Kultūra

2016.05.13 23:18

Dailininko V. Petravičiaus atminimui – jo darbų paroda Vilniuje

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.05.13 23:18

Vilniuje, Vytauto Kasiulio dailės muziejuje, atidaryta personalinė Viktoro Petravičiaus darbų paroda. Be Lietuvos muziejuose saugomų dailininko kūrinių eksponuojami ir anksčiau nematyti darbai iš privačių kolekcijų.

V. Petravičiaus personalinės parodos atidarymo diena sutapo su dailininko gimtadieniu, šiemet jam būtų sukakę 110 metų. Prieš beveik 30 metų miręs dailininkas buvo vienas ryškiausių ir įdomiausių Lietuvos grafikų, teigia parodos kuratorė, dailėtyrininkė Ingrida Korsakaitė.

V. Petravičius, baigęs Kauno meno mokyklą, tęsti studijų išvyko į Paryžių, kur išryškėjo jo savitas grafiko braižas. Paryžiaus laikotarpiu V. Petravičius sukūrė savo žymiausius tarpukario kūrinius – lietuvių liaudies pasakų „Gulbė karaliaus pati“ ir „Marti iš jaujos“ iliustracijas.

Parodoje eksponuojamos ir autorinės knygos „Marti iš jaujos“ klišės. Knyga „Gulbė karaliaus pati“ 1937 m. eksponuota Tarptautinėje meno ir technikos parodoje Paryžiuje ir pelnė parodos Didįjį prizą. 1944 m. V. Petravičius su šeima pasitraukė į Vakarus. Atsidūręs Vokietijoje, jis skausmingai išgyveno gimtinės netektį. Darbuose vaizdavo pabėgėlių kelionės akimirkas ir, pasitelkęs romantiškus tautos istorijos, folkloro įvaizdžius, krikščioniškus simbolius, šlovino gimtąją žemę. Po kelerių metų V. Petravičius emigravo į Jungtines Amerikos Valstijas ir apsigyveno Čikagoje.

„Amerikoje jis labai blogai jautėsi ir nepritapo. Jis dirbo fizinį darbą, nuo kūrybos buvo atitolęs. 1961 metais jis surengė pirmąją parodą už Atlanto, ten buvo naujas etapas. Tačiau visada jo darbų pagrindinė tema išliko moteris ir vyras, jų meilė, santuoka“, – aiškina parodos kuratorė I. Korsakaitė.

4–7 dešimtmetyje V. Petravičius iliustravo lietuvių rašytojų Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės, Fausto Kiršos, Liūnės Janušytės, Balio Sruogos, Antano Rūko knygas. Sukūrė viršelius trims Kazio Bradūno poezijos rinkiniams.                   

„Jau paskutiniais dešimtmečiais pradėjo spalvinti savo darbus, čia gal buvo esminis pokytis. Jo grafika tapo spalvota, ar čia aplinkybės, ar talentas prašėsi spalvos“, – spėlioja I. Korsakaitė.

Parodoje, kuri V. Kasiulio dailės muziejuje veiks iki rugsėjo pradžios, eksponuojama 90 V. Petravičiaus darbų iš Lietuvos muziejų, taip pat ir dar nematyti darbai iš privačių kolekcijų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.