Kultūra

2021.03.19 17:30

„Koncerto vienam“ klausysiantis gydytojas Lesinskas: vestuvių muzikantai turi daugiau balso problemų nei operos solistai

Gerūta Griniūtė, Rasa Murauskaitė, LRT KLASIKOS laida „Pakeliui su klasika“ , LRT.lt2021.03.19 17:30

„Operos solistai turi labai gerą bendrąjį muzikinį išsilavinimą, kurio dalis yra ir mokymas, kaip reikėtų formuoti balsą ir kaip reikia dainuoti. Didžioji balso problemų priežastis beveik visada yra netaisyklingas balso naudojimas. [...] Galima sakyti, kad didžiausia pacientų grupė yra vestuvių muzikantai“, – LRT KLASIKAI sako Ausų, nosies ir gerklės ligų centro vadovas, otorinolaringologas-otochirurgas, Vilniaus universiteto (VU) profesorius Eugenijus Lesinskas.

Šiandien, penktadienį, 19 val. „Koncerto vienam“ salėje operos solistės mecosoprano Justinos Gringytės ir vieno ryškiausių Lietuvos pianistų Petro Geniušo koncerto klausysis gydytojas, VU prof. E. Lesinskas. Koncerto transliaciją bus galima matyti portale LRT.lt ir klausytis per radiją LRT KLASIKA. Įspūdis turėtų būti neišdildomas, sako otorinolaringologas-otochirurgas. Anot jo, tokiu projektu reikia labai džiaugtis, o tai, kad jam teks garbė pabūti žiūrovu, yra didelė garbė.


„Žinoma, reikia suprasti, kad koncertas yra skiriamas radijo klausytojams. Jei šis koncertas būtų skirtas tik man vienam, tai tikrai to dėmesio ir sureikšminimo būtų per daug. Aš suprantu, kad tai yra koncertas, kuriame turėtų būti bent vienas klausytojas. Taigi, labai mielai ėmiausi to klausytojo vaidmens. Tas išskirtinumas ir tokia situacija turbūt niekada daugiau nepasikartos. Tikros scenos žvaigždės, puikūs atlikėjai ir tu vienas klausytojas“, – jaudulio ir nekantrumo neslepia profesorius.

Pašnekovas prisipažįsta, kad koncertų sales ir teatrą jis lanko nereguliariai. „Man patinka klasikinė muzika, tačiau tai nėra dažniausiai mano klausoma muzika, – teigia jis. – Žinoma, kad koncertus lankau, tiksliau – lankiau. Vis tik lankydavausi įvairios muzikos koncertuose. Dėl koncertų esu vykęs ir į užsienį.“

Klausytis klasikos reikia turėti jėgų ir sveikatos, sako E. Lesinskas. „Mano specialybės žmonės darbą pradeda anksti. Kartais tas darbas būna gana intensyvus. Tada tu grįžti namo pavargęs ir jau negali išklausyti to vientiso valandos trukmės klasikinės muzikos kūrinio – tu tiesiog nenori gadinti to kūrinio. Tu neturėsi tiek emocijų ir susikaupimo, kad įvertintum, ką tuo norima pasakyti. Taigi, klasikinė muzika šiek tiek lieka ateičiai, kuomet bus daugiau laiko ir energijos jai“, – mintimis apie klasikinę muziką dalijasi pašnekovas.

Tu grįžti namo pavargęs ir jau negali išklausyti to vientiso valandos trukmės klasikinės muzikos kūrinio – tu tiesiog nenori gadinti to kūrinio.

Profesorius taip pat pripažįsta, kad nėra iš tų, kurie mėgtų muzikos klausytis automobilyje. „Neturiu tokio įpročio klausytis muzikos per radiją automobilyje, – sako jis. – Jau geriau tada LRT RADIJAS, kuriame girdisi žinios, pokalbių laidos su informacija. O kai klausausi muzikos, tai aš linkęs jos klausytis.“

Šio vakaro koncerte išgirsime J. Gringytę. Atlikėją pašnekovas jau pažįsta. E. Lesinskas sako, kad dažnai tarp gydytojo ir paciento užsimezga tam tikras ryšys. „Justina neseniai gydėsi, tai ir nespėjo manęs, kaip daktaro, pamiršti. Gal ir dėl to buvo vienas iš sprendimų mane pakviesti?“ – svarsto VU profesorius.

Nemažai scenos atlikėjų, dainininkų gydosi pas mane, atvirauja E. Lesinskas. „Taip yra todėl, kad mano specialybė yra balsas, – savo, otorinolaringologo-otochirurgo, profesiją primena jis. – Vieni pacientai konsultuojami, kiti operuojami. Žymūs ir nežymūs asmenys. Tas santykis su muzika dar ir per specialybę atsiranda.“

Balso specialistas patikina, kad operos solistai nėra linkę labiau sureikšminti savo problemų dėl balso. Pasak jo, taip yra todėl, kad operoje dainuoja išsilavinę ir didelį žinių bagažą apie balsą turintys atlikėjai.

„Operos solistai turi labai gerą bendrąjį muzikinį išsilavinimą, kurio dalis yra ir mokymas, kaip reikėtų formuoti balsą ir kaip reikia dainuoti, – teigia ausų, nosies ir gerklės ligų centro vadovas. – Didžioji balso problemų priežastis beveik visada yra netaisyklingas balso naudojimas.

Operos solistai yra profesionalai. Jie labai rūpinasi savo balsu, jie išmano, kaip tą daryti, ir dažniausiai su tomis problemomis susitvarko.

Netaisyklingai naudodami balsą, jie negalėtų būti operos solistais, nes krūvis yra didžiulis: tai ir solo partijos, ir koncertai, trunkantys valandas. Taigi, tas krūvis balsui tenka maksimalus, todėl jį reikia labai gerai išmanyti – kaip valdyti tą balsą, kaip valdyti kvėpavimą, kaip kvėpuoti, ką su tomis balso klostėmis galima daryti, o ko negalima. Operos solistai visa tai labai gerai žino. Todėl tai ir nėra pati didžiausia pacientų grupė.“

Paklaustas, kokių pacientų yra daugiausia, pašnekovas įvardija neprofesionalius dainininkus. „Galima sakyti, kad didžiausia pacientų grupė yra vestuvių muzikantai. Tikrai nieko prieš juos neturiu, tačiau dažniausiai jie yra ne profesionalai, o mėgėjai. Žinoma, tarp jų yra ir profesionalių atlikėjų.

Kiekvienas turi savų receptų. Tačiau, iš esmės, tą daryti yra blogai. Geriau jau nežaisti su ugnimi ir leisti tam balsui pasveikti, nes jei tą koncertą ir padainuosi, o kas bus po to?

Tačiau jei yra predispozicija, polinkis, o dar ir dainavimas skersvėjuose, atvirose patalpose, šaltose patalpose, tai tos bėdos su balsu beveik neišvengiamos. O štai operos solistai yra profesionalai. Jie labai rūpinasi savo balsu, jie išmano, kaip tą daryti, ir dažniausiai su tomis problemomis susitvarko“, – sako E. Lesinskas.

Anot gydytojo, jei jau balso stygos serga, geriau nežaisti su ugnimi ir leisti joms pasveikti. Pasak jo, didžiausia atlikėjų daroma klaida, kad norima kuo greičiau vėl dainuoti. „Dažnai manęs klausia: ar aš spėsiu tą ir tą koncertą tada ir tada padainuoti, ar jį nukelti, ar ne. Norima apeiti tą problemą. Kiekvienas turi savų receptų. Tačiau, iš esmės, tą daryti yra blogai, – įspėja balso gydymo specialistas. – Geriau jau nežaisti su ugnimi ir leisti tam balsui pasveikti, nes jei tą koncertą ir padainuosi, o kas bus po to?“

Grupė „Black Sabbath“ koncertavo Rygoje. Man paskambino kolegos iš Rygos. Sako, gal aš norėčiau ir galėčiau per pertrauką Ozzy Osbourne`ui užpilti vaistų ant balso klosčių.

Žinoma, yra ir medicininių priemonių balsui gydyti, priduria pašnekovas ir prisimena nutikimą Rygoje. „Grupė „Black Sabbath“ koncertavo Rygoje. Man paskambino kolegos iš Rygos. Sako, gal aš norėčiau ir galėčiau per pertrauką Ozzy Osbourne`ui užpilti vaistų ant balso klosčių.

Taigi, yra tų medicininių priemonių, jas galima naudoti ir šiek tiek mobilizuoti tas balso klostes, nuimant tą nuovargį. Tačiau tai vis tiek yra botagas. Naudojant botagą balso priemonei, vėliau gali tai atsiliepti lėtinėmis, ilgalaikėmis problemomis“, – sako Ausų, nosies ir gerklės ligų centro vadovas, otorinolaringologas-otochirurgas, VU profesorius E. Lesinskas.

Viso išsamaus pokalbio su prof. E. Lesinsku ir jo parinktais muzikiniais intarpais klausykitės radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt