Naujienų srautas

Kultūra2016.05.09 15:33

Lazdijų rajone atidaryta ekspozicija kunigui rezistentui J. Zdebskiui

Lazdijų rajone Šlavantuose, buvusioje klebonijoje atidaryta ekspozicija vienam žymiausių dvidešimtojo amžiaus pokario rezistentų ir kovotojų už tikinčiųjų teises – kunigui Juozui Zdebskiui atminti.

„Apie jį kalbėjo ir komunistai, ir saugumiečiai. Saugumiečiai jį praminė „nagliec“, lietuviškai – „akiplėša“, nes tiesiog į neviltį varė saugumiečius“, – taip apie kunigą J. Zdebskį sako jo bendražygis, Katalikų komiteto tikinčiųjų teisėms ginti, įkurto 1978 m., narys vyskupas emeritas Jonas Kauneckas.

Sovietų saugumo persekiojamas už tikėjimo sklaidą, misionierišką veiklą Tolimuosiuose Rytuose ir Sibire, draudžiamos spaudos platinimą, „Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronikos“ spausdinimą, pogrindinės kunigų seminarijos įkūrimą, ne kartą kalintas kunigas J. Zdebskis Šlavantų bažnyčioje tarnavo dvylika metų.

Senojosios klebonijos, kurioje gyveno J. Zdebskis, ekspozicijoje: asmeniniai jo daiktai, liturginiai drabužiai, nuotraukos, dienoraščiai, laiškai, pamokslų rankraščiai, dokumentai iš KGB archyvo. Išlikusių KGB archyvų duomenimis, kunigą J. Zdebskį nuolat sekė daugiau nei 100 agentų.

Po mirties J. Zdebskis apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro Didžiuoju kryžiumi, jam suteiktas laisvės kovų dalyvio statusas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi