Kultūra

2021.02.28 15:51

Mažojo teatro vadovas: teatras per „Zoom“ ekraną – blefas ir imitacija

Nomeda Marčėnaitė, LRT PLIUS laida „Kultūringai su Nomeda“, LRT.lt2021.02.28 15:51

Laidoje „Kultūringai su Nomeda“ vyko diskusija apie kultūros sektoriaus sunkumus pandemijos metu. Mintimis dalijosi aktorė Redita Dominaitytė ir Vilniaus mažojo teatro vadovas Simonas Keblas. „Per Kalėdas visi norime susitikti gyvai su savo šeima, o ne pasimatyti per „Zoom“, lygiai tas pats yra su teatru“, – teigia S. Keblas.

Aktorė R. Dominaitytė atskleidžia, kad pirmasis karantinas išmokė gyventi čia ir dabar: „Jeigu turi žiūrovą čia ir dabar, tai ir turi su juo bendrauti. Taip pat suvokiau, kad jeigu turi rėmimą, turi jį išnaudoti čia ir dabar. Neliko ilgalaikio planavimo, bet atsirado suvokimas, kad galimybes reikia išnaudoti nedelsiant. Dalykai, kuriais gyvenau prieš metus, tapo negaliojantys.“

Kultūringai su Nomeda. Neliko abejojančių dėl pandemijos žalos kultūros sektoriui: kaip jį gelbėsime?

„Asmeninių nuostolių neskaičiavau, tačiau pasigilinau į savo vadovaujamo Knygos teatro finansus. Nuostoliai nebuvo tokie dideli, kokių aš tikėjausi. Mano vadovaujamas teatras yra labai mažas, todėl mums yra lengviau prisitaikyti prie esamos situacijos nei, pavyzdžiui, didiesiems nacionaliniams teatrams“, – sako aktorė R. Dominaitytė.

Pandemija atnešė ne tik finansinių nuostolių

Vilniaus mažasis teatras (VMT) – valstybinis teatras, todėl privalo skaičiuoti patirtus nuostolius. Iki šios akimirkos preliminariais skaičiavimais jie praradę apie 350 tūkst. eurų. Didžiuliai nuostoliai, anot S. Keblo, yra neįvykusios ar perkeltos premjeros, neįvykę kūrybiniai projektai.

„Deja, turime ne tik finansinių nuostolių, bet ir žmogiškųjų – netekome aktoriaus Gedimino Girdvainio ir kompozitoriaus Fausto Latėno. Sunkus pandemijos laikotarpis, vienatvė taip pat prisidėjo prie karantino padarinių“, – skaudžiomis karantino netektimis dalijasi Vilniaus mažojo teatro vadovas.

Jis taip pat teigia, jog po pirmo karantino, kai teatras užsidarė, teko daug ką permąstyti: „Buvo šioks toks šokas. Teko perdėlioti visą veiklą, per šį laiką supratome, kad egzistuoja skaitmeninė erdvė, kurioje galime surasti naujų, iki šiol neišnaudotų formų. Pirmiausia skatinome pasižiūrėti senus spektaklių įrašus, kurių žmonės nematė. Atradome audioformas, radijo teatro galimybes, kai skaitomi literatūros kūriniai.“

„Gyvi susitikimai, kurie vyko vasarą Vilniaus Lukiškių kalėjime ir Paveikslų galerijos kieme, atnešė mums visiems daug džiaugsmo. Tai buvo didžiulė tarpusavio energetika, galima sakyti, kad vėl įvyko stebuklas“, – kalbėjo S. Keblas. Tačiau VMT vadovas pripažįsta, kad ir pasibaigus karantinui baimė susitikti gyvai iš karto nedings, tam reikės laiko.

Teatras internete – misija (ne)įmanoma

„Suvokėme, kad teatras privalo gyvuoti skaitmeninėje platformoje, tame mažame „Zoom“ kvadratėlyje. Bet pripažinkime, tai yra tam tikras blefas ir imitacija. Per Kalėdas visi norime susitikti gyvai su savo šeima, o ne pasimatyti per „Zoom“, lygiai tas pats yra su teatru. Virtualus susitikimas su scena ir žiūrovais niekada nepakeis gyvo koncerto ar spektaklio“, – tvirtina Vilniaus Mažojo teatro vadovas S. Keblas.

Aktorė R. Dominaitytė pastebi, kad virtualus pasaulis kasdien vis labiau paveikia šiuolaikinį žmogų. Teatras – ne išimtis. Kaip ji teigia, žiūrovai net žiūrėdami spektaklį kartais naršo telefonuose, todėl teatro bendruomenė aiškiai supranta, kad teatras taip pat turi keltis ir į virtualią erdvę.

Anot R. Dominaitytės, anksčiau ar vėliau turėjo įvykti tai, kad teatras vienokia ar kitokia forma atsirastų internete, karantinas tik paspartino šiuos žingsnius. „Visa teatro bendruomenė ieško būdų, kaip teatrui atrasti save internete. Tačiau kol kas tokių alternatyvų, kurios mane įtikintų, aš asmeniškai nematau“, – teigia aktorė R. Dominaitytė.

Parengė Emilija Cikanavičiūtė