Kultūra

2021.02.24 23:13

Laukia nauja parodų erdvė – „Istorijų namai“: kvies išgirsti įvairiapuses istorijas

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.02.24 23:13

Kol Lietuvos muziejai vis dar laukia, kada galės atnaujinti veiklą ir atverti savąsias ekspozicijas, Vilniuje netrukus bus atidaryta nauja parodų erdvė. Nacionalinio muziejaus padalinys, kuris vadinsis „Istorijų namai“, sieks sukurti jaukią erdvę, kurioje norėsis būti ir pažinti.

Vilniuje, Kalnų parko papėdėje, buvusi uždara teritorija nuo šiol atsivers lankytojams. Name, kuris pastatytas 1878-aisiais, panaikinus Vilniaus tvirtovę, kurią buvo įkūrusi carinės Rusijos vadovybė, įsikurs naujas Nacionalinio muziejaus padalinys „Istorijų namai“.

„Visa šita teritorija buvo uždara, jau panaikinus tvirtovę čia buvo pastatytos kareivinės, sovietmečiu, mes žinome, kad čia buvo mokykla-internatas numeris 2. Šiais laikais pastatas buvo perduotas Nacionaliniam muziejui, pastatas buvo labai prastos būklės, muziejus jį dešimt metų tvarkė, likvidavo avarinę grėsmę, pakeitė stogą, tada apačioje įrengė cokolį, kurį pritaikė muziejaus saugykloms. Paskutiniu etapu įrengėme du aukštus, pritaikėme juos ekspozicijoms“, – sako Nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė.

Panorama. Vilniuje atidarys nauja parodų erdvė – Nacionalinio muziejaus padalinys „Istorijų namai“ (su vertimu į gestų k.)

Pasak Nacionalinio muziejaus vadovės, architekto Alfredo Trimonio sukurtoje erdvėje svarbiausia, kad čia atėjęs žmogus norėtų praleisti kuo daugiau laiko. Erdvės nuotaika sukurta funkcionaliomis, paprastomis architektūrinėmis priemonėmis. Cokolyje įrengtos saugyklos, pirmas ir antras aukštas, administracinės patalpos sudaro iš viso kiek daugiau nei 2300 kv. metrų.

Parengtos ne tik ekspozicinės, bet ir edukacinės erdvės, jos pritaikytos ir konferencijoms. „Istorijų namuose“ per metus planuojama rengti po 3-4 parodas.

„Parodos, skirtos įvairiems istorijos klausimams nagrinėti. Pirma paroda bus skirta Egipto mumijoms, eksponatai, kuriuos mes turime Lietuvoje, ir pasakosime apie tai, ką mokslininkai yra atradę, bandysime ištraukti tas istorijas, kurių daugelis nežino. Antrame aukšte – Baltėno paroda, vėliau turėsime Gimbutienei skirtą tarptautinę parodą, stengsimės paimti vieną temą visais kampais“, – pasakoja R. Kačkutė.

Rekonstrukcijos projekto vertė – beveik 10 mln. eurų. Naująją erdvę planuojama atverti balandžio mėnesį.