Kultūra

2021.04.06 23:09

Montvilos kvartalas paskelbtas saugomu kultūros objektu: tokių vietų Vilniuje vos penkios

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.04.06 23:09

Sostinės Kražių kolonija, dar kitaip dažnai vadinama Montvilos kvartalo vardu, paskelbta valstybės saugomu kultūros vertybių objektu. Paveldo specialistai sako, kad valstybės saugomų namų savininkai turės teisę gauti kompensaciją už pastatų restauravimą.

Tapytoja Arūnė Tornau – Kražių kolonijos gyventoja. Pasak jos, dar sovietmečiu, kai kaimynai nežinojo šio kvartalo istorijos, stengėsi išsaugoti neįprastų namų išorės ir vidaus puošybos detales.

Kvartalo statybą praėjusio amžiaus pradžioje inicijavo visuomenės veikėjas, bankininkas Juozapas Montvila. Žymūs to meto architektai – Vaclovas Michnevičius ir Augustas Kleinas – parengė projektų siūlymus. Žmonės rinkosi, kuriame iš namų įsikurs.

„Tie namai buvo kaip torto gabalėliai klijuojami vienas prie kito. Tas jo sumanymas statyti angliško tipo kotedžus, tai, aš manau, buvo labai šiuolaikiškas ir tam laikui modernus. Šita kolonija turėjo ir savo atskirą kanalizacijos sistemą, vandentiekį, skalbyklą“, – pasakoja A. Tornau.

Sostinės Kražių kolonija tapo saugomu objektu: gyventojai baiminasi, kad iškils sunkumų remontuojant

Kultūros paveldo departamento vadovas Vidmantas Bezaras LRT TELEVIZIJAI sako, kad tokie kvartalai Vilniuje yra 5, tačiau Kražių – pats vertingiausias.

„Turime Vilniuje penkis tokius kvartalus, tai šitas pirmasis ir vertingiausias. Jo pati architektūra kurta atsižvelgiant į Briuselio, Berlyno ir kitų Vakarų Europos miestų architektūrą. Jis formuotas kaip vienas iš pirmųjų kompleksinių kvartalų“, – pasakoja jis.

Trikampio plano kvartale tarp Vilniaus Lukiškių kalėjimo ir aikštės yra 22 secesijos stiliaus namai. Dviejų–trijų aukštų kotedžas buvo skirtas vienai šeimai, su rūsiu, daugelis – su mansardomis ir ūkiniais priestatais. Kvartalo viduje buvo sodas, gėlynai, jį gyventojai šiandien nori atkurti. Kiekvienas namas turi du įėjimus – gyventojams ir jų svečiams buvo skirtas fasadinis, iš gatvės pusės, o tarnams – iš kiemo pusės.

Kražių kolonijos gyventojai nuogąstauja, kad pastatų kompleksą paskelbus valstybės saugoma kultūros vertybe, bus sudėtinga jį remontuoti, gauti leidimus. Kultūros paveldo departamento vadovas sako, kad reikės pildyti daugiau dokumentų, tačiau už darbus gaus valstybės kompensacijas.

„Vyko vertinimas, įvertintos visos vertingosios savybės, kai kurie gyventojai įsileido ir į butus. Dabar turime tą dosjė, kur galima sakyti, kad vykdysime, prisidėsime, bet viskas yra savininkų rankose“, – sako V. Bezaras.

J. Montvila 19 amžiaus pabaigoje ir 20 pradžioje Vilniuje inicijavo keturių kvartalų statybą - prie Lukiškių aikštės, Rasose, Šnipiškėse ir Naujamiestyje.