Kultūra

2016.05.06 22:17

Kaune – knygos šventė

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.05.06 22:17

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos išvakarėse Kaune apie knygą kalbėjo maži ir dideli. Dar tarpukariu įkurta Dvidešimt septynių knygos mėgėjų draugija prisiminė savo istoriją, o mažuosius skaitytojus užsukti į svečius kvietė bibliotekininkai.

1931 m. oficialiai įregistruota Dvidešimt septynių knygos mėgėjų draugija lavino skaitytojų skonį, rengė lietuviškų knygų parodas, leido metraštį ir knygas.  Draugijos išleista „Gulbė karaliaus pati“ 1937 m. pasaulinėje moderniojo meno ir technikos parodoje Paryžiuje apdovanota Didžiuoju prizu, o leidinys „Jonas Biliūnas. Liūdna pasaka“ – aukso medaliu. Tarp draugijos steigėjų – to meto intelektualai: profesoriai Mykolas ir Vaclovas Biržiškos, menotyrininkas Paulius Galaunė, rašytojas Juozas Tumas Vaižgantas.

„J. T. Vaižgantas yra pasakęs, kad dviguba bibliofilybė turi būti būdinga Lietuvai – jai būdinga turi būti ne tik prabanga, bet ir apšvieta. Vaižgantas šituos kriterijus labai aiškiai suformulavęs, draugija įvairiais laikotarpiais tai jų laikėsi, tai nukrypdavo“, – sakė Vaižganto premijos laureatė Perpetua Dumšienė.

1993 m. atkurta draugija tęsia tradicijas – rengia knygos šventes, leidžia knygas, šįmet pasirodys šeštasis draugijos metraščio tomas. Laikantis tarpukario tradicijų, ir dabar draugijoje 27 nariai – leidėjai, knygotyrininkai, bibliofilai. 

„Mes, rengdami parodas, pristatydami tų žmonių darbus, norime parodyti, kokią reikšmę kalba, knyga turi žmogaus gyvenime ir kaip dabar modernėjanti visuomenė turi galimybę pažinti tai, kas yra nesuskaitmeninta. Gali paliesti seną knygą, retą egzempliorių, kuriuos saugo mūsų nariai“, – kalbėjo draugijos pirmininkė Dalia Poškienė.

O mažuosius kauniečius į svečius kvietė Vinco Kudirkos viešoji biblioteka. Šventėje „Knygos skraidina svajones“ vyko knygų pristatymai ir skaitymai, kūrybinės dirbtuvės.

Bibliotekininkai sako, vaikai – išrankūs skaitytojai. 

„Mažesnieji labai mėgsta paveikslėlius, kalbančias knygas, esame dabar nusipirkę išmaniųjų knygų, kurias labai įdomu skaityti su planšetėmis, su kitais mobiliais įrenginiais“, – pasakojo V. Kudirkos viešosios bibliotekos direktorė Nomeda Domeikienė.

Dvidešimtus metus rengiama šventė Laisvės alėjoje vyks ir šeštadienį. Šiuos metus Seimas paskelbęs Bibliotekų metais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.