Kultūra

2021.03.05 17:23

Raskite 10 skirtumų, arba Kaip Lenkijos kaime buvo atkurta relikvinė Mergelės Marijos skulptūrėlė

LRT.lt2021.03.05 17:23

Pietinėje Lenkijoje esančiame kaime kilo triukšmas dėl restauruotos Mergelės Marijos statulos. Rezultatu nepatenkintas žemės savininkas teigia, kad skulptūros išvaizda buvo pakeista neatpažįstamai, rašo „Notes from Poland“. 

Vietos restauratoriai su tuo nesutinka teigdami, kad statulai grąžinta pirminė, per ankstesnius restauravimo darbus pakeista išvaizda. Nuogąstaudami, kad savininkas gali ją perdažyti, jie saugo relikviją ir delsia grąžinti atgal į vietą, kol ji nebus įregistruota kaip saugomas paminklas.

Kaip praneša „Gazeta Krakowska“, Mergelės Marijos statula pakelės koplytėlėje Miejsce kaime, Mažosios Lenkijos provincijoje, stovi nuo 20 a. pradžios. Ilgus metus veikiama šalčio ir lietaus ji ne kartą buvo dengta nauju dažų sluoksniu.

Žemės savininkas, kurį laikraštis vadina Stanislawu (tai nėra jo tikrasis vardas), pasamdė profesionalų restauratorių, kad šis grąžintų statulai buvusią didybę.

Nuvalę dažų sluoksnius ekspertai nustatė, kad būtina Marijos veido rekonstrukcija, taip pat reikia atkurti vainiką ir originalias spalvas. Tačiau Stanislawas šiais pokyčiais liko nepatenkintas.

„Nei spalva, nei išvaizda ji neprimena mūsų statulos, – sakė jis laikraščiui. – Ji visiškai nepanaši į mūsų Dievo Motiną iki restauracijos.

Jei už skulptūros restauraciją atsakingi žmonės norėjo kažką keisti, jie galėjo apie tai pranešti savininkui, – tęsė jis. – Nežinau, ką išsilavinę vaizduojamojo meno akademijos absolventai galvojo, taip išniekindami mano prosenelių sukurtą grožį.“

Tačiau Mažosios Lenkijos provincijos restauratorė Monika Bogdanowska teigia, kad specialistai puikiai atliko savo darbą.

„Daug kartų perdažyta statula buvo kruopščiai restauruota... tačiau dabartinė jos išvaizda savininkui yra nepriimtina, – rašė ji socialiniame tinkle „Facebook“. – Nerimaudami dėl statulos ateities, kol kas negrąžiname jos į koplytėlę. Būtina suteikti jai teisinę apsaugą, įtraukiant į paminklų registrą.“

Spytkovičių kaimo meras Mariuszas Krystianas padėkojo provincijos restauratorei už susidomėjimą šventovės atnaujinimu. Jis pripažino, kad šis ginčas nėra pats „šlovingiausias“ epizodas rajono istorijoje, tačiau išreiškė viltį, kad pavyks rasti sprendimą.

Vis dėlto išlieka didelė tikimybė, anot „Gazeta Krakowska“, kad nesutarimai gali persikelti į teismą, nes Stanislawas nepatenkintas akivaizdžiais statulos pokyčiais.