Kultūra

2021.03.05 18:50

Kūrėja Anušauskaitė apie istorinį Harari komiksą: jie nėra skirti tik vaikams arba tiems, kurie tingi skaityti

Knygų savaitė, LRT.lt2021.03.05 18:50

Kultūros istorikas Aurimas Švedas „Knygų savaitės“ renginyje kartu su kultūros politikos tyrėja Skaidra Trilupaityte ir komiksų kūrėja Migle Anušauskaite kalbėjo apie neseniai pasirodžiusį Yuvalio Noah Harari istorinį komiksą „Sapiens. Žmonijos gimimas“. „Žmogus niekados nespės perskaityti visos galybės knygų, todėl jam norisi paprastumo“, – sako S. Trilupaitytė.

Tai pirmasis didžiulio populiarumo sulaukusių Y. N. Harari bestselerių „Sapiens“ ir „Homo Deus“ komiksų tomas. Jį išleido leidykla „Kitos knygos“.

Knygų savaitė 2021. Kaip sudominti istorija. Apie Harari komiksą „Sapiens“. Kitos knygos

M. Anušauskaitė pastebi, kad komiksai suteikia pasakojimui vizualinį matmenį: „Svarbu pasakyti, kad į komiksus galime įtraukti archyvinių detalių, nuotraukų. Dažnai žmonėms atrodo, kad komiksai skirti tik vaikams arba tiems, kurie tingi skaityti.“ Kultūros politikos tyrėja S. Trilupaitytė pritaria: „Harari komiksas „Sapiens“ yra puikus tiek vaikams, tiek suaugusiesiems.“

M. Anušauskaitė atkreipia dėmesį į vyraujančią nuomonę, kad, pasakojant komiksais, vaikai puls tą kūrinį skaityti, tačiau tikrai nebūtinai taip bus – labai svarbu, koks yra komikso turinys, kokia raiška ir tema. Anot jos, ne viską galima papasakoti komiksais.

Kultūros politikos tyrėjos S. Trilupaitytės teigimu, priežastys, kodėl akademikai imasi kurti istorinės temos komiksus, gali būti labai įvairios: „Bandau įsivaizduoti, kad ir mūsų šį kalbėjimą galbūt kažkas kažkada pavers komiksu. „Sapiens“ komiksų knygoje rašoma apie tai, ką mes, kaip žmonės, veikiame plačioje informacijos jūroje, kur mes ieškome istorijos pradžios ir pabaigos scenarijų.“

Į visus šiuos klausimus gali būti mėginama atsakyti daugybėje knygų, disciplinų ar mokslo šakų. „Tačiau žmogus niekados nespės perskaityti visos galybės knygų, todėl jis nori paprastumo, klausia klausimų, į kuriuos tikisi atsakymų“, – teigia S. Trilupaitytė.

Apie šią knygą, kultūros politikos tyrėjos nuomone, galima kalbėti ir iš siauresnės perspektyvos: „Knygos autorius yra istorikas, Jeruzalės universiteto profesorius, Oksfordo universitete apsigynęs disertaciją, jis – karo istorikas. Harari pradeda bendradarbiauti su kitais istorikais ir jis kreipiasi į didžiąją istoriją.“

Knyga „Sapiens“ pradedama Didžiuoju sprogimu, kuris įvyko prieš maždaug 13,8 milijardų metų, tuomet atsirado laikas, erdvė, materija. Vėliau atsiranda materijos sąveika su energija ir chemija. Paskui – Saulės sistema, planetos, Žemė.

„Ir tuomet autorius pasakoja, kaip atsiranda biologija ir kokie mokslai tyrinėja tam tikras organizmų rūšis. Po 2,5 milijonų metų atsiranda rūšis, kuri yra vadinama žmogumi. Knygoje įdomiai pasakojama, kaip atsitiko, kad išliko vienintelė žmogaus rūšis – Homo sapiens. Po 70 milijonų metų įvyksta kognityvinė revoliucija, Homo sapiens atranda sąmonę, atranda save, pradeda mąstyti, galvoti, svajoti. Kažkuris iš šių momentų pradeda rūpėti ir istorikui“, – sako S. Trilupaitytė.

Kultūros politikos tyrėja žavisi knygos autoriaus Harario gebėjimu bendrauti ir bendradarbiauti su kitais mokslininkais, kitais kolegomis istorikais: „Mane maloniai stebina autoriaus gebėjimas dirbti kartu su pačiais įvairiausiais mokslo atstovais – astrofizikais, biologais, neuromokslininkais ir t. t.“

Ši knyga, kaip ir daugelis knygų, kurios yra daugiau teorinės, susiduria su klausimu, kaip teorines idėjas paversti komiksu. „Istorinėje komiksų knygoje „Sapiens“ yra daug personažų, kurie leidžia išlaikyti skaitytojo dėmesį. Knygos stiprybė – įvairių siužetinių linijų suvedimas į vientisą siužetą. Taip pat knygoje yra gausu įvairovės – kalbama apie įvairių lyčių, įvairaus amžiaus, odos spalvos ar orientacijos žmones“, – komentuoja S. Trilupaitytė.

Komiksų kūrėja M. Anušauskaitė šią knygą rekomenduoja skaityti visiems: „O tiems, kurie yra mažiau pratę prie komiksų žanro, pirmiausia rekomenduočiau paskaityti Y. N. Harari bestselerius – „Sapiens“ ir „Homo Deus“.

Parengė Emilija Cikanavičiūtė