Kultūra

2021.04.07 22:34

Ministras sureagavo į kultūros įstaigų pyktį dėl finansavimo, nepatenkintiems konkurso rezultatais – siūlymas bandyti laimę vėl

Monika Petrulienė, Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.04.07 22:34

Kilus triukšmui dėl esą neteisingai paskirstyto kultūros ir meno projektų finansavimo, biudžetinėms bei nevyriausybinėms kultūros įstaigoms pinigai bus skiriami iš atskirų finansavimo šaltinių. 

Juozo Zikaro namas-muziejus Kaune restauruotas iki smulkiausių detalių. Muziejininkė rodo, kur buvo valgomasis ar svetainė. Po remonto muziejus teikė projektą Kultūros tarybai, kad ši skirtų 20 tūkstančių eurų ekspozicijai įrengti. Tačiau pinigų negavo.

Panorama. EVA patvirtino, kad kraujo krešuliai gali būti „AstraZeneca“ vakcinos šalutinis poveikis, Lietuva skiepijimo nestabdys

„Buvo šaltas dušas, nes jau šitoje vietoje, kada trys dedamosios dalys yra, kada valstybė investavo didžiulius pinigus, kad tas namas restauruotas būtų, Vyriausybė sugalvojo, Seimo nariai paskelbė Zikaro metus... Tai atrodė logiška, suprantama, tačiau ta logika neveikia ir mes matome, kad tai yra sisteminė klaida, dabar jau visi tą pastebėjo, kada žiniasklaidoje nuskambėjo. Tai akivaizdžiai rodo, kad atėjo laikas keisti situaciją iš esmės“, – tikina M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktorė Daina Kamarauskienė.

Kultūros tarybos finansavimas pirmajam šių metų pusmečiui – mažesnis, nei įprasta, nes dalį lėšų reikėjo skirti meno kūrėjų stipendijoms. Tai užrūstino kultūros ir meno bendruomenę. Ir menininkai, ir politikai pradėjo svarstyti, kad ateityje reikėtų atskirti projektų finansavimą biudžetinėms ir nevyriausybinėms organizacijoms.

„Nevyriausybinės organizacijos turi iš esmės tik projektinį finansavimą, kai kurios gal didesnės organizacijos turi ir trimetį finansavimą, bet sąlygos yra netolygios, ir, jeigu imant, tarkime, verslo terminais kalbant, tai čia panašu kaip smulkus verslas būtų kartu finansuojamas vienoje programoje su pramonininkais“, – aiškina Meno kūrėjų asociacijos vadovas Jonas Staselis.

Seimo Kultūros komiteto narys Vytautas Kernagis sako – yra racijos atskirti biudžetines įstaigas ir nacionalines įstaigas nuo kitų dalyvių.

„Būtent to vedamas kultūros ministras dabar steigs darbo grupę, kuri ir turėtų pateikti gaires, kaip ateityje tie dalykai būtų sprendžiami“, – sako Seimo narys.

Kultūros ministras Simonas Kairys sureagavo į daugelio kultūros įstaigų išreikštą pasipiktinimą meno projektų konkurso rezultatais ir planuoja finansavimo pokyčius.

„Jau formuojant kitų metų biudžetą, kas jau dabar prasideda, ministerija numatys siūlymą, kalbant apie biudžetinių įstaigų išėmimą iš Kultūros tarybos, ir žiūrėsime, kaip tas procesas judės“, – sako kultūros ministras.

Nepatenkintiesiems pirmojo pusmečio projektų konkurso rezultatais kultūros ministras siūlo kreiptis dar kartą ir tikėtis, kad pinigų gaus atgaline data. Nes Kultūros tarybos sprendimai nebebus peržiūrimi.