Kultūra

2016.06.07 15:56

Menotyrininkas E. Parulskis: „ArtVilnius‘16“ – mugė, kurioje reikia ir dairytis, ir pirkti

LRT.lt 2016.06.07 15:56

Vilniaus kongresų ir parodų centre „Litexpo“ ketvirtadienį prasideda tradicinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius‘16“. Praėjusiais metais mugėje buvo parduota meno kūrinių už 200 tūkst. eurų. Mugės rengėjai tikina, kad „ArtVilnius 2016“ nebus atsitiktinio meno ir kviečia įsigyti originalių, įspūdingų kūrinių. Ką intriguojančio mugėje nusižiūrėjo menotyrininkas ir meno rinkos ekspertas Ernestas Parulskis?

Ko meno mugėje ieško ne meno kritikai, ne meno žurnalistai, o pirkėjai diletantai?

– Būdama vienintele dideliame regione, mugė tapo universaliai demokratiška. Galerijos orientuojasi į būsimus pirkėjus, svarsto jų finansines galimybes, skonio prioritetus. Jos siūlo kūrinius ir patyrusiems, akį nušlifavusiems diletantams, ir kolekcionieriams. Tokio meno atrankos kriterijai nėra sudėtingi, daug sunkiau gauti kūrinius, kurie būtų ir giliai lokalūs, ir, tuo pačiu – totaliai globalūs. Kaip kad Žilvino Landzbergo kūryba. Šio menininko instaliacija „Mano benamiui Dievui“ 2012 metais mugėjo buvo išrinkta geriausia, o šiais metais jis jau atstovaus Lietuvą Venecijos bienalėje.

Kas jus intriguoja šių metų „ArtVilnius“ mugėje?

– Tarp lietuvių kūrybos šiais metais randu ir lokalių, ir tuo pačiu – globalių kūrinių. Kai kurie – ypatingai intriguojantys. „Aido“ galerijoje būtina aplankyti naują, specialiai mugei sukurtą Vladas Urbanavičiaus kūrinį. Neabejoju, jog kažką ypatingai įdomaus „Artifex“ galerijoje parodys Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė. „E.K.Art“ galerijoje bus parduodamos fotomenininko Vito Luckaus fotografijos. „Menų tilte“ privalu aplankyti Paryžiuje kūrusio grafiko Žibunto Mikšio kolekciją, o „Post“ ir „Prospekto“ galerijose – pasigėrėti Eglės Rakauskaitės ir Gintauto Trimako fotomeno kūriniais. Vilniaus fotografijos galerija be priekaištų įrėmino didelio formato bažnyčių nuotraukas, kurias padarė Raimondas Paknys. Būtina užeiti, būtina nusipirkti.

Kokią sumą pinigų reiktų atsinešti į mugę?

– „ArtVilnius“ mugės dalyvių kainodara – itin demokratiška. Neabejoju, stenduose bus galima rasti kūrinių, kainuojančių kelias dešimtis eurų. Labiau patyrusiems meno mylėtojams tik priminsiu puikiai žinomas ribas – jei norite į namus grįžti su kūriniu, kuriuo girsis ir anūkai, verta rezervuoti apie tūkstantį eurų. Tačiau pinigų galima pasiimti tik bilietui ir kavai bei išnaudoti mugės suteiktą galimybę susipažinti su pasiūla ir pasiruošti ateities sprendimams.

Kaip žinoti, kad namo parsinešei tikrai vertingą meno kūrinį?

– Vilniaus mugėje jau egzistuoja kokybinis barjeras – galerijų, norinčių patekti į „ArtVilnius“  paraiškas peržiūri atrankos komisija. Kolektyvinis profesionalų filtras suteikia pirkėjams garantiją, kad nenusipirks diletantiškos produkcijos.

O gal verta, prieš einant į mugę, atlikti namų darbus?

– Nebūtina! Žiūrėjimas į meną ir jo pirkimas yra pramoga. Patirtis auga savaime – po kiekvienos mugės, aplankyto muziejaus ar parodos, ir, be abejo, po kiekvieno įsigyto meno kūrinio.

Meno mugė „ArtVilnius‘16“ vyks birželio 9–12 dienomis.