Naujienų srautas

Kultūra2016.06.07 21:36

Parodoje Vilniuje – Amerikos lietuvių sukaupti orientalinės dailės eksponatai

Radvilų rūmų muziejuje pirmą kartą eksponuojama Lietuvos dailės muziejui dovanotos Orientalinės dailės kolekcija, kurią Lietuvai padovanojo Amerikos lietuvių Maskaliūnų šeima.

Orientalinės dailės kolekcijoje, kurią Lietuvai padovanojo Nijolė, Leonas ir Linas Maskaliūnai, beveik 200 eksponatų iš įvairių Azijos kultūrinių regionų – Tailando, Indonezijos, Honkonko, Irano, Indijos.

89-erių L. Maskaliūnas – statybų inžinierius, filantropas, Lietuvos švietimo ir kultūros puoselėtojas – rokiškėnas, 1944-aisiais pasitraukęs į Vokietiją, ten pradėjo architektūros ir inžinerijos studijas, kurias baigė Jungtinėse Amerikos Valstijose ir išvyko dirbti į Pietryčių Aziją. 

L. Maskaliūnas projektavo, statė ir konsultavo šešiolikoje Azijos valstybių, ilgiausiai – Tailande, dirbti į Aziją vyras vyko kartu su žmona. Įdomių dailės kūrinių Maskaliūnai atrasdavo visuose kraštuose, kur tik jiems teko gyventi, tad per tris dešimtmečius susikaupė solidus rinkinys, kuris, Maskaliūnams grįžus iš Azijos, puošė jų namus Čikagoje.

„Turiu pripažint – pradžią padarė Nijolė, mano – amžiną atilsį – žmona, ji mėgo meną. Buvo pasišovusi viską rinkti, na, o aš mokėjau“, – pasakojo kolekcininkas.

Kolekcininko darbas nedėkingas, sako L. Maskaliūnas nes išleidi pinigus, pasidžiaugi įsigytu kūriniu, ir viskas – jis lieka dulkėti lentynoje, todėl sako nusprendęs, kad sukauptą kolekciją padovanos Lietuvai.

Parodos kuratorės Julijos Mušinskienės teigimu, svarbi šio rinkinio dalis – dailės kūriniai iš Tailando: sena bronzinė Budos galva su auksavimo pėdsakais, tradicinės medinės skulptūros pavyzdžiai, ypač auksuota povo skulptūra su inkrustacijomis.

Didžiausia – kiniškoji kolekcijos dalis, kurioje yra tapybos, skulptūros, dailiųjų amatų pavyzdžių, bet vyrauja taikomosios dekoratyvinės dailės kūriniai. Įspūdingiausias iš jų – širma, dekoruota senovine lako technika ir inkrustacijomis iš perlamutro bei pusbrangių akmenų.

Įdomiausias Indonezijos eksponatas – Balio kalendorius ant audinio, vadinamas plintanganu, dovanotojo duomenimis, XVIII a. sukurtas paskutinio Balio karaliaus dvaro dailininko; toks 210 dienų ciklą apimantis kalendorius lig šiol reguliuoja Balio šventyklų bei baliečių ritualus.

Dėl saugumo kolekcija nebuvo viešinta, todėl ji iki šiol netyrinėta, nekataloguota. Pasak kolekcijos gavusio Lietuvos dailės muziejaus direktoriaus Romualdo Budrio, muziejininkai jau pradėjo tyrinėti darbus, prie jų prisijungė ir Vilniaus Universiteto Orientalistikos centras. Anot muziejaus direktoriaus, jau dabar aiškėja, kad kai kurie kūriniai ypatingai vertingi.

Kolekcijoje yra po keletą eksponatų iš Pietryčių Azijos šalių, kurių Lietuvos dailės muziejus lig šiol neturėjo. Paroda, kuri viešai rodoma pirmą kartą, Radvilų rūmų muziejuje bus eksponuojama iki spalio pabaigos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi