Kultūra

2021.02.27 11:53

Lietuvos nacionalinis muziejus balandį ketina atidaryti vienuoliktąjį padalinį

BNS2021.02.27 11:53

Baigus daugiau nei dešimtmetį trukusią renovaciją, Vilniuje balandį duris atvers vienuoliktasis Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys.

Jis įrengtas buvusių carinių kareivinių pastate, esančiame T. Kosciuškos gatvėje.

„Padalinį lankytojams atversime balandžio pabaigoje, bus oficialus atidarymas. Tas pastatas iki šiol visą laiką buvo uždaras, jis niekada nebuvo visuomenei prieinamas, todėl ir nėra labai gerai žinomas, bet žmonės jį atpažins tada, kai pradės temti, visi šio pastato langai nuolat švies. Tai iš šviesos jį galima bus atpažinti“, – BNS pasakojo Nacionalinio muziejaus Rūta Kačkutė.

Anot jos, šio pastato cokoliniame aukšte įrengtos atvirosios saugyklos, jose iš kitų Nacionalinio muziejaus saugyklų bus perkeliama ir saugoma dalis etnografinių rinkinių. Čia taip pat sudarytos sąlygos dirbti mokslininkams.

Pirmajame ir antrajame buvusių kareivinių aukštuose ketinama rengti kintamas parodas.

„Mūsų tikslas šiame padalinyje – pasakoti istorijas truputį kitaip, mokslinių tyrimų rezultatus pristatyti paprasta kalba, galbūt net leisti patiems padaryti kai kuriuos eksperimentus. Mes orientuojamės į visą šeimą, norime, kad parodos būtų patrauklios tiek vaikams, tiek žmonėms, kurie šiek tiek daugiau domisi“, – teigė Nacionalinio muziejaus vadovė.

„Pradėsime nuo parodos apie Egipto mumijas, apie tas Egipto mumijas, kurios yra saugomos Lietuvoje, pasakosime apie tai, kaip jos čia atsirado, kas tai per mumijos“, – pridūrė ji.

Per metus ketinama surengti dvi ar tris kintamas parodas.

R. Kačkutė sako, kad iki šiol Nacionalinis muziejus neturėjo šiuolaikinius muziejininkystės reikalavimus atitinkančios erdvės ekspozicijoms.

„Tam, kad mes galėtume dirbti tarptautiniu mastu, kad galėtume skolintis eksponatus iš užsienio, mes turime pritaikyti savo erdves. Visi Lietuvos nacionalinio muziejaus pastatai yra paveldiniai, kurie buvo statyti visai kitai paskirčiai ir vėliau buvo pritaikyti muziejinei veiklai. Šitas pastatas – ne išimtis, jis irgi buvo pritaikytas muziejinei veiklai, bet jo tvarkymas ir įrengimas buvo vykdomas pagal modernų ir šiuolaikišką projektą“, – kalbėjo ji.

Muziejaus vadovė kaip pavyzdį pateikia kitą muziejaus padalinį – Naująjį arsenalą, kuris nuo 1968 metų „jokio kapitalinio tvarkymo nesulaukė“.

Pasak R. Kačkutės, šiame padalinyje veiks kavinė, o kieme galės vykti įvairūs renginiai.

„Ne patys juos rengsim, bet bendradarbiausim ir su įvairiomis organizacijomis. Čia galės vykti koncertai, filmų peržiūros, kiti kultūriniai renginiai“, – pasakojo ji.

Muziejaus vadovės teigimu, per dešimtmetį šio padalinio tvarkymo darbai kainavo apie 9,5 mln. eurų.