Naujienų srautas

Kultūra2016.06.07 21:21

Unikalus amatas Ukrainos kaime traukia ir vietinius, ir užsieniečius

Ukrainoje, Dnipro srities Petrykivkos kaimas garsus dėl gyventojų unikalaus amato. Liaudies meistrai kuria ypatingus raštus ir ryškiomis spalvomis piešia ant medžio, buities daiktų ar net namų. Petrykivkos tapyba prieš ketverius metus įtraukta į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

Petrykivkos liaudies tapyba žinoma nuo 18 a. – tai byloja istoriniai šaltiniai. Jau tuomet ryškiais ornamentais buvo dekoruojamos skrynios, liaudies muzikos instrumentai, buities daiktai.    

Liaudies meistrai iki šiol išlaikę tradicijas – tapo specialiu teptuku ir pirštais ant medžio, naudoja gamtos elementus, ornamentuose būtinos putino uogos – jos laimės simbolis, taip pat tapomos saulėgrąžos, paukščiai, vaisiai. 

„Petrykivkos meistrai tapo teptuku iš kačių plaukelių. Mes patys juos gaminame. Petrykivkos tapyboje teptukas labai svarbus. Tradicinės Petrykivkos spalvos – juoda, oranžinė ir tamsiai žalia. Bet dabar naudojame ir mėlyną, raudoną, geltoną spalvas“, – pasakojo liaudies meistrė Olga Dorada.

Tuo metu Jevdokija Jasunenko pasakojo, kad tradiciniu būdu tapo jau 45 metus, nuo pat vaikystės. Tapymo moteris anuomet išmoko iš draugės, kurios mama buvo nusipelniusi Ukrainos meistrė. Tradicinių raštų moteris sako išmoko Petrykivos meno fabrike, kur dirbo 35 metus.

Petrykivkoje veikia vaikų meno mokykla, tapybos pagrindų mokoma visose rajono mokyklose. Pasak vietinių, tradicijos perduodamos iš kartos į kartą. Todėl nėra nė vienos šeimos, kurioje nebūtų savo tapybos meistro. 

Kaip pasakojo vienas amatų mokyklos mokinys, jis mokosi piešti dirbtuvėse, kurių metu meistrai perduoda ne tik teorines, bet ir praktines žinias.

Į Petrykivką pasimokyti tapyti atvyksta užsienio delegacijos, čia veikia liaudies meistrų dirbtuvės, organizuojamos teorinės ir praktinės konferencijos. 

Atvykusiems siūloma pasimokyti tapyti pirštais. O mokytojais tampa Petrykivkos amatų mokyklos auklėtiniai.

„Įdomu, kad tokie paprasti dalykai taip patraukia ir uždega. Ir apskritai, labai neįprasta, kad vaikai moko suaugusius, bet tai yra puikus užsėmimas ir savo galimybių išbandymas. Neįprasta, nedažnai susiduriu su piešimu“, – savo įspūdžiais dalinosi Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Marius Janukonis.

Petrykivkos tapyba 2012 m. įtraukta į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi