Kultūra

2021.03.25 19:09

Arūnas Gelūnas apie Kasubos parodą: Mekas nėra vienintelė iš Lietuvos kilusi meno žvaigždė

nuotraukų galerija
LRT.lt2021.03.25 19:09

Nacionalinės dailės galerijos vadovė dr. Lolita Jablonskienė džiaugiasi, kad po keturis mėnesius trukusios pertraukos lankytojams atveriamos dvi naujos parodos. „Jos idėjos buvo revoliucinės ir, ko gero, iš moters lūpų dar negirdėtos“, – teigia menininkės Aleksandros Kasubos, kuriai ir skiriamos parodos, dukra Guoda Kašubaitė.

Tai savarankiški projektai, tačiau kartu glaudžiai susiję. Pirmoji paroda „Formuojant ateitį. Erdvinės Aleksandros Kasubos aplinkos“ pristato Amerikoje kūrusią, nepelnytai per mažai tiek Lietuvoje, tiek užsienyje žinomą menininkę Aleksandrą Kasubą.

„Šią parodą kuravo Elona Lubytė, ji yra bendravusi su menininke, daug metų tyrinėjusi jos palikimą ir kartu su bendraautoriais išleidusi knygą apie A. Kasubos kūrybos kelią. Parodoje bus galima susipažinti su A. Kasubos kūrybos ištakomis, jos eksperimentine kūryba, kuri skirta tiek viešosioms, tiek privačioms erdvėms. Visas spektras šios menininkės eksperimentų atsiskleis būtent šioje parodoje“, – pasakoja Nacionalinės dailės galerijos (NDG) vadovė dr. Lolita Jablonskienė.

Parodos kuratorė dr. E. Lubytė džiaugiasi, kad po karantino atidaroma būtent ši paroda. „Manau, jog Lietuvos modernizmo istorijoje ši paroda brėžia labai netikėtą liniją, kuri yra susijusi su išsipildžiusia menininkės modernizacijos karjera. A. Kasuba yra žinoma fragmentiškai, tačiau ši menininkė jau pažįstama Lietuvos kūrėjams nuo 2014 metų, kai buvo pristatyta jos pirmoji tampriųjų audinių instaliacija „Spektro užuomina“.“

„Lietuvos nacionalinį dailės muziejų papildė unikali menininkės septynių dešimtmečių kūrybinių ieškojimų kolekcija – tai darbai nuo ankstyvųjų tekstilės gobeleno darbų, keraminių mozaikų, plytelių, abstrakčių reljefų iki vėlyvosios kūrybos objektų, kurie yra susiję su utopiniu architektūriniu modeliu“, – pasakoja dr. E. Lubytė.

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius dr. Arūnas Gelūnas teigia: „Noriu Jus pakviesti tapti šio sensacingo įvykio liudininkais – keli šimtai Aleksandros Kasubos darbų pagaliau pasiekė Lietuvą ir virto seniai išsvajota paroda. Tai kuratorės E. Lubytės aštuonerių metų darbo vaisius.“

Anot jo, paroda yra sensacija, nes turime galimybę susipažinti su mažai mums pažįstama kūrėja, jos kūriniais ir pasiekimais: „Tai – kelionė iš Šiaulių apskrities į Niujorką, tai – bendravimas su didžiausiais to laikmečio menininkais, drąsiausios architektūrinės idėjos ir, galiausiai, moters vaidmuo, kuriant meną. Ši menininkė yra tikras lobis Lietuvai.“

„Manėme, kad Jungtinėse Amerikos Valstijose Jonas Mekas yra vienintelė žvaigždė, kuri šviečia pasauliui, tačiau galime įsitikinti, jog A. Kasuba taip pat yra nepaprasto ryškumo menininkė, kurią, tikiu, visi atrasime“, – teigia A. Gelūnas.

Parodos „Formuojant ateitį“ architektas Rokas Kilčiauskas sako: „Šios parodos pasakojimas yra sukonstruotas trimis aspektais. Pirmas parodos aspektas – pasakojimas, antra parodos dalis – emocija, o trečia sudedamoji parodos dalis – mastelis. Sudėjus šiuos tris aspektus, išeina pasakojimas, kalbantis ne tik apie A. Kasubos kūrybą, bet ir apie ją pačią, kaip asmenybę. Labai daug asmeninių atradimų ir paralelių pavyko surasti man pačiam, kaip kūrėjui.“

„Mano mama Aleksandra buvo nepaprasta asmenybė. Ji projektuodavo ir įgyvendindavo savo kūrinius nesinaudodama kompiuteriu – tai buvo ypatingas inžinerinis pasiekimas. Ji priklausė Niujorko ir visos Amerikos architektūriniam avangardui. Prieš 50 metų jos idėjos buvo revoliucinės ir, ko gero, iš moters lūpų dar negirdėtos“, – pasakoja menininkės dukra Guoda Kašubaitė.

Pasak dukros, A. Kasubai patiko dalytis savo idėjomis ir technikomis su jaunais žmonėmis iš viso pasaulio. Ją nuolat kviesdavo dalyvauti kūrybinėse ir mokomosiose dirbtuvėse. Daugelį jos idėjų – modulines struktūras, rekreacines aplinkas, galima pritaikyti ateities poreikiams.

Antroji paroda – Emilijos Škarnulytės audiovizualinė instaliacija „Daugdara. Dedikuojama Aleksandrai Kasubai“. E. Škarnulytė – jauna, tiek Lietuvos, tiek tarptautinėje šiuolaikinio meno scenoje sparčiai garsėjanti menininkė.

„Ji pristato vaizdo instaliacijas, dažnai nagrinėjančias žmogaus technologinę sąmonę ir jos efektus šiuolaikiniame gyvenime. E. Škarnulytė taip pat bendravo su A. Kasuba, dalijosi mintimis, idėjomis. Menininkės E. Škarnulytės kūriniai, kurie bus eksponuojami Lietuvos nacionalinėje galerijoje, yra įkvėpti A. Kasubos kūrybos. Su E. Škarnulytės paroda dirbo kuratorė Candice Hopkins ir architektas Linas Lapinskas, padėjęs sukurti šią instaliaciją“, – pasakoja NDG vadovė dr. L. Jablonskienė.

Tekstą parengė Emilija Cikanavičiūtė pagal spaudos konferencijos vaizdo įrašą, kuriame savo mintimis apie parodas dalijasi LNDM direktorius Arūnas Gelūnas, Aleksandros Kasubos dukra Guoda Burr (Kašubaitė), kuratorė Elona Lubytė, menininkė Emilija Škarnulytė, architektas Rokas Kilčiauskas ir NDG vedėja Lolita Jablonskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt