vakcinos šalutiniu poveikiu

Piligriminis kelias tradiciškai prasidėdavo nuo Aušros vartų, eidavo pro Kristaus laiptų koplyčią prie Bernardinų bažnyčios, pro Kryžių nešančio Kristaus koplytėlę Šnipiškėse ir toliau keliu, ilgainiui virtusiu Kalvarijų gatve.

Pasak menotyrininkės Rūtos Janonienės, parodoje per ikonografiją, paveikslus, siekta prikelti atmintį.

„Priminti tai, koks Vilnius buvo ir netgi leisti pajausti, kad net jei tos vietos ir nėra, tai kažkokia atmintis ir tradicija vis tiek egzistuoja per išlikusius paveikslus, per paveldą. Linkime pakeliauti ne tik erdvėje, bet ir laike“, – sako parodos kuratorė dr. Rūta Janonienė.

Bažnytinio paveldo muziejaus ekspozicijoje lankytojas kviečiamas pažvelgti į objektus, artefaktus, skulptūras, paveikslus, prie kurių piligrimas suklumpa, sustoja, kur vyksta pamaldos.

Jungiamoji abiejų ekspozicijų grandis – išgelbėti iš sovietmečiu susprogdintų Kalvarijų koplyčių, Šnipiškių koplytėlės paveikslai.

„Pagrindiniai yra tokie trys blokai – pirmiausia tai yra Kalvarijų koplytėlių paveikslai. Tai yra labai garsi istorija, jos buvo išsprogintos 1963 metais, jau tokiu gana vėlyvu sovietmečiu. Visi manė, kad ten buvę paveikslai, dideli atvaizdai, kad jie sunaikinti ar dingę. Jie buvo atrasti 2014 m. vienoje saugykloje“, – pasakoja parodos kuratorė dr. Sigita Maslauskaitė-Mažylienė.

Pasak S. Maslauskaitės-Mažylienės, parodoje pirmą kartą eksponuojamas Aušros vartų lobynas, o trečiasis artefaktų rinkinys yra susijęs su pamaldumu Šnipiškių Jėzui. 1863 metų sukilimo vadų palaikai, kurių medalikėliai eksponuojami parodoje.

„Maži objektai, jie tarsi sujungia visą parodos naratyvą ir kompoziciją nuo Aušros vartų pro Šnipiškes iki Kalvarijų, kur matome tuos laiko ir žmonių nuskriaustus paveikslus“, – nurodo S. Maslauskaitė-Mažylienė.

Parodos Vilniaus paveikslų galerijoje ir Bažnytinio paveldo muziejuje veiks iki liepos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt