Kultūra

2016.06.07 10:22

Pirmą kartą Lietuvoje – Budapešto festivalio orkestras

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.06.07 10:22

Į Vilnių atvyko Budapešto festivalio orkestras. Geriausių pasaulio orkestrų dešimtukui priskiriamo kolektyvo vadovas ir įkūrėjas, dirigentas Ivanas Fisheris sako, kad jiems antradienį vyksiantis koncertas – ypatingas, nes su koncertais apsukę ne vieną ratą aplink žemę Lietuvoje koncertuos pirmą kartą.

Specialiai užsakytu lėktuvu į Vilnių atskrido 100 Budapešto festivalio orkestro muzikantų. Pirmą kartą Lietuvoje viešintis kolektyvas koncertuos Vilniaus festivalyje. Orkestro įkūrėjas ir jo dirigentas I. Fisheris sako, kad labai laukė gastrolių Lietuvoje.

„Gastrolių laukiau su dideliu susidomėjimu, nes dar nesu buvęs Vilniuje. O tai neįprasta, nes daug keliaujant vis rečiau pasitaiko į šalį atvykti pirmą kartą. Šiek tiek pažįstu jūsų kultūrą, norisi sužinoti dar daugiau“, – kalbėjo dirigentas.

I. Fisheris Budapešto festivalio orkestrą subūrė prieš 30 metų ir jam vadovauja iki šiol. Rytoj Nacionaliniame operos ir baleto teatre orkestras atliks Igorio Stravinksio ir Antonino Dvoržako kūrinius. Antrąjį Franzo Liszto koncertą orkestrui ir fortepijonui atliks ir vengrų pianistas Denesas Varjonas. Prieš koncertą dirigentas domėjosi, ar tikrai visi lietuviai žino, kas yra Čiurlionis.

„Aš aistringas Čiurlionio gerbėjas. Vaikystėje dažnai sklaidydavau paveikslų reprodukcijas, labai gražios mėlynos spalvos. Be to, man atrodo įspūdinga, kad jis ir dailininkas, ir kompozitorius. Esu surengęs vieną koncertą, kuriame grojome Čiurlionio muziką ir rodėme jo paveikslus. Buvo labai gražu“, – savo įspūdžiai dalinosi I. Fisheris.

Budapešto festivalio orkestras į Lietuvą atvyko po audringų finansavimo peripetijų. I. Fisheris, drąsiai reiškiantis savo nuomonę, ne kartą yra kritikavęs Viktoro Orbano vyriausybę. Budapešto miesto taryba prieš mėnesį orkestrui nupjovė du trečdalius dotacijos. Po šio sprendimo į palaikymo akciją Budapešte susirinko tūkstantinė minia.

„Tikiuosi, kad tai buvo tik nedidelė klaida. Vengrijos valstybė mus apgins ir čia – tik Budapešto savivaldybės valdžios priimtas netikęs sprendimas. Budapešto festivalio orkestras yra labai populiarus namuose ir žinomas pasaulyje. Manau, kad didžioji dalis valdininkų Vengrijoje tai supranta. Tikiu, kad tai tik nedidelė problema ir tai išsispręs“, – politines peripetijas pasakojo orkestro dirigentas.

Į Vilnių orkestras atsivežė visus instrumentus, net timpanus ir arfą. Po vienintelio koncerto Vilniaus festivalyje toliau kolektyvas tęs gastroles kitose Baltijos šalyse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.