Kultūra

2016.05.17 08:29

Lietuviškas komiksas suaugusiems apie 90-ųjų kartą ieško savo skaitytojų

LRT.lt2016.05.17 08:29

Jeigu vaikystėje rinkote „Turbo“ gumos popierėlius, turėjote telefoną „Nokia 3310“, žiūrėdavote „Mauglį“, jeigu Jūsų tėvai ir seneliai dalyvavo Sąjūdyje, o Jūs matėte, kaip sovietinė Lietuva tampa vakarietiškąja, jeigu žinote, kas yra 90-ųjų karta – didelė tikimybė, jog naujas Gerdos Jord komiksų romanas „Gertrūda“ yra ir apie jus. „Knygstarterio“ platformoje knyga šiuo metu ieško savo skaitytojų.

Gertrūda“ – antrasis Gerdos Jord komiksas suaugusiems ir jaunimui. 2014 m. autorė kartu su Migle Anušauskaite išleido komiksą apie Darių ir Girėną „10 litų“. Knyga vėliau buvo apdovanota „Patriotų premija“.

„Gertrūda: grafinis Y kartos dienoraštis“ – tai komiksas apie Gertrūdą, gimusią 1985 m. Tarybų Lietuvoje, Marijampolės teritorijoje. Kartu tai pasakojimas apie visą kartą, gimusią ant Nepriklausomybės slenksčio. Kartą, kuri dar žiūrėjo „Mauglį“ per „Šilelį“, bet po kelerių metų turėjo mokytis dirbti kompiuteriu. Kartą, kuri mokėsi n-tojoje vidurinėje mokykloje, iki nakties žaisdavo su draugais kieme, klausėsi „Foje“, patyliukais sliūkindavo į savo kambarį po mokyklos šokių, matė, kaip tėvai Kauno klinikose duoda kyšius seselėms, kartą, kuri pirmą kartą į užsienį išvyko užsidirbti skinant braškes ir išgyveno daug kitų dalykų, kuriuos ši knyga pažadina iš atminties miegamojo. Drauge tai ir jautrus pasakojimas apie draugystę, šeimą, meilę, savęs paieškas, rašoma pranešime spaudai.

„Gertrūdą“ kūriau labai ilgai, į ją įdėjau ketverius metus darbo. Knygos skaitytoją įsivaizduoju kaip būtent tos kartos, gimusios ant Nepriklausomybės slenksčio, atstovą, taip pat mėgstantį humorą ir istoriją. Knyga skirta suaugusiems, bet tinka ir jaunimui. Lietuvoje leidyklos vis dar bijo investuoti į komiksų leidybą, todėl tai, ar „Gertrūda“ bus išleista, nulems skaitytojai“, – sako autorė.

Kartu su „Obuolio“ leidykla G. Jord rado leidybinę alternatyvą – „Knygstarterį“. Tai – Vakaruose populiariu minios finansavimo principu paremto „Kickstarter“ projekto lietuviška versija knygoms. Jeigu iki birželio 15 d. bus parduotas išankstinis komikso egzempliorių kiekis, tokiu būdu leidykla užsitikrins finansavimą, o „Gertrūda“ bus išspausdinta.

Perskaityti komikso ištraukas, įsigyti knygą bei taip prisidėti prie jos išleidimo proceso galima elektroninėje parduotuvėje www.knygos.lt/lt/knygos/gertruda-2016  iki birželio 15 dienos.

„Labai tikiuosi, kad „Gertrūdai“ pavyks rasti savo skaitytoją ir man pagaliau pavyks ją išleisti. Kartu tokia sėkmė galėtų pralaužti ledus bei paskatinti laisvesnį leidyklų požiūrį į komiksų leidybą, nes kol kas mūsų leidėjai yra linkę nerizikuoti bei komiksų atsisakyti, kol nėra aišku, kokio masto ta galimų skaitytojų auditorija“, –  komentuoja autorė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.