Naujienų srautas

Kultūra2016.05.17 10:03

Nepriklausomus Sankt Peterburgo menininkus įkvėpė lietuviški epai

LRT.lt 2016.05.17 10:03

Šį šeštadienį, gegužės 21 d., Vilniaus Rusų dramos teatre vyks neeilinė premjera – pirmą kartą Lietuvoje viešinti nepriklausoma Sankt Peterburgo meno laboratorija „KinoTeArt“ pristatys Ivano Kutyrkino spektaklį „Žilvinas. Sapnai apie Lietuvą“. Pjesę į lietuvių kalbą vertusios poetės bei dramaturgės Daivos Čepauskaitės teigimu, kūrinyje atskleidžiamas jauno Sankt Peterburgo menininko I. Kutyrkino žvilgsnis į Lietuvą – romantiškas, švelnus ir idealistinis.

„Gyvendamas Sankt Peterburge ir kurdamas rusų kalba, I. Kutyrkinas apie Lietuvą rašo su meile ir pagarba. Atsakymų į egzistencinius klausimus paieškose Ivanas pasineria į lietuvių pasakas, legendas, istoriją, jų siužetuose regi tiesos, gėrio, grožio pamatus. Sankt Peterburgo menininkas savo kūryboje neina lengviausiu keliu – jis neieško madingų efektų, populiarių temų. Apie Eglę žalčių karalienę jis rašo todėl, kad ši pasaka jam iš tiesų įdomi ir jį jaudina – tai yra jo tapatybės dalis“, – sako D. Čepauskaitė.

Spektaklio „Žilvinas. Sapnai apie Lietuvą“ autorius I. Kutyrkinas save laiko dviejų kultūrų – Lietuvos ir Rusijos – atstovu. Menininko seneliai iki šiol gyvena Vilniuje, o jis pats nuo vaikystės nuolatos lankosi Lietuvoje – pasak jo paties, mitų ir legendų žemėje.

Sankt Peterburgo Teatro akademijos absolventas ypač domisi istorija ir archeologija, todėl spektaklio poetinėje bei vaizdinėje architektūroje gausu nuorodų į senąją baltų kultūrą, etnografinius ženklus bei simbolius. Scenaristo I. Kutyrkino bei režisierės Olgos Zarubinos sukurto spektaklio siužeto pagrindas – moderni legendos apie kunigaikščio Gedimino sapną bei pasakos apie Žilviną ir Eglę interpretacija.

Pasak I. Kutyrkino, šis kūrinys – tai subjektyvus bandymas remiantis lietuvių mitologiniais kūriniais įprasminti žmogaus vietą pasaulyje, metaforomis papasakojant apie idealus, kelius ir būdus pasiekti konkrečius gyvenimo tikslus.

„Mitologinė medžiaga – pasaka apie žalčių karalių Žilviną ir legenda apie kunigaikščio Gedimino sapną – puikiai tiko šiam tikslui. Juk būtent mitų ir epų pagalba žmonija stengėsi atsakyti į būties klausimus, nustatyti idealus, sektinus pavyzdžius, išgirsti tiesą. Be to, šių motyvų sąsaja leidžia pajusti unikalią Lietuvos atmosferą, kur iki šiol sugyvena pagonybė, legendos, krikščionybė“, – teigia I. Kutyrkinas.

Spektaklį „Žilvinas. Sapnai apie Lietuvą“ kūrėjai vadina suaugusiems skirta pasaka. Realizuojant šį projektą daug prisidėjo lietuviškų šaknų turintys menininkai, rašoma pranešime spaudai. Spektaklio choreografiją kūrė Audrius Jakovlevas, kostiumus – Kaune gimusi teatro dailininkė Stefanija Graurogkaitė. Lietuvos istorijos ir kultūrinio paveldo klausimais kūrėjus konsultavo Vilniaus amatininkų klubo „Dvaro meistrai“ narė Elena Aleksejeva.

„Versdama I. Kutyrkino pjesę aiškiai jutau autoriaus žvilgsnį į Lietuvą – romantišką, švelnų, idealistinį. Kartais atrodo, kad mes patys lietuviais pasijuntame tik per krepšinio čempionatus ar Euroviziją, mojuodami trispalvėmis vėliavėlėmis. Ivanas vėliavėle nemojuoja – Lietuva jam yra svarbi be jokių progų“, – teigia pjesės vertėja D. Čepauskaitė.

Spektaklio autorius ir aktorius I. Kutyrkinas save yra išmėginęs įvairiose srityse: kuria prozą ir eiles, roko grupės dainų tekstus, dalyvauja modernaus kino projektuose. Spektaklis „Žilvinas. Sapnai apie Lietuvą“– antrasis jo kūrinys profesionalioje teatro scenoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi