Kultūra

2021.03.02 09:17

Sukurtas menininkų feisbukas: kūrėjų Lietuvoje yra žymiai daugiau, nei įsivaizduojame

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2021.03.02 09:17

Prieš kelias savaites pradėjo veikti nauja internetinė platforma arttice.com, padėsianti kūrėjams ir kūrybos gerbėjams atrasti vieniems kitus. „Nenorime kažkurių meno disciplinų palikti paraštėse“, – LRT.lt tvirtino viena iš platformos įkūrėjų Liucija Dervinytė.

L. Dervinytė yra viena iš „Ideas Block“ įkūrėjų, ji portalui LRT.lt atskleidė, kad arttice.com – kultūros platforma, skirta kūrėjų bendruomenei – specialistams, menininkams, organizacijoms – sujungti tarpusavyje ir su publika, kuri domisi kultūra ir menu.

Pasak L. Dervinytės, tokio lyg socialinio tinklo kultūrininkams idėja gimė iš asmeninės patirties: „Atvykome iš kitos šalies ir pastebėjome, kad kūrėjų bendruomenės mažos ir jų daug, sunku jas visas pasiekti ir aprėpti, ėmėme mąstyti, kaip padidinti kūrėjų atrandamumą.“ Šioje platformoje kūrėjai gali užsiregistruoti patys ir kviesti kitus iš savo pažįstamų kūrėjų rato.

Užsiregistravę kūrėjai ar organizacijos susikuria platformoje puslapį, prisistato, atsiranda sąraše, kuris atvaizduojamas ir žemėlapyje. Platforma leidžia skelbti apie planuojamus renginius, planuojama sukurti funkciją, leisiančią susirasti kolegų, darbuotojų projektams įgyvendinti.

Platformoje kviečiami registruotis visų meno rūšių atstovai. „Nenorime kažkurių meno disciplinų palikti paraštėse. Gal kai kuriose srityse ši platforma taps populiaresnė, kitose galbūt mažiau“, – pasakojo L. Dervinytė.

„Kūrėjų, manau, Lietuvoje yra žymiai daugiau, nei įsivaizduojame. Tai tapo aišku jau tada, kai buvo teikiamos paraiškos per pandemiją dėl individualių stipendijų. Galbūt ateityje ši platforma net taps tam tikru įrankiu, parankiu ir institucijoms nustatyti, kiek Lietuvoje yra profesionaliai kuriančių žmonių“, – apie platformos plėtros perspektyvas kalbėjo L. Dervinytė.

Nors platformoje kviečiami registruotis viso pasaulio kūrėjai ir kultūros organizacijos, kol kas daugiausia užsiregistravusiųjų – lietuviai, taip pat platforma siūlo funkciją, leidžiančią matyti tik Lietuvos teritorijoje esančius kultūros atstovus.

„Ideas Block“ anksčiau turėjo ir fizinę erdvę, tačiau per karantiną teko ją uždaryti. „2020 metai buvo nelengvi ir dėl pirmojo karantino, buvo sudėtinga po jo atsigauti. Prasidėjus antram karantinui, matėme, kad užsidarymas gali trukti ilgai. Jau ir prieš pandemiją mąstėme, kad gal vertėtų pasiieškoti didesnės erdvės“, – teigia L. Dervinytė.

Anot jos, karantinas pastūmėjo imtis kažko naujo. „Nebuvo pakankamai paramos mažoms organizacijoms, teko atsisakyti patalpų, bet tai atvėrė kitų galimybių“, – teigia „Ideas Block“ įkūrėja. Ateityje organizacija svarsto susirasti didesnes patalpas arba pasilikti internetinėje erdvėje, ieškoti kitų alternatyvų.

Pašnekovės teigimu, „Ideas Block“ – platforma idėjoms vystyti ir joms pristatyti publikai. Jų patalpose vykdavo parodos, renginiai, paskaitos, dirbtuvės.