Kultūra

2021.03.15 13:42

Kol prie parduotuvių – eilės, galerijos ir muziejai apie tai tik svajoja: jų lankytojai pasidarė atsargūs

Janina Stašauskienė, LRT TV naujienų tarnyba, Mindaugas Klusas, Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2021.03.15 13:42

Vyriausybės nutarimu nuo pirmadienio Lietuvoje darbą pradeda uždarose erdvėse esantys muziejai, galerijos, ekspozicijų erdvės. „Jokių eilių kol kas nėra. Žmonės išmoko saugotis, patys perklausia, ar gali ateiti, jokių problemų dėl to. Žmonės pasidarė žymiai atsargesni, jie patys labai atsakingai žiūri“, – tvirtina galeristė Kotryna Džilavjan.

Muziejai ir galerijos ne tik paiso Vyriausybės nustatytų reikalavimų, bet ir imasi papildomų apsaugos priemonių. Kai kurios kultūros įstaigos, prekiaujančios meno kūriniais, atsivėrė jau anksčiau, kitos darbą pradeda šią savaitę ar duris atverti planuoja dar vėliau.

„Tikiuosi, kad parduotuvės, kurios atsidarė netaikydamos sau tokio griežto reguliavimo ir priežiūros, nesugadins reikalo ir susirgimų kreivė dėl to neims kilti. Ir dėl šios priežasties nebus uždaryti muziejai, kurie gali lanksčiai reaguoti į kreivės augimą“, – LRT.lt sako MO vadovė Milda Ivanauskienė.

Nacionalinio muziejaus direktorė: prašome visų būti atsakingais

Vienas pirmųjų po ilgos pertraukos duris atveriantis muziejus – Gedimino pilies bokštas. Lietuvos nacionalinis muziejus (LNM), laikydamasis visų saugumo reikalavimų, atveria duris lankytojams, nors pirmadieniais Lietuvoje paprastai muziejai nedirba. Gedimino pilies bokšte lankytojų laukia per karantiną įkurta, viešai dar nepristatyta primityviojo meno kūrinių konkursinė paroda Monikos Bičiūnienės premijai laimėti. Dauguma eksponatų sukurti prasidėjus pandemijai. Parodoje – daugiau nei šimtas tapybos darbų.

Duris atveria muziejai: vienas jų – po ilgos pertraukos lankytojams atviras Gedimino pilies bokštas

„Labai prašome lankytojų dėvėti kaukes, laikytis atstumų, suprasti, kad gali tekti palaukti prie įėjimo. Prašome visų būti atsakingais ir mėgutis muziejais“, – LRT TELEVIZIJAI kalbėjo LNM direktorė Rūta Kačkutė.

Siekdamas užtikrinti saugumą muziejus reguliuos lankytojų srautus. Jų bus prašoma užpildyti išankstinės registracijos formą.

„Iš anksto užsiregistravus, bilietus galima isigyti „Tiketoje“ ir mūsų sistemoje nuotoliniu būdu“, – teigė R. Kačkutė. Bilietus galima įsigyti ir kasoje, už paslaugas prašoma atsiskaityti banko kortelėmis. Muziejaus darbuotojai bus nuolat testuojami greitaisiais testais.

Gedimino pilies bokštas – vienas iš Lietuvos nacionalinio muziejaus skyrių. Muziejus planuoja lankytojams palaipsniui atverti visus 11 padalinių, o pirmiausia tuos, kuriuose lankytojų lauks naujausios parodos: Naująjį arsenalą, Kazio Varnelio namus-muziejų, Vilniaus gynybinės sienos bastėją.

Nacionalinio dailės muziejaus direktorius: tikimės, kad susitikimo su menu džiaugsmo netemdys mintys apie rizikas

Nuo kovo 16 dienos Vilniuje Lietuvos nacionalinis dailės muziejus saugiai ir atsakingai atvers lankytojams parodas Radvilų rūmų dailės muziejuje – Michael Rakowitz parodą „Nematomo priešo būti neturėtų (G salė)“ ir „Protesto menas: sovietmečio nepaklusnieji“, kurioje pristatoma įspūdinga Vladimiro Tarasovo Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui dovanotos kolekcijos dalis.

Vilniaus paveikslų galerijoje lankytojai galės išvysti Vytauto Valiaus kūrinių parodą „Jausti savo žemę...“, Vytauto Kasiulio dailės muziejuje – „Įminti Paryžių: VDA rezidencijos Cité Internationale des Arts istorijos“, o Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje – pirmą kartą pristatomą XVII Tarptautinę Vilniaus tapybos trienalę „[NE]DETERMINUOTA“, rašoma LNDM pranešime žiniasklaidai.

„Tikimės, kad šį sykį greitai užsidaryti neprireiks, esame pasirengę užtikrinti visiškai saugias sąlygas ne tik muziejaus lankytojams, bet ir mūsų darbuotojams, kurie turi unikalią progą nemokamai periodiškai testuotis. Be jokios abejonės, vėl akylai reguliuosime lankytojų srautus, nuolat dezinfekuosime patalpas ir liečiamuosius paviršius, užtikrinsime kaukių dėvėjimą. Labai tikimės, kad susitikimo su menu džiaugsmo netemdys jokie trukdžiai ir mintys apie rizikas“, – tvirtina LNDM direktorius Arūnas Gelūnas.

„Meno nišos“ parodų kuratorė: galėjome atsidaryti ir anksčiau, tačiau norėjome būti su visais

Sostinės galerija „Meno niša“ kovo 16 dieną savo veiklą po karantininių suvaržymų tarpsnio, suprantama – be atidarymo renginio, pradės VIII tarptautinės emalio meno bienalės „Vilnius 2020“ paroda. Dėl karantino ji buvo atidėta ir iš 2020-ųjų perkelta į 2021 metus.

Galerija jau pilnai pasirengusi priimti lankytojus. Prireikus jiems bus dalijamos medicininės kaukės, patalpos nuolat vėdinamos, pasirūpinta ir dezinfekciniu skysčiu. Galerijos personalas ketina dirbti pamainomis.

Anot galerijos parodų kuratorės menotyrininkės Sonatos Baliuckaitės, pagal plotą galerijoje vienu metu galės būti ne daugiau kaip trys žiūrovai, kitiems teks palūkėti gatvėje už durų.

„Esame galerija kuri prekiauja kūriniais, tad galėjome atsidaryti ir anksčiau. Tačiau norėjome būti su visais, sekti muziejų ir galerijų atsidarymo banga“, – LRT.lt teigia S. Baliuckaitė. „Meno nišos“ lankymas – nemokamas.

MO muziejaus vadovė: ne daugiau kaip 20 lankytojų per valandą

Po daugiau nei 4 mėnesių pertraukos kovo 20 dieną atsidarys ir MO muziejus. Lankytojų lauks net trys naujos parodos. Jau baigiama instaliuoti didžioji paroda „Sunkus amžius. Szapocznikow – Wajda – Wroblewski“.

Pirmieji naujas parodas pamatys MO bendruomenės nariai, muziejaus palaikytojai ir bendrakūrėjai. Kovo 18 dieną MO kvies mecenatus ir partnerius, o kovo 19 d. – muziejaus narius, MOdernistus.

Kovo 20 dieną (šeštadienį) MO muziejus atsivers visiems lankytojams. Tačiau dėl saugumo bus ribojami jų srautai. Anot MO muziejaus direktorės Mildos Ivanauskienės, per valandą bus parduodama ne daugiau kaip 20 bilietų, tad parodas vienu metu galės apžiūrinėti 20 žmonių.

„Tai dvigubai mažiau, nei leidžia Vyriausybės nustatyta tvarka. Tačiau tokio rezervo nusprendėme imtis, nes pirmomis dienomis norime pasižiūrėti, kaip vyksta lankytojų judėjimas. Tikiuosi, kad parduotuvės, kurios atsidarė netaikydamos sau tokio griežto reguliavimo ir priežiūros, nesugadins reikalo ir susirgimų kreivė dėl to neims kilti. Ir dėl šios priežasties nebus uždaryti muziejai, kurie gali lanksčiai reaguoti į kreivės augimą“, – LRT.lt sako MO vadovė.

Valandinė muziejaus lankymo kvota galės būti keičiama priklausomai nuo pandeminės situacijos.

Ketinantys apsilankyti muziejuje bilietus kviečiami įsigyti iš anksto internetu, pasirinkti konkretų apsilankymo laiką. Muziejaus bilietas galios 90 minučių.

Mėgautis menu bus leidžiama šeimos nariams arba 2 žmonių grupėms. Muziejaus parengtais e.gidais bus rekomenduojama naudotis su savo asmeninėmis ausinėmis.

Galerijų-parduotuvių direktorė: žmonės tapo žymiai atsargesni

Lietuvos dailininkų sąjungos galerijų „Dailininkų sąjungos galerija“ ir „Pamėnkalnio galerija“ direktorė Kotryna Džilavjan pasakoja, kad šių galerijų duris atvėrė tuomet, kai buvo leista veikti specializuotoms mažoms parduotuvėms.

„Vokiečių gatvėje keitėme parodas ir karantino metu, nes jas buvo galima matyti ir vakare, ir naktį pro vitrinines galerijos sienas. Pamėnkalnyje buvome sustabdę parodinę veiklą“, – LRT.lt pasakoja K. Džilavjan.

Pasak pašnekovės, visą laiką prašyta laikytis saugumo reikalavimų. „Į abi galerijas įleisdavome tik po vieną žmogų – nusprendėme, kad tai didžiausias saugumo garantas, dabar vadovausimės paskelbtomis sąlygomis“, – pasakoja galerijų vadovė.

Penktadienį „Pamėnkalnio galerijoje“ be atidarymo renginio atidaryta Kazimiero Brazdžiūno kūrybos paroda „Postprodukcija“. „Tą patį vakarą užėjo Kazimiero šeima ir ėjo pavieniai lankytojai, bet matau, kad yra susidomėjimas. Jokių eilių kol kas nesusidaro. Žmonės išmoko saugotis, patys perklausia, ar gali ateiti, jokių problemų dėl to. Žmonės tapo žymiai atsargesni, jie patys labai atsakingai žiūri“, – tvirtina K. Džilavjan.

Dailininkų sąjungos galerijoje nuo trečiadienio pradės veikti Jolantos Kvašytės paroda „Gamtos šiltnamiai“.

Įėjus lankytojų prašoma dezinfekuoti rankas, taisyklingai dėvėti kaukes, laikytis atstumo.

Reikalavimai muziejams, galerijoms ir kitoms ekspozicinėms erdvėms

Valstybės operacijų vadovo sprendimu pirmadienį nustatytos muziejų, galerijų ir kitų ekspozicinių erdvių lankymo organizavimo būtinos sąlygos.

Muziejai ir galerijos turi užtikrinti, jog didžiausias vienu metu leidžiamas lankytojų skaičius būtų apskaičiuojamas pagal viešai lankomą plotą, kad vienam lankytojui tektų ne mažiau kaip 20 kv. metrų. Tarp asmenų turi būti laikomasi ne mažesnio nei 2 metrų atstumo, išskyrus vienos šeimos narius ar vieno namų ūkio narius.

Lankomame objekte vyresni nei 6 metų asmenys turi dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.

Nors praėjusią savaitę kalbėta, kad muziejai, galerijos ir kitos ekspozicinės erdvės turėtų užtikrinti bilietų platinimą elektroniniu būdu arba išankstinę lankytojų registraciją, elektroninių bilietų arba lankytojų registracijos tikrinimą bekontakčiu būdu prie įėjimo, Valstybės operacijų vadovo sprendimu šio reikalavimo atsisakyta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt