Kultūra

2021.03.05 23:00

Tarptautinės parodos – pandemijos gniaužtuose: iššūkių kelia eksponatų atvežimas, kintantys terminai ir augančios išlaidos

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.05 23:00

Pandemija Lietuvos muziejams kelia papildomų rūpesčių – jie negali atsivežti vertingų eksponatų iš kitų šalių. O virtualiai veikiančių, bet lankytojams uždarytų, tarptautinių parodų organizatoriai priversti derėtis su kitų šalių institucijomis, kad leistų eksponatus laikyti 2–3 kartus ilgiau nei buvo planuota.

Vytauto Kasiulio dailės muziejaus durys – užrakintos. Planuota, kad pavasarį čia bus pristatytas Lietuvai mažai žinomas menininkas Juozapas Jurkynas.

„Tai yra menininkas, kuris gyveno Peterburge, Rusijoje. Įdomus jo likimas, menininkas mažai žinomas Lietuvoje, tačiau jis prisilietė prie tokio ryškaus klodo – sidabro amžiaus būtent Peterburgo aplinkos menininkų gyvenime. Jis pasireiškė ir buvo tokia viena iš įdomiausių figūrų“, – pasakoja muziejaus vadovė Ilona Mažeikienė.

Muziejų rūpesčiai dėl pandemijos: gauti eksponatų ir parodyti lankytojams jau turimus – sudėtinga

Dėl karantino muziejui nepavyko atsivežti J. Jurkyno kūrybos, saugomos Anos Achmatovos muziejuje, Peterburge. Todėl dailininko kūriniai bus pristatyti animuotose projekcijose.

Kita didžiulė paroda, kuriai rengiasi muziejus, skirta išeivijos skulptoriui Antanui Mončiui. Parodą planuojama atidaryti lapkritį, tačiau kuratorius nėra tikras, ar pavyks atsivežti Lietuvoje dar nerodytų kūrinių.

„Norim atvežti Mončio nemažą dalį palikimo, kuris šiuo metu saugomas Vokietijoje, pas dukterį Sabiną. Ta kolekcija nemaža ir problema jos atvežimo taip pat dar yra sprendžiama, nes neaišku, kaip mums pavyks nukeliauti iki Niurnbergo ir iš tokio didelio atstumo pargabenti ją į Kasiulio muziejų“, – teigia dailėtyrininkas Viktoras Liutkus.

A. Mončio 100-mečiui planuojama ir konferencija – į parodą norėtų atvykti jo vaikai, kolekcininkai iš užsienio. Parodos kuratorius sako, kad būtų apmaudu, jei renginius galėtų pristatyti tik nuotoliniu būdu.

„Žiūrėti kūrybą per ekrano vaizdą, man regis, tas pats, kaip uostyt rožę per dujokaukę“, – tikina V. Liutkus.

Su kliūtimis susiduria ir MO muziejus, planuojantis kovo pabaigoje pristatyti didelę parodą. Jau dabar žinoma, kad keli eksponatai iš užsienio gali neatvykti, o dėl „Brexito“ dar ir stipriai pabrango vertybių iš Didžiosios Britanijos vežimas.

Valdovų rūmų muziejui teko derėtis su užsienio institucijomis, kad leistų karybos parodai skolintus eksponatus laikyti tris kartus ilgiau nei planuota. Papildomai tenka mokėti už draudimą.

„Muziejų šį kartą ne 40, kaip buvo Radvilų parodos atveju, bet tik apie 10. Tai tiesą sakant pavyko mums susiderėti ir ta paroda galės vykti iki vasaros beveik vidurio“, – nurodo Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. Vydas Dolinskas.

Pasak dr. V. Dolinsko, kiekviena pratęsta paroda stumia kitas planuotas ekspozicijas, todėl muziejininkai priversti iš naujo tartis su daugeliu užsienio partnerių.