Kultūra

2021.04.08 15:00

Prasideda Gimbutienei skirti skaitymai: naujausi tyrimai patvirtina mokslininkės hipotezes

Ieva Žigaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.04.08 15:00

Šiemet minimi pasaulinį pripažinimą pelniusios archeologės, profesorės Marijos Gimbutienės metai. Ketvirtadienį Lietuvos nacionaliniame muziejuje prasideda aštuonioliktą kartą rengiami šiai mokslininkei skirti skaitymai. Balandį ir gegužę istorikų ir archeologų paskaitos bus transliuojamos internetu.

Jei kalbėtų profesorė M. Gimbutienė, ji apie save pasakytų: „Esu archeologė, neužsikasusi žemėje“ – šiuo sakiniu pirmoji šių metų paskaitų ciklo pranešėja – archeologė Agnė Čivilytė teigia – pasaulinį pripažinimą pelniusi lietuvių kilmės mokslininkė įrodė, kad būti archeologu nebūtina kasinėti. M. Gimbutienė organizavo ekspedicijas, rengė diskusijas ir seminarus.

Žinios. EŽTT: privalomas skiepjimas demokratinėse visuomenėse gali būti laikomas būtinu

„Be abejo, ji pati parodė mums, archeologams ir šiaip mokslininkams, kad daugybė jau iškastų archeologinių vertybių slypi muziejuose ir būti archeologu ar archeologe reiškia ir tyrinėti tuos objektus, jau saugomus muziejuose“, – teigia Lietuvos istorijos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja dr. A. Čivilytė.

M. Gimbutienė sistemino milžinišką muziejuose saugomą medžiagą, kūrė hipotezes, papildydama jas savo organizuotų ekspedicijų radiniais. Šiandieniniai archeologai, pasak pašnekovės, paveldėjo didžiulio mokslininkės įdirbio rezultatus. Kurį laiką jos hipotezės kaip migracijos teorija buvo kritikuojamos, šiandien naujoji archeologų karta vėl į jas atsigręžia.

„Tą patvirtina naujausi tyrimai, DNR tyrimai ir mes, naujoji karta, tiesiog stebimės – vis dėlto Gimbutienė, nepaisant tam tikros kritikos, buvo teisi. Ji sugebėjo įžvelgti tam tikrus tūkstantmečius prieš Kristų vykusius procesus, kurie iš tiesų dabar pasitvirtina“, – kalbėjo dr. A. Čivilytė.

Minint profesorės M. Gimbutienės šimtąsias gimimo metines, paskaitų ciklas Nacionaliniame muziejuje – tik vienas iš šių metų renginių. Balandžio pabaigoje planuojama tarptautinė konferencija su dalyviais iš aštuonių šalių, tarp jų ir – Gimbutienės mokiniais.