Kultūra

2021.03.01 23:01

Parduotuves turinčios galerijos nedrąsiai pravėrė duris, kitos – laukia ir kvestionuoja grožio salonų saugumą

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.01 23:01

Kol kultūros įstaigos uždarytos, meno galerijos, kuriose įrengtos ir parduotuvės, atsidaro. Galerininkų teigimu, užėjusiems į parduotuvę žmonėms leidžiama apžiūrėti ir ekspoziciją. Tačiau ribojamas lankytojų skaičius.

Vyriausybei leidus atnaujinti mažų parduotuvių veiklą, kai kurios galerijos, kurių patalpose įkurtos ir meno parduotuvės, tyliai atnaujina veiklą. Pavyzdžiui, „AP galerija“ Vilniuje – atsidarė, tačiau pristato ne vieno autoriaus kūrybą, o išeksponavo iš viso 100 menininkų, kuriems atstovauja, darbus.

Dalis galerijų, kuriose įrengtos ir parduotuvės, atsidaro: užėjusiems leidžiama apžiūrėti ir ekspoziciją

„Dabar parodos, kurios jau buvo suplanuotos ir lapkritį, ir gruodį, ir sausį, ir vasarį, jos tiesiog stumiasi. Išeksponavome tiesiog labai daug kūrinių, kuriuos gali žmonės peržiūrėti ir mūsų svetainėje, daugybė autorių, miniatūrų ir didelių kūrinių“, – sako galerijos vadovė Vilma Jankienė.

Galerijos vadovė sako, kad kol kas per dieną užsuka vienas ar du žmonės. Ateinantiems lankytojams papildomai siūlo vienkartines pirštines.

Po kelių dienų pradėti darbą ketina ir Dailininkų sąjungos galerija. Joje eksponuojama Irmos Leščinskaitės paroda, pritaikyta žiūrovams gatvėje, pro langus. Tačiau iš tolo sunku įžvelgti visus instaliacijos niuansus.

„Kadangi iš esmės parduotuvė ir galerija yra vienoje erdvėje, neįmanoma kažkokios skirties dėti, tai užeiti galima, įsigyti kūrinių. Žinoma, mes raginame žmones laikytis saugumo reikalavimų, būti atsakingiems ir taip pat primename, kad parodą galima pamatyti ir iš lauko“, – sako Dailininkų sąjungos galerijos vadovė Kotryna Džilavjan.

Tačiau ne visos galerijos, net ir turinčios parduotuves, gali atsidaryti. Pavyzdžiui, Vilniaus grafikos meno centras, kuriame šiuo metu rengiama Dominyko Sidorovo paroda, liks uždarytas.

„Neturime tų sąlygų, kad mūsų galerija būtų tokioje vietoje ir situacijoje, kad turėtume įėjimą iš gatvės, tai šiai dienai mes tų sąlygų tiesiog neatitinkame“, – teigia Vilniaus grafikos meno centro vadovė Jurga Minčinauskienė.

Meno galerininkų asociacijos vadovė Diana Stomienė sako, kad žmonių psichinei sveikatai reikia kultūros. Todėl pradėjusios veikti galerijų parduotuvės – galimybė gyvai pamatyti meno kūrinių.

„Mes matome visos pandemijos metu, ir praeitais metais, ir Londono, ir kitų šalių, ir miestų muziejai dirba pagal išankstinę internetinę elektroninę registraciją. Tai jeigu galvojant, kad muziejuose nesaugu, tai argi galima pasakyti, kad yra saugiau atliekant grožio procedūras“, – svarsto „ArtVilnius“ vadovė D. Stomienė.

Susirgimų skaičiams kylant Vyriausybė kultūros įstaigų atidarymo klausimą kol kas atidėjo.

Kultūros įstaigos planus vėl stumia tolyn ir tikisi pradėti veiklą bent po Velykų – balandžio pradžioje.