Kultūra

2016.06.02 13:26

Istorinėje prezidentūroje paroda pagerbiamas K. Griniaus atminimas

LRT.lt2016.06.02 13:26

Istorinėje Lietuvos Respublikos prezidentūroje, Vilniaus g. 33, Kaune, birželio 8 d. bus pagerbtas prieš 150 metų gimęs ir lygiai prieš 90 metų prezidento priesaiką ištaręs pavyzdinis Lietuvos demokratas Kazys Grinius.

16 val. Istorinės prezidentūros sodelyje prie prezidento Kazio Griniaus paminklo bus padėta gėlių, o muziejuje – atidaryta paroda „Praktinė demokratija: Prezidento Kazio Griniaus receptas“.

Kazys Grinius, dar vaikystėje užsikrėtęs demokratijos idėja, puoselėjo ją visą gyvenimą: kovodamas už lietuvišką žodį ir Lietuvos nepriklausomybę, saugodamas pirmosios Lietuvos respublikos laisves ir teises, kurdamas valstybės pamatus kaip ministras pirmininkas ir prezidentas bei protestuodamas prieš nedemokratiškus okupantų veiksmus. K. Grinius liko ištikimas demokratinėms idėjoms net ir tada, kai dėl jų galėjo nukentėti ir jis pats, ir šeima.

Lankytojai išvys ir unikalią Joanos Griniuvienės surinktą suvalkietiškų liaudiškų dirbinių, daugiausia prijuosčių, kolekciją. K. Grinius rašė, jog „ši kolekcija, pradėta rinkti apie 1898 metus Pilviškiuos, šeimai buvo labai brangi ir matė daug pasaulio: kolekcija pabuvo Nalčike, Kislovodske. 1919 m. iš Kislovodsko per Novorosijską, Konstantinopolį, Marselį, Liorgą, nukeliavo į Paryžių, iš kur 1923 m. buvo parvežta Kaunan.“ Maždaug per 28 metus surinktus apie 355 įvairius tekstilės kūrinius 1927 m. įsigijo M. K. Čiurlionio galerija, ir iki šiol jie saugomi Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, rašoma pranešime spaudai.

Be įspūdingos prijuosčių kolekcijos lankytojai taip pat pamatys, kokiais šachmatais, išdrožtais savo rankomis tremtyje Halėje, K. Grinius žaisdavo su sūnumi Liūtu. Įsitikins, koks įvairus buvo K. Griniaus rašytinis palikimas, kuriame, pasak jo paties, be įvairios tematikos straipsnių ir leidinių, trūksta tik poezijos. Taip pat lankytojai galės pasitikrinti savo demokratijos supratimo lygį – apsilankyti improvizuotoje demokratijos vaistinėje ir iš įvairių ingredientų „pasigaminti“ veiksmingiausią vaistą įvairioms demokratiją varginančioms ligoms gydyti.

Įėjimas į parodos atidarymą – tik su kvietimais. Lankytojai galės apžiūrėti parodą nuo birželio 9 d.

Paroda veiks: 2016 06 08–2017 06 08.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt