Kultūra

2016.05.28 20:38

„Poezijos pavasario“ skaitymai vyko neformaliame moterų vienuolyne

Loreta Mačiulienė, LRT Televizijos laida „Panorama“, LRT.lt2016.05.28 20:38

Į Prienų rajone esantį Šilavoto „Davatkyną“ dešimtą kartą rinkosi poetai ir poezijos gerbėjai. Čia vyko „Poezijos pavasario“ skaitymai.

Viena renginio organizatorių, prisimindama pirmąsias „Poezijos pavasario“ šventes, sako, kad daug kas pasikeitė.

„Pirmieji kvietimai buvo tokie įdomūs, koks čia per „Davatkynas“, kas ten bus, gal ten pavojinga, gal kokia nesąmonė. Dabar poetai nori ir tikrai atvažiuoja ir manau, kad šita šventė gaivina ir žodį lietuvišką, ir kalbą, ir dar tokio nacionalinio išdidumo suteikia“, – pasakojo poetė Aldona Ruseckaitė.   

Šalia Šilavoto esantis „Davatkynas“ įkurtas 1895 metais. Trakelio miško šlaite pirmoji apsigyveno Marijona Dabrišiūtė ir ėmė steigti savotišką vienuolyną. 

Šilavoto „Davatkyno“ šeimininkė Danguolė Marija Lincevičienė pasakojo, kad pati pirma „Davatkyne“ apsigyveno jos tėvo teta Mariuka Dabrišiūtė, ji kvietėsi savo drauges ir taip per šimtmetį 30 arų plote įsikūrė 7 nameliai, juos vienu metu gyveno 14 „davatkėlių“.

Įprasta „davatkomis“ vadinti maldininkes norint jas pašiepti, tačiau čia gyvenusių moterų, pasak vietos gyventojų, nebuvo minties įžeidinėti. „Davatkėlės“ kasdien dalyvaudavo mišiose, ruošė vaikus pirmajai komunijai. Sovietmečiu viena jų už šią veiklą buvo nuteista. Paskutinė gyventoja mirė apie 2000 m. „Davatkyno nameliai neliko be priežiūros. Juos paveldėjo Marija ir Konstantinas Lincevičiai.

„Poezijos pavasario“ šventėje eiles skaitė Laura Sintija Černiauskaitė, Donatas Petrošius, Kerry Shawn Keysas Aldona Ruseckaitė, Vytas Dekšnys, Olita Dautartaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.