Kultūra

2021.04.10 14:00

30 metų muziejuje gyvenę jo įkūrėjai iš jo varomi – savivaldybė tikina besivadovaujanti įstatymais

Kristina Karlonė, Milda Vilikanskytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.04.10 14:00

Kauno rajone, Vilkijoje Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejuje jau 30 metų gyvenantys jo įkūrėjai iki gegužės vidurio raginami išsikelti. Kauno rajono savivaldybė sako, kad muziejuje gyventi neleidžia teisės aktai. Jų pataisų ketina imtis politikai. Žadama svarstyti, kaip įteisinti „gyvojo muziejaus“ statusą.

Kauno rajone, Vilkijoje esančio Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejaus įkūrėjas Antanas Sniečkus apie kiekvieną eksponatą gali papasakoti istoriją. Didžiąją dalį eksponatų muziejininkas ne tik pats surinko, kai kuriuos pirko už savo lėšas. Jau 30 metų vyras muziejuje kartu su žmona, kuri taip pat muziejaus darbuotoja, ir dirba, ir gyvena.

Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejus raginamas išsikelti: svarstomas „gyvojo muziejaus“ statusas

Iš šių namų muziejininkai turėtų išsikelti iki gegužės 13 dienos. Taip susitarta prieš dvejus metus. Išsikelti muziejininkus ragina Kauno rajono savivaldybė.

„Kalbama ne apie tai, kad nėra kur gyventi, siūlė net socialinį būstą. Aš sakiau net dvarą pasiūlykite, ne tame esmė – atėjome su iškelta sąlyga, kad kursime gyvą muziejų. Norėjosi, kad būtų gyvas namas, žmonės visada čia mus randa, kadangi dviese dirbame, tai ir atostogų dešimtmečius nesame buvę, tai gaila“, – teigia A. Sniečkus.

Kauno rajono savivaldybė aiškina, kad muziejuje gyventi neleidžia teisės aktai ir tikina, kad net ir išsikėlusių muziejininkų darbo sąlygos ir pareigos nesikeičia, jie toliau gali tęsti savo veiklą.

„Kodėl turi gyventi? Reiktų klausti, ar visi darbuotojai gyvena muziejuose. Kauno rajono administracija nori sutvarkyti muziejų, kad asmeniniai nesipainiotų su tarnybiniais motyvais“, – aiškina Kauno rajono muziejaus vadovas Zigmas Klesinskas.

Muziejininkų ateitį ketinama aptarti kitą savaitę Seimo Kultūros komiteto posėdyje. Anot komiteto pirmininko Vytauto Juozapaičio, ketinama tartis dėl įstatymų pataisų, kaip įteisinti „gyvąją muziejų“, kuriame galėtų gyventi jo puoselėtojai.

„Galbūt išeitis priimti valstybės globon ir tuo metu jis taptų valstybiniu, tuomet išsispręstų ir tos problemos, kurios šiandien egzistuoja. Bet kaip ir sakau, teisės aktų pakoregavimas yra būtinas“, – LRT TELEVIZIJAI sako V. Juozapaitis.

Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejus įkurtas buvusioje klebonijoje, statytoje 18 amžiuje. Čia gyvenęs kunigas, tautosakininkas, etnografas, Antanas Juška buvo sukaupęs senųjų lietuviškų žodžių žodynų, dainynų, melodijų rinkinių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt