Kultūra

2021.03.20 11:52

Paulina Pukytė. Idėja, daiktas, įrengimas ar rodiklis?

Paulina Pukytė, rašytoja, LRT RADIJO laida „Kultūros savaitė“, LRT.lt2021.03.20 11:52

Kovo antrąją dieną dailininkams buvo išplatinta informacija, kad: „Lietuvos kino centras kviečia dalyvauti „Nacionalinio Lietuvos kino apdovanojimo meninės idėjos“ projekto konkurse ir pratęsia paraiškų priėmimo terminą. Norintys dalyvauti konkurse pasiūlymus pirkimui teikia iki kovo penktosios dienos, dešimtos valandos ryto.“

O gal ne iki šių metų kovo penktosios? Ne, ne, iki šių metų kovo penktosios. Bet apdovanojimai rodos sausį turėjo jau vykti, tai ką tada būtų įteikę?

Rašytojos, menininkės Paulinos Pukytės komentaras skambėjo LRT RADIJO laidoje „Kultūros savaitė“


Iš tiesų tai konkursas paskelbtas dar net vasario dvidešimt šeštąją! Net ir kūrėjui numeris vienas užteko šešių dienų, o čia juk net ne pasaulį reikia sukurti. Nors pirmosios trys dienos jau ir praėjo veltui, liko „trys dienos trys naktys“, kaip dainoj pasakyta, o tai talentingam žmogui visai pakankamai laiko. Bet kas gi yra tas apdovanojimas? Parašyta tik tiek, kad turi turėti priekinę ir nugarinę dalis, arba bent jau jos turi būti matomos, tai tikriausiai turi turėti, nes jei neturėtų, tai ir nebūtų matomos. Vadinasi, apdovanojimas gali būti ir plokščias, tai yra neturėti šoninių pusių. Bet atrodo, kad apvalus jis būti negali, nes apvaliame daikte sunku pamatyti priekį ir užpakalį (todėl apvalus pasaulis – jau aišku – netiks, nebent žemė būtų plokščia).

Ir ką gi reikėtų pasiūlyti iki tos kovo penktosios dienos?

Sako, konkurso tikslas – „išrinkti geriausiai meninius ir kitus reikalavimus“. Išrinkti reikalavimus? Ne ne, „išrinkti geriausiai meninius ir kitus reikalavimus, išvardintus konkurso sąlygose ir jų prieduose, atitinkančią Nacionalinio Lietuvos kino apdovanojimo meninę idėją“. Išrinkti – meninę – idėją.

Ir, sako, „konkurso uždaviniai: tinkamai pagerbti Lietuvos kino kūrėjus, jų nuveiktus darbus, nuopelnus Lietuvai“. Tai ar konkurso uždaviniai yra tinkamai pagerbti, ar apdovanojimo uždaviniai yra tinkamai pagerbti? O kokie tuomet ne apdovanojimo, o konkurso uždaviniai? Daug uždavinių ar vienas uždavinys? Sako: „išnagrinėti apdovanojimo sukūrimo galimybes“ – tai čia per tris diEnas tris nAktis galima tai padaryti. O jau per tas likusias tris valandas nuo ketvirtos dienos ryto, iki ketvirtos dienos dešimtos valandos ryto belieka „sukurti meninį sprendimą, geriausiai atitinkantį nurodytus reikalavimus“. Ir tai visiškai įmanoma, jeigu esi talentingas.

Bet tai dar ne viskas, nes per tris diEnas tris nAktis reikia dar parašyti to meninio sprendimo aprašymą, ir ne šiaip parašyti, nes „turi būti pateiktas Nacionalinio Lietuvos kino apdovanojimo aprašymas (naudojamos medžiagos, technika, numatomas apdovanojimo pavadinimas, koncepcija ir dydis, o tokio aprašymo apimtis turi būti išdėstyta – apimtis turi būti išdėstyta – neviršijant dviejų A4 formato lapų apimties, kai tekstas pateikiamas naudojant MS Word „Times New Roman“ dvylikto dydžio šriftą.)“. Parašyta „šifrą“, bet nieko baisaus.

Bet ir tai dar ne viskas, nes apdovanojimas nėra vien idėja, jam reikia materialumo, bet reikia jam ne vien materialumo, o dar reikia jam kūniškumo, kūno, ir net ne vieno kūno, jam reikia daug kūnų, nes per tris diEnas tris nAktis reikia ne tik surasti, bet ir pateikti „apdovanojimui (vienam vienetui) pagaminti reikiamų medžiagų, gamybos paslaugų ir darbų atlikimo preliminarią sąmatą, nurodant konkrečius reikiamų medžiagų pardavėjus, paslaugų teikėjus bei darbų atlikėjus.“

Tikriausiai ir tai įmanoma per tris diEnas tris nAktis, bet kokie gi tie apdovanojimo meniniai reikalavimai, kuriuos privalu atitikti? Kur jie? Štai nurodyta nuoroda, gal čia jie ir bus? Oi, čia yra viešieji pirkimai: perkančioji organizacija, komunikacija, perkantysis subjektas, procedūra, paskesnės sutartys, metinis pirkimų planas, peržiūros – ar priežiūros – institucija ir taip toliau.

Bet štai tame viešame pirkime yra dar kita nuoroda, tikriausiai jau čia tie „perkančiosios organizacijos išreikšti meniniai poreikiai“? Oi ne, čia yra septyniolika pavasario puslapių su septyniasdešimt trimis punktais, o net per keturis puslapius yra aprašyti tiekėjo pašalinimo iš pirkimo procedūros pagrindai, ir pašalinimo buvimo ar nebuvimo aplinkybes patvirtinantys dokumentai, kuriuos reikėtų pateikti laimėtojui.

Ką paminėti iš tų septyniolikos puslapių, kur viskas vienodai reišminga? Gal verta žinoti ne tik kad „šio konkurso I-ą, II-ą ir III-ią vietas užėmusiems dalyviams bus įteiktos premijos“, bet ir kad „dalyviams, kurių pateikti projekto pasiūlymai nelaimi prizinių vietų, premijos mokamos nebus“.

Ir gal kad „komisija atmeta projektą, jeigu: (septyniasdešimtas punktas, ketvirtas punktelis) tiekėjas pateikė netikslius, neišsamius ar klaidingus dokumentus ar duomenis dėl tiekėjo pašalinimo pagrindų nebuvimo, atitikties kvalifikacijos reikalavimams ir, perkančiajai organizacijai prašant, nepatikslino jų.“ Arba dar kad projektas būtų įvertintas „silpnai“, jeigu „įžvelgiama rizika, kad nebus pasiekti rodikliai pagal atitinkamą vertinimo kriterijų“, ir būtų įvertintas vidutiniškai, jei „projekte pateikti tik apibendrinti įrengimo projektiniai sprendimai, aprašymas neatitinka arba nepilnai atitinka pirkimo tikslų pagal atitinkamus kriterijus“. Tai kas gi yra tas apdovanojimas: idėja, daiktas, įrengimas ar rodiklis?

Ir kokie gi galų gale tie „meniniai idėjiniai organizacijos poreikiai“? Kur tie meniniai reikalavimai? Kur juos surasti? Tikriausiai juos reikia tiesiog susiprasti. Bet tai kaip tada sužinoti, ar ta tavo idėja ir tie jos kūniški atlikėjai tuos poreikius atitiks? Bet sutikite, talentingam žmogui nesunku ir atspėti. Juk svarbiausia, kad nebūtų sidabrinė gervė? O ar gali būti kas nors kitas, bet sidabrinis? Neparašyta, bet turbūt ne. O ar gali būti gervė, bet nesidabrinė? Neparašyta, bet turbūt ne. O ar gali būti koks nors kitas paukštis? Erelis? Višta? Neparašyta, bet turbūt ne. O kas dar negalėtų būti? Neparašyta, bet tikriausiai baltoji varnelė, juodoji pantera, gintarinė širdis, krištolinė kaukolė, guminė kriaušė, kaulinis senis, auksinis dantis ir pliušinis kačiukas (nors kačiukus mėgsta visi). O visa kita tikriausiai galėtų būti.

Radau! Štai, pasirodo, ko reikia – „medžiagų, spalvų ir faktūrų tarpusavio dermės“, ir dar „dermės su kino istorija ar šiuolaikiniu kino vyksmu“. Tiktai tiek. Bėda, kad ta kovo penktoji praėjo, benagrinėjant visas galimybes ir beskaitant septyniolika puslapių taisyklių.

Gal vis dėlto šiam konkursui galėtų pradžiai užtekti idėjų, o jau medžiagų pardavėjų, paslaugų tiekėjų ir darbų atlikėjų pasieškoti galėtų patys užsakovai?

Rašytojos, menininkės Paulinos Pukytės komentaras skambėjo LRT RADIJO laidoje „Kultūros savaitė“


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt